Molinezja Ostrousta

Molinezja Ostrousta - ryba akwariowa, Molinezje - ryby akwariowe

Molinezje Ostrouste - ryby akwariowe

Molinezja Ostrousta (Black Molly) – żwawa, towarzyska ryba słodkowodna z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), odpowiednia do akwarium ogólnego.

Ryba akwariowa Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops Pochodzenie ryb akwariowych

Molinezje ostrouste można spotkać w Ameryce Środkowej i Południowej, występuje od Meksyku po Kolumbię.

Ryba akwariowa Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Molinezja Ostrousta - ryba akwariowa - samiec, samica

Molinezja – samica, samiec

Rybka w hodowli osiąga długość 10 cm – samica, samiec jest mniejszy i dorasta do 8cm. Płetwa odbytowa samca jest przekształcona w gonopodium. Znane są liczne odmiany o rozmaitym ubarwieniu (samiec jest barwniejszy). Długotrwała hodowla doprowadziła też do wyselekcjonowania odmiany wielkopłetwej. W akwarium były też uzyskiwane krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Molinezja to żywa, towarzyska ryba, odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.

Ryba akwariowa Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops Odżywianie ryb akwariowych

Molinezje odżywiają się larwami komarów, ochotką i wodzieniem, dafnią. Można im podawać pokarmy mrożone np. serce wołowe. Koniecznie dietę trzeba uzupełniać pokarmem roślinnym np. spirulina. Rybka czyści akwarium, jej przysmakiem są glony.

Ryba akwariowa Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops Akwarium ryb akwariowych

Lubi akwaria porośnięte bujną roślinnością z rozległą przestrzenią do pływania. Rybom warto zapewnić dekoracje z korzeni i kamieni. Molinezja zasiedla środkowe i górne partie zbiornika. Jest wrażliwa na niską temperaturę wody oraz jej wahania. Akwarium powinno być dobrze filtrowane i napowietrzane. Zalecane są częste podmiany wody.

Ryba akwariowa Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie Molinezji nie sprawia kłopotów, o ile są zachowane odpowiednie parametry wody. Molinezje są rybami jajożyworodnymi, samice rodzą w pełni ukształtowane młode. Temperatura wody, podczas rozmnażania, powinna być nieco wyższa ok. 26°C. Samiec zapładnia samicę za pomocą gonopodium – przekształcona płetwa odbytowa. Zapłodnienie następuje w akwarium ogólnym. Ciąża trwa ok. 4-6 tygodni. Przed spodziewanym porodem, ciężarną samicę najlepiej umieścić w kotniku. Uchronimy w ten sposób młode przed zjedzeniem. Molinezja rodzi od 10 do 60 młodych, które karmimy rozdrobnionym pokarmem.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Poecilia sphenops
synonim:Black Molly
Rodzina:Piękniczkowate
Biotop:Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, samiec - 8 cm, samica - 10 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:żyworodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia4 lata
Akwarium:średnie
min-pojemność:112 l
min-długość:80 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko zasadowa, średnio twarda, twarda
temperatura:24 - 29 °C
pH:7.0 - 8.0 pH
twardość:15 - 30 ºdGH
Cena:6 - 7 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Molinezja OstroustaPoważnie o rybach - Molinezja Ostrousta

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 200

 1. Jarek

  Ja mam drugie akwarium z żółwiami, tak więc nie mam problemu z nadmiarem rybek. Wpuszczam do żółwi i tam sobie jeszcze przez pewien czas rybki pływają. 🙂

  Odpowiedz
 2. Tomasz

  proponuje wydawać bo innego pomysłu nie widzę. Tak jak piszesz mnożą się na potęgę sklepy zoologiczne raczej nie przyjmą ich od Ciebie ewentualnie pozostawić w akwarium ale prawdopodobnie nie pozostanie dużo ich bo zostaną pożarte przez inne ryby

  Odpowiedz
 3. Michał

  Pytanie do miłośników Molinezji. Wiadomo, że te rybki mnożą się na potęgę, a mioty liczą nawet kilkadziesiąt sztuk młodych. Co więc robicie z narybkiem?? Mam kilku takich malców z którymi nie wiem co robić

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrw

   Oddaj do sklepu, znajomym, wystaw na aukcjach za darmo lub za inne rybki, itp itd. I przy okazji możesz oddać wszystkie samce (lub samiczki) bo podobny problem będziesz miał co kilka tygodni.

  2. Klaudia

   U mnie molinezje zjadały swoje maluchy. Cieszyły mnie pierwsze mioty, potem te brzydsze oddawałam ludziom za symboliczną czekoladę, do sklepów zoologicznych itp. a te ładniejsze rozmnażały się dalej. nigdy żadnej nie zabiłam, bo zjadają swoje maluchy. Przeżywalność maluchów u mnie wynosi 5 sztuk na 30, wiec mój problem jest mały.
   Jak zabierzesz samce to możliwe, że się nie rozmnożą. U mnie się nie było miotów (4 samice) bez samca.

 4. Aleksandra

  Moja samiczka niedawno się „okociła” i teraz jest tak oblegana, że martwię się, że zdechnie że stresu

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. jola

   moja molinezja własnie sie okociła -mam pytanie czy wyjac ja z kotnika czy zostawic na jakiś czas z młoddymi – a jest ich chyba z 40sci?

  2. Wlodi13

   Możesz przenieść, młode dadzą sobie radę.

 5. aqua

  mam mały problem z molinezjami złotymi (czy jakoś tak) kiedy wpuściłem parke do akwarium to one przez chwile pływały a później poszły na dno i teraz cały czas tam siedzą (w jednym miejscu) nie wiem czy to u nich normalne 🙁 proszę o odp

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Patkowo

   Każda rybka z początku musi się przyzwyczaić do nowego otoczenia za jakiś czas powinno być ok. Ale od razu zapytam czy masz odpowiednie parametry, temp, jakieś roślinki, wielkość akwa itd dla tych rybek ? i czy nie wrzuciłeś ich od razu z woreczka do akwarium bo mogły dostać lekkiego szoku nie tylko ze względu na zmianę otoczenia ale też ze względu na temperature

  2. aqua

   temp. ok 25-27
   akwarium 45l obsada:
   – 1 zbrojnik niebieski
   – 3 neonki czerwone
   – 2 bystrzyki ozdobne
   – 2 żałobniczki
   – 2 kiryski pandy
   – i te 2 molinezje złote
   Teraz jednej z nich wyskoczyła czerwona plamka w okolicy skrzeli 🙁
   co to może być? cały czas pływają w jednym miejscu

  3. rrrrrw

   Ja stawiam na wrzucenie rybek z woreczka od razu do akwarium. O tej porze roku w małym woreczku temperatura szybko może spaść poniżej 20st, wrzucenie rybki z tak zimnej wody do 25-27st na zdrowie raczej nie wyjdzie. Do tego akwarium trochę za małe, nie tylko dla molinezji. Poza tym Neonki i bystrzyki to ryby stadne, 2-3 sztuki to zdecydowanie za mało. Żałobniczki i kiryski też lubią jak mają towarzystwo, ale to już nie w tak małym akwarium….

 6. Rybak

  Witam, miałem otóż samiczkę molinezji biało czarną (przeważał kolor biały).
  Niedawno Zauważyłem że zrobiła się prawie cała czarna mimo iż 2-3 dni temu była jeszcze normalna. Czy ktoś wie co się z nią stało?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. wert

   Pewnie była młoda. Geny decydują o barwie, widać za kolor czarny odpowiadał gen dominujący

 7. Domin

  Witam jestem początkującym akwarysta. Akwarium mam od miesiąca. Mam napowietrzacz HAILEA ACO-2202, do tego filtr taki okrągły nie pamiętam nazwy. Rybki mają się dobrze i nie chorują. Akwarium 40l.

  1*molinezja
  8*rozpora klinowa
  1*glonojad
  1*otosek

  Moje pytanie czy to dobra obsada? Czy lepiej coś zmienić. Z góry dziękuję 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrw

   Witaj, dla molinezji i glonojada 40l. to za mało, przydałoby się przynajmniej 2-2,5x większe. Dla razbory też przydałoby się trochę większe, ale może nie będzie tragedii…

  2. Aleksandra

   Powinieneś mieć (przynajmniej) stadko molinezji 1 samiec i 2 samice, to jest minimum

 8. magda

  witam, po przeczytaniu Waszych komentarzy stwierdzam, że mam bardzo nietypowa sytuacje w akwarium, jest ono niewielkie ale tez niewiele jest w nim rybek szczegolnie gupiki, neonki ale jest tez skalar i dwie molinezje mierza po 5 cm jeden samiec i jedna samiczka. Zauważyłam, że samiec goni niesamowicie gupiki, nie przejmowałam się bo widziałam, że jest ogólnie bardzo ruchliwy ale niestety rybki zaczęły „ginąć” miały poobgryzane ogonki i codziennie rano znajdowałam po 3 martwe rybki…najpierw podejrzenie padło na bojownika ale wkrótce sam padł ofiara „zabójcy” poobgryzany był strasznie dopiero jak wyjęłam obie molinezje do osobnego zbiornika w akwarium jest spokój… czy to możliwe? Dlaczego tak się zachowują skoro z tego co przeczytałam zdarza się ze molinezja krzyżuje się z gupikiem pawie oczko…proszę o rade co zrobić z tymi niegrzecznymi molinezjami, czegoś im brakuje?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Pominięty został bardzo ważny szczegół, jak „niewielkie” jest to akwarium?! Krzyżówki z gupikiem nie są codziennością lecz bardzo rzadkim zjawiskiem. Molinezje to ryby stadne, trzymane pojedynczo mogą wykazywać agresywne zachowania.

  2. Klaudia

   Radzę się pozbyć agresywnego samca i wziąć nowego. Mi pomogło. Pozbywałam się najagresywniejszych. Nawet nie sądziłam, że rybki też mają swoje charaktery.

 9. Gosia

  Miałam 3 molinezje, pierwsza zdechła z powodu złego potraktowania jej przez panią w sklepie zoologicznym, a dwie dzisiaj naraz, z czego samiczka była w ciąży, nie wiem co się dzieje, czyszczę im wodę i mam roślinki, oświetlenie również jest a temperatura wody się zgadza z wymaganiami. Miał ktoś tak?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Nie ja tak nie miałam, ale myślę,że to starość lub niezauważony agresor w akwarium. Masz taką rybę?

  2. Arek

   Myślę, że zakup minimum 5-6 sztuk moli rozwiąże ten problem… lubią jak ich więcej jest w stadzie… mam u siebie około 25 sztuk i nie mam problemu. Pozdrawiam

 10. mareczek obereczek

  mam 3 molki z których zostala mi jedna samica w ciąży niewiem dlaczego jest pokryta białym śluzem i kropkami pomocy

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Ma rybią ospę.

  2. rafał

   rybia ospa

  3. Aleksandra

   Jest poważnie chora, kup jak najszybciej preparat

 11. monia

  Sprzedam tanio (lub zamienię najchętniej na otoska przyujściowego) małe molinezje (ok 1-2cm), mam ich około 30 sztuk, do tego 2 dorosłe samce. Mam również do oddania 2 glonojady ok 7-8cm i jeden mniejszy ok 5cm. Północny Kraków, gm. Zielonki

  Odpowiedz
 12. Mateusz

  Po jakim czasie młode molinezji mogą się same rozmnażać ?

  Odpowiedz
 13. Gabrysia

  Cześć mam pytanie. Mam w akwa trzy molinezje 2 samców i 1 samice. Jeden samiec ciągle gania za samicą i „podgryza” ją w okolice odbytu. Samica jest lekko gruba i ma pod spodem białą plamkę. Czy ona jest w ciąży i za ile mam ją oddzielić jeśli jest.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Asia

   Nikt nie odpowiedział na pytanie, mam taką samą sytuację, czy urodziły Ci się małe?

  2. Handzia

   miałam taką samą sytuacje tylko ze samcem, molinezją, który potem zdechł.

  3. Handzia

   Może to być zapalenie przewodu pokarmowego i jeśli jest gruba to mogą być zaparcia.

 14. Marcin akwarysta

  Moja często lirze welonki i chyba je czyści wczoraj dokupiłem jeszcze 3 i mam 4!

  Odpowiedz
 15. Polak po szkodzie

  Witam. Mam pytanie. Dzisiaj moja molinezja okociła się i dlaczego samiec pływa nadal za nią ??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. cobra

   Wyłapuje rodzący się narybek, albo kontynuuje gody.

 16. Osin

  Witam. Mam pytanie odnosnie molinezji zaobserwowałem u niej dziwne zachowanie a mianowicie trzesie sie i czasami zostaje w pozycji pionowej na pare sekund a za chwile wraca do normy, ma obgryziona płetwe.. akwarium 112L obsada: bojownik, 5x neon inessa, 2x mieczyk, 2x gupik 2x samice bojownika 2x glonojad. Proszę o porade

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. bl♥cked

   Być może bojownik ją podgryzł. Zastosuj w osobnym zbiorniku kwarantannę HEALHTOSAN TROPICAL. Co do dziwnego poruszania się w wodzie, może to tylko taniec godowy. Moje mieczyki tak się zachowują. Samica podpływa do samca, samiec ustawia się w pozycji pionowej i trzepocze pyskiem a samica skubie go i goni. Podwyższ temperaturę do 28 stopni, mocno natleniaj wodę i dodaj 1/3 świeżej wody, potem możesz dodać soli akwarystycznej. Karm rybę żywymi pokarmami uzupełnionymi spiruliną. Napisz jak czuje się rybka i czy pomogło. Pozdrawiam i powodzenia! 🙂

  2. piotr

   u mnie też tak było i po ok. 1 tygodniu zdechła 🙁

 17. Doma

  Mam pytanko. W moim akwarium znajdują się właśnie te wspaniale ryby. Samiec cały czas lata za samicą. Ona natomiast jest już dość gruba i pewnie za kilka dni urodzi młode,lecz jest zmęczona ucieczką przed samcem. Mam 2 akwa by małe rybki mogły tam się rozwijać, ale nie wiem czy ją przenosić bo zbiornik nie jest jeszcze zazieleniony roślinkami.Pomocy!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. bl♥cked

   Posadź te rośliny jak najszybciej. Najlepiej drobnolistne. Potem przełóż samiczkę do kotnika.

 18. monia

  Witam,
  Mam pytanko: dostałam akwarium 112 litrów, chociaż z moich obliczeń wynika, że jest to ok 95-100 litrów, a w nim sporo ryb. Chciałabym wiedzieć, czy nie za dużo ich. Gdzieś ktoś tu pisał, że liczy się 1litr wody na 1cm ryby, u mnie tak na oko wychodzi ok 130cm ryb ;p Proszę o opinie i ewentualnie sugestie, czy zostawić tak jak jest, czy co zrobić 🙂

  Obsada to:
  Neon innesa 9sztuk, po ok 2cm
  Neon czarny 6sztuk, ok 3cm
  Kirysek spiżowy: 2 duże po ok 6-7cm i 1 mały ok 4cm
  Kirysek albinos 1sztuka, ok 3cm
  Molinezja żółta 3sztuki, ok 4cm
  Molinezja czarna 5sztuk, ok 4cm (tu mały problem bo są 2 samice i 3 samce + 3 samce żółte :/ )
  Gupiki 4sztuki , ok 3cm
  Gupiki młode ok 3-4 miesięczne samiczki 5sztuk, ok 2cm
  Danio 3 sztuki ok 4cm
  Glonojad 3sztuki ok 4cm

  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Doma

   Troch tych rybek masz. Jeśli ci się trzymają to nie ma po co oddawać ich. Ale jeśli podane liczby przekraczają normę tych obliczeń o tym, że na 1l jest 1 cm ryby to musisz oddać kilka rybek:( Jeśli ci się samce molinezji nie biją to nie czekaj. Zagryzą się. Myślę, że pomogłam. Mam akwa dopiero od 2 lat wiec mogłam się gdzieś pomylić. Jeśli tak to sorki.

  2. monia

   Trzymają się, na pierwszy rzut oka wszystkie dobrze, może poza kiryskiem albinosem bo czasem szaleje po dnie a czasem sprawia wrażenie jakby zdechł (dosłownie wisi w gąszczu roślin np pyskiem w dół, a raz widziałam jak leżał bokiem na powierzchni jakby zdechł, już miałam go wyciągać a tu sie zerwał i szalał na dnie znowu…). Poza tym wszystko wydaje się ok, molinezje samce raczej nie gryzą się, raczej wolą gonić samiczki i tu chyba jest problem bo samiczki są dwie a samców 6 (3 czarne i 3 żółte). Ale nie mam za bardzo gdzie ich oddać, ze znajomych tylko jedna osoba ma akwa ale tylko 30 litrowe z 5 gupikami i 5 neonami więc odpada. Jakby tego było mało, to urodziło mi się dzisiaj w nocy 11 małych molinezji… Cieszę się ale gdzie im teraz zapewnić jakiś bezpieczny dom…?

  3. Doma

   Wiesz u mnie rozmnażają się jak szalone mieczyki i molinezje. Musze nawet przenosić samiczki do innego akwa bo inaczej zostaną zamęczone przez samce. Fajnie ,że masz małe molki. Jeśli ci się nie zmieszczą w og akwa to daj je do 2 jeśli masz. Jak nie masz 2 akwa to poproś faceta czy babkę w sklepie zoologicznym czy by je zabrali. Jeśli nie, to ogłoś w internecie ze masz na wydanie albo sprzedaj. Ja miałam ten sam problem, ale mam ogrom znajomych co biorą te małe. Do sklepu też oddalam. Możesz też zamienić się rybkami. Np: molka za kiryska. Myślę, że pomogłam.

 19. witold

  Wiele utartych prawd o rybach w akwarium jest nieprawdziwych. Przeprowadzałem testy, np na molinezjach. Utarta i powielana opinia, nie znosi zmian temperatury wody, Nie prawda. Najzdrowiej ma się w zbiorniku o skrajnych wahaniach temperatury.
  Australia, Brisbane, bo tu przeprowadzałem doświadczenia.
  Zbiornik ziemny, 2mx2m głębokość od 15cm do 55cm.
  Monitorowanie, Czujniki temperatury umieszczone w najniższym położeniu zbiornika, w środku głębokości, w warstwie powierzchniowej (5-7mm) od lustra wody.
  Wartości z każdego czujnika pobierane przez komputer co 6sek, po każdych 12 minutach wyciągana średnia i zapisywane.
  Zapis każdej doby oddzielny i zachowywany w postaci liczbowej jak tez wykresu.
  Okres trwania doświadczenia. Trzy lata non-stop pracy komputera.
  Wyrywkowe skrajne wyniki dobowe:

  • Lato – Noc – temp na dnie zbiornika 22st, na powierzchni 19-22st zależnie od wilgotności powietrza i ruchu powietrza, Dzień – dno zbiornika 24st, środek toni 29-35st, powierzchnia 37-44st.

  • Zima – Noc – temp na dnie zbiornika 9 st, na powierzchni 9-11st. j.w.
  Dzień – temp. na dnie zbiornika 11-13, na powierzchni 15-25st, zależnie od j.w. i nasłonecznienia.
  Okres zimowy – od 1 ~czerwca – do ~20 września.

  Nie występowały choroby, ryby nie padały, w całym okresie się rozmnażały. Na początku doświadczenia w zbiorniku było około 20 osobników, po zakończeniu doświadczenia ponad 200.
  Gdy temperatury powietrza zima spadały do 4 – 6 st. zbiornik byl przykrywany, powyzej 6 stopni nie podejmowałem żadnej akcji. Ryby cały czas były karmione mięsem, masa roślinna pochodziła ze zbiornika. Zbiornik nie był czyszczony przez cały ten okres. Opadające liście opadały na dno. W najniższej części zbiornika była strefa beztlenowa z silnym wydzielanie siarkowodoru po jej poruszeniu.

  Podobne doświadczenia zrobiłem na Platkach i Mieczykach.
  Fragment moich doświadczeń wraz z wykresem znajdował się kilka lat temu na stronie Warszawskiego Związku Akwarystów

  Odpowiedz
 20. blocked

  Mam te ryby od 2 lat. Tylko raz udało mi się je rozmnożyć. Niestety akwarium zaatakowała ospa rybia. Byłam zmuszona podwyższyć temperaturę na grzałce. Zauważyłam, że to są niezmiernie ciepłolubne ryby. Samiec non stop ,, tańczy” przed samicą. Molinezje mają niezwykle ciekawe w obserwacji gody. Polecam wszystkim ten gatunek. Należy pamiętać, że to ciepłolubne rybki, a odwdzięczą się niesamowicie. Z przyjemnością polecam. I ♥molly ; -D.

  Odpowiedz
 21. black molly

  Mam bardzo ważne pytanie. Moja molinezja już drugi dzień chowa się w kątach, za filtrem i w roślinach. Ma przyśpieszony oddech i małą białą, ale dobrze widoczną rurę w okolicy odbytu, oraz duży brzuch. Nie chce jeść. Co jej jest? Proszę bardzo o jak najszybszą odpowiedź!

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. platka

   Ona prawdopodobnie szykuje się do porodu 😉

  2. black molly

   Bardzo dziękuję za odpowiedź platko. Pozdrawiam.

  3. michaleks1450

   ja również wiele razy tak miałem i mam pytanie czy urodziła ?

  4. black molly

   Nie, zdechł następnego dnia. Zatrucie amoniakiem 🙁

 22. Wiktoria

  Ja miałam 2 czarne i dwie pomarańczowe. Urodziło mi się pięć młodych czarnych. Ja tam nic nie majstