Molinezje Ostrouste - ryby akwariowe
Molinezja Ostrousta (Black Molly) – żwawa, towarzyska ryba słodkowodna z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), odpowiednia do akwarium ogólnego.
Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Występowanie
Molinezje ostrouste można spotkać w Ameryce Środkowej i Południowej, występuje od Meksyku po Kolumbię.
Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Charakterystyka i usposobienie
Rybka w hodowli osiąga długość 10 cm – samica, samiec jest mniejszy i dorasta do 8cm. Płetwa odbytowa samca jest przekształcona w gonopodium. Znane są liczne odmiany o rozmaitym ubarwieniu (samiec jest barwniejszy). Długotrwała hodowla doprowadziła też do wyselekcjonowania odmiany wielkopłetwej. W akwarium były też uzyskiwane krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Molinezja to żywa, towarzyska ryba, odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.
Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Odżywianie i karmienie
Molinezje odżywiają się larwami komarów, ochotką i wodzieniem, dafnią. Koniecznie dietę trzeba uzupełniać pokarmem roślinnym np. spirulina. Rybka czyści akwarium, jej przysmakiem są glony.
Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Akwarium
Lubi akwaria porośnięte bujną roślinnością z rozległą przestrzenią do pływania. Rybom warto zapewnić dekoracje z korzeni i kamieni. Molinezja zasiedla środkowe i górne partie zbiornika. Jest wrażliwa na niską temperaturę wody oraz jej wahania. Akwarium powinno być dobrze filtrowane i napowietrzane. Zalecane są częste podmiany wody.
Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Rozmnażanie
Rozmnażanie Molinezji nie sprawia kłopotów, o ile są zachowane odpowiednie parametry wody. Molinezje są rybami jajożyworodnymi, samice rodzą w pełni ukształtowane młode. Temperatura wody, podczas rozmnażania, powinna być nieco wyższa ok. 26°C. Samiec zapładnia samicę za pomocą gonopodium – przekształcona płetwa odbytowa. Zapłodnienie następuje w akwarium ogólnym. Ciąża trwa ok. 4-6 tygodni. Przed spodziewanym porodem, ciężarną samicę najlepiej umieścić w kotniku. Uchronimy w ten sposób młode przed zjedzeniem. Molinezja rodzi od 10 do 60 młodych, które karmimy rozdrobnionym pokarmem.
Ostatnio zmodyfikowano: 5 lutego 2019 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Miałam 3 molinezje, pierwsza zdechła z powodu złego potraktowania jej przez panią w sklepie zoologicznym, a dwie dzisiaj naraz, z czego samiczka była w ciąży, nie wiem co się dzieje, czyszczę im wodę i mam roślinki, oświetlenie również jest a temperatura wody się zgadza z wymaganiami. Miał ktoś tak?
Nie ja tak nie miałam, ale myślę,że to starość lub niezauważony agresor w akwarium. Masz taką rybę?
Myślę, że zakup minimum 5-6 sztuk moli rozwiąże ten problem… lubią jak ich więcej jest w stadzie… mam u siebie około 25 sztuk i nie mam problemu. Pozdrawiam
mam 3 molki z których zostala mi jedna samica w ciąży niewiem dlaczego jest pokryta białym śluzem i kropkami pomocy
Ma rybią ospę.
rybia ospa
Jest poważnie chora, kup jak najszybciej preparat
Sprzedam tanio (lub zamienię najchętniej na otoska przyujściowego) małe molinezje (ok 1-2cm), mam ich około 30 sztuk, do tego 2 dorosłe samce. Mam również do oddania 2 glonojady ok 7-8cm i jeden mniejszy ok 5cm. Północny Kraków, gm. Zielonki
Po jakim czasie młode molinezji mogą się same rozmnażać ?
Cześć mam pytanie. Mam w akwa trzy molinezje 2 samców i 1 samice. Jeden samiec ciągle gania za samicą i „podgryza” ją w okolice odbytu. Samica jest lekko gruba i ma pod spodem białą plamkę. Czy ona jest w ciąży i za ile mam ją oddzielić jeśli jest.
Nikt nie odpowiedział na pytanie, mam taką samą sytuację, czy urodziły Ci się małe?
miałam taką samą sytuacje tylko ze samcem, molinezją, który potem zdechł.
Może to być zapalenie przewodu pokarmowego i jeśli jest gruba to mogą być zaparcia.
Moja często lirze welonki i chyba je czyści wczoraj dokupiłem jeszcze 3 i mam 4!
Witam. Mam pytanie. Dzisiaj moja molinezja okociła się i dlaczego samiec pływa nadal za nią ??
Wyłapuje rodzący się narybek, albo kontynuuje gody.
Witam. Mam pytanie odnosnie molinezji zaobserwowałem u niej dziwne zachowanie a mianowicie trzesie sie i czasami zostaje w pozycji pionowej na pare sekund a za chwile wraca do normy, ma obgryziona płetwe.. akwarium 112L obsada: bojownik, 5x neon inessa, 2x mieczyk, 2x gupik 2x samice bojownika 2x glonojad. Proszę o porade
Być może bojownik ją podgryzł. Zastosuj w osobnym zbiorniku kwarantannę HEALHTOSAN TROPICAL. Co do dziwnego poruszania się w wodzie, może to tylko taniec godowy. Moje mieczyki tak się zachowują. Samica podpływa do samca, samiec ustawia się w pozycji pionowej i trzepocze pyskiem a samica skubie go i goni. Podwyższ temperaturę do 28 stopni, mocno natleniaj wodę i dodaj 1/3 świeżej wody, potem możesz dodać soli akwarystycznej. Karm rybę żywymi pokarmami uzupełnionymi spiruliną. Napisz jak czuje się rybka i czy pomogło. Pozdrawiam i powodzenia! 🙂
u mnie też tak było i po ok. 1 tygodniu zdechła 🙁
Mam pytanko. W moim akwarium znajdują się właśnie te wspaniale ryby. Samiec cały czas lata za samicą. Ona natomiast jest już dość gruba i pewnie za kilka dni urodzi młode,lecz jest zmęczona ucieczką przed samcem. Mam 2 akwa by małe rybki mogły tam się rozwijać, ale nie wiem czy ją przenosić bo zbiornik nie jest jeszcze zazieleniony roślinkami.Pomocy!
Posadź te rośliny jak najszybciej. Najlepiej drobnolistne. Potem przełóż samiczkę do kotnika.
Witam,
Mam pytanko: dostałam akwarium 112 litrów, chociaż z moich obliczeń wynika, że jest to ok 95-100 litrów, a w nim sporo ryb. Chciałabym wiedzieć, czy nie za dużo ich. Gdzieś ktoś tu pisał, że liczy się 1litr wody na 1cm ryby, u mnie tak na oko wychodzi ok 130cm ryb ;p Proszę o opinie i ewentualnie sugestie, czy zostawić tak jak jest, czy co zrobić 🙂
Obsada to:
Neon innesa 9sztuk, po ok 2cm
Neon czarny 6sztuk, ok 3cm
Kirysek spiżowy: 2 duże po ok 6-7cm i 1 mały ok 4cm
Kirysek albinos 1sztuka, ok 3cm
Molinezja żółta 3sztuki, ok 4cm
Molinezja czarna 5sztuk, ok 4cm (tu mały problem bo są 2 samice i 3 samce + 3 samce żółte :/ )
Gupiki 4sztuki , ok 3cm
Gupiki młode ok 3-4 miesięczne samiczki 5sztuk, ok 2cm
Danio 3 sztuki ok 4cm
Glonojad 3sztuki ok 4cm
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi 🙂
Troch tych rybek masz. Jeśli ci się trzymają to nie ma po co oddawać ich. Ale jeśli podane liczby przekraczają normę tych obliczeń o tym, że na 1l jest 1 cm ryby to musisz oddać kilka rybek:( Jeśli ci się samce molinezji nie biją to nie czekaj. Zagryzą się. Myślę, że pomogłam. Mam akwa dopiero od 2 lat wiec mogłam się gdzieś pomylić. Jeśli tak to sorki.
Trzymają się, na pierwszy rzut oka wszystkie dobrze, może poza kiryskiem albinosem bo czasem szaleje po dnie a czasem sprawia wrażenie jakby zdechł (dosłownie wisi w gąszczu roślin np pyskiem w dół, a raz widziałam jak leżał bokiem na powierzchni jakby zdechł, już miałam go wyciągać a tu sie zerwał i szalał na dnie znowu…). Poza tym wszystko wydaje się ok, molinezje samce raczej nie gryzą się, raczej wolą gonić samiczki i tu chyba jest problem bo samiczki są dwie a samców 6 (3 czarne i 3 żółte). Ale nie mam za bardzo gdzie ich oddać, ze znajomych tylko jedna osoba ma akwa ale tylko 30 litrowe z 5 gupikami i 5 neonami więc odpada. Jakby tego było mało, to urodziło mi się dzisiaj w nocy 11 małych molinezji… Cieszę się ale gdzie im teraz zapewnić jakiś bezpieczny dom…?
Wiesz u mnie rozmnażają się jak szalone mieczyki i molinezje. Musze nawet przenosić samiczki do innego akwa bo inaczej zostaną zamęczone przez samce. Fajnie ,że masz małe molki. Jeśli ci się nie zmieszczą w og akwa to daj je do 2 jeśli masz. Jak nie masz 2 akwa to poproś faceta czy babkę w sklepie zoologicznym czy by je zabrali. Jeśli nie, to ogłoś w internecie ze masz na wydanie albo sprzedaj. Ja miałam ten sam problem, ale mam ogrom znajomych co biorą te małe. Do sklepu też oddalam. Możesz też zamienić się rybkami. Np: molka za kiryska. Myślę, że pomogłam.
Wiele utartych prawd o rybach w akwarium jest nieprawdziwych. Przeprowadzałem testy, np na molinezjach. Utarta i powielana opinia, nie znosi zmian temperatury wody, Nie prawda. Najzdrowiej ma się w zbiorniku o skrajnych wahaniach temperatury.
Australia, Brisbane, bo tu przeprowadzałem doświadczenia.
Zbiornik ziemny, 2mx2m głębokość od 15cm do 55cm.
Monitorowanie, Czujniki temperatury umieszczone w najniższym położeniu zbiornika, w środku głębokości, w warstwie powierzchniowej (5-7mm) od lustra wody.
Wartości z każdego czujnika pobierane przez komputer co 6sek, po każdych 12 minutach wyciągana średnia i zapisywane.
Zapis każdej doby oddzielny i zachowywany w postaci liczbowej jak tez wykresu.
Okres trwania doświadczenia. Trzy lata non-stop pracy komputera.
Wyrywkowe skrajne wyniki dobowe:
• Lato – Noc – temp na dnie zbiornika 22st, na powierzchni 19-22st zależnie od wilgotności powietrza i ruchu powietrza, Dzień – dno zbiornika 24st, środek toni 29-35st, powierzchnia 37-44st.
• Zima – Noc – temp na dnie zbiornika 9 st, na powierzchni 9-11st. j.w.
Dzień – temp. na dnie zbiornika 11-13, na powierzchni 15-25st, zależnie od j.w. i nasłonecznienia.
Okres zimowy – od 1 ~czerwca – do ~20 września.
Nie występowały choroby, ryby nie padały, w całym okresie się rozmnażały. Na początku doświadczenia w zbiorniku było około 20 osobników, po zakończeniu doświadczenia ponad 200.
Gdy temperatury powietrza zima spadały do 4 – 6 st. zbiornik byl przykrywany, powyzej 6 stopni nie podejmowałem żadnej akcji. Ryby cały czas były karmione mięsem, masa roślinna pochodziła ze zbiornika. Zbiornik nie był czyszczony przez cały ten okres. Opadające liście opadały na dno. W najniższej części zbiornika była strefa beztlenowa z silnym wydzielanie siarkowodoru po jej poruszeniu.
Podobne doświadczenia zrobiłem na Platkach i Mieczykach.
Fragment moich doświadczeń wraz z wykresem znajdował się kilka lat temu na stronie Warszawskiego Związku Akwarystów
Mam te ryby od 2 lat. Tylko raz udało mi się je rozmnożyć. Niestety akwarium zaatakowała ospa rybia. Byłam zmuszona podwyższyć temperaturę na grzałce. Zauważyłam, że to są niezmiernie ciepłolubne ryby. Samiec non stop ,, tańczy” przed samicą. Molinezje mają niezwykle ciekawe w obserwacji gody. Polecam wszystkim ten gatunek. Należy pamiętać, że to ciepłolubne rybki, a odwdzięczą się niesamowicie. Z przyjemnością polecam. I ♥molly ; -D.
Mam bardzo ważne pytanie. Moja molinezja już drugi dzień chowa się w kątach, za filtrem i w roślinach. Ma przyśpieszony oddech i małą białą, ale dobrze widoczną rurę w okolicy odbytu, oraz duży brzuch. Nie chce jeść. Co jej jest? Proszę bardzo o jak najszybszą odpowiedź!
Ona prawdopodobnie szykuje się do porodu 😉
Bardzo dziękuję za odpowiedź platko. Pozdrawiam.
ja również wiele razy tak miałem i mam pytanie czy urodziła ?
Nie, zdechł następnego dnia. Zatrucie amoniakiem 🙁
Ja miałam 2 czarne i dwie pomarańczowe. Urodziło mi się pięć młodych czarnych. Ja tam nic nie majstrowałam bo nie wiedziałam co robić. Ogółem to po jakimś czasie te duże zmarły, młode nadal się trzymają, a oprócz nich ma jeszcze w akwarium bojownika i neony czerwone. Są supcio.
Hej, moja czarna molinezja chyba jest w ciąży. Niepokoją mnie tylko białe kropki na jej spodniej części brzucha. Miała je już wcześniej, ale teraz tak jakby się jej powiększyły. Nie wiem czy to normalne. Dodam że rybki ostatnio przechodziły ospę rybią i leczyłam je za pomocą leku, ale już nie są chore. Czy może być to objaw jakiejś choroby czy to naturalny defekt?
niestety ospa lubi powracać musisz obserwować inne rybki i ponowić leczenie
Mam 2 samce i 3 samice w akwarium 60l. Jedna czarna samica ma ogromny brzuch, taki już kanciasty a jak ją przenoszę do kotnika to nic. Dlaczego tak się dzieje? Jak długo mam czekać na młode i jak o nie później dbać? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
Może się okazać , że to molinezja balonowa. Mi kiedyś czasneli taki kid , że powiedzieli , że to ostrousta a to byla balonowa
gnom, dziękuję za odpowiedź 🙂 wczoraj ta sama samiczka urodziła mi 70 młodych 😀
Mam akwarium w pracy – co narzuca pewne reżimy. „Przerabialiśmy” je z neonkami, mieczykami i z wieloma innymi gatunkami. Na podstawie niemal 30 letniego doświadczenia twierdzę, że są to rybki naprawdę mało wymagające, idealne do hodowli wszędzie tam, gdzie nie ma wiele czasu, a chce się mieć coś ładnego. (120 litrów, około 20 czarnych i złotych, filtr, ze względu na stałą temperaturę w pomieszczeniu zrezygnowałem z grzałki). Polecam wszystkim – początkującym i zaawansowanym…
po czym poznać czy już czas przełożyć samice do kotnika?
Ja miałem 1 samca i 3 samice i nie wiadomo kiedy obok starych rybek pojawiły się malutkie,
nie przekładałem do kotnika, ani nic z tych rzeczy.
po czym poznać że ryba jest w ciąży?
I jeszcze coś muszę się zapytać. Po ilu dniach lub tygodniach lub miesiącach małe molinezje urosną do takiej wielkości i dojrzeją by mogły się rozmnażać.
Dzięki Linka za odpowiedz ale samica nie była w sklepie zapłodniona bo kupiłam ją jak była jeszcze niezdolna do rozmnażania. Pytałam się faceta czy jest w ciąży powiedział, że nie i ja sama to zauważyłam.
Była u mnie ponad 2 miesiące bez samca i nie miała młodych dopiero gdy kupiłam białego samca zaszła w ciąże. Nie rozumiem dlaczego wiec młode są czarno-zółte. A jedno młode było czarno-żółte a potem się zmieniło na biało-żółte.
Może to zależy od koloru rodziców.
Coś mi się przypomniało, przecież żyworódki są zdolne rozmnażać się od samego początku.
Mam młode molinezje są koloru żółto-czarnego.
Ale ich ojciec jest biały a matka żółta, dlaczego są żółto-czarne a nie żółto-białe?
Czy możecie mi to wyjaśnić?
Samca kupiłam w sklepie nie wiem jakiego koloru miał rodziców.
Czy młode rybki mogą mieć kolor po dziatkach?
Już tłumaczę Ci co mogło się wydarzyć. Czytałam kiedyś w tym temacie, bo zastanawiałam się nad tym samym i podobno, że samiczka gdy zostaje zapłodniona to przez jeszcze kilka następnych koceń może rodzić rybki z innego samca. Czyli jeżeli była zapłodniona przez innego samca tam gdzie ją zakupiłaś to ona jeszcze kilka razy może mieć młode. Może też być to wynikiem krzyżowania się rybek, ale w tym przypadku bardziej prawdopodobna jest pierwsza wersja
Naprawdę boskie ryby. Przede wszystkim żyją w zgodzie z innymi mieszkańcami akwarium, pięknie się prezentują, a na dodatek są jednymi z niewielu ryb, które przeżyły w moim akwarium więcej niż 14 miesięcy. Rewelka
Wie ktoś jak nazywa się ta żółta rybka na tym filmiku?
To jest Mieczyk lub Molinezja żółta
Molinezja złota, żaglopłetwa
Dziś kupiłam sobie rybkę Molinezje Ostrousta pływa jak szalona boję się o nią a do tego w sklepie nie ma karmy dla niej! RATUNKU!!!
Czy molinezje mogą podgryzać ogon gupikom pawie oczko?
Nie
Nie wiem dlaczego nie ma tutaj wzmianki o molinezji złotej? Ale muszę się pochwalić i doinformować ludzi, którzy zamierzają je rozmnażać. Natomiast zostałam dziś „ciocią” około 100 malutkich 🙂 zaczęło się 4 dni temu. Kiedy plywala sobie nad filtrem spokojnie, mocniej tylko lapala powietrze. Pomyślałam sobie, że to już chyba pora jednak nie. Samiec do niej popłynął i zaczal jej przykładać gonopodium. No i był spokój. Dziś od rana plywala niespokojnie. Inne samiczki wręcz odganialy od niej resztę ryb jakby ją pilnowały. Ta wariowala góra, dół i tak dobre dwie godZiny. Z tylu w okolicy odbytu ciało przybralo prostokątny kształt. Po dwóch godzinach zaczęła rodzić. Chyc ją do kotnika. Rodziła ze trzy godziny. Z początku co 15-20 minut po jednym, a potem po 5 na raz. Teraz już pływa sobie z resztą 🙂 nie zjadła ani jednego małego. Same jej się pchaly do pyszczka i nie chciała. Wszystko ocalało 🙂
A ja muszę wstawić poprawkę! Obserwowałam ostatnio akwarium i patrzę, a tu co? Samiec głupika zabierał mi się za molinezje złotą. Nie mam do nich samców. Zaskoczyło mnie to strasznie
czy zdarzaj się odmiany molinezj koloru białego z czarnymi kropkami
Tak zdarzają się czasem. Sam mam 1 białą w czarne plamki.
Nie znalazłam w literaturze (a posiadam sporo) żadnej wzmianki o krzyżówkach molinezji z gupikami. Akwaria mam od lat ponad 25, w całej mojej karierze akwarystycznej nie spotkałam się ze wspólnym potomstwem tych gatunków. Stawiam pytanie o źródło informacji podanej w opisie. Z całym szacunkiem do Państwa portalu.
link to youtube.com
link to aquariacentral.com
Krzyżowanie molinezji z gupikami w naturze i w akwarium nie zachodzi. Podana informacja jest nieprawdziwa.
Skąd to stwierdzenie? Są to ryby z tego samego rodzaju Poecilia i jest możliwe ale jednocześnie niewskazane uzyskanie hybrydy.
No, ale jakim cudem może zajść. Sama mam same samice molinezji, bez samców i gupiki. Samce gupików, w ogóle nie są zainteresowane molkami. Wręcz jakby ich nie było.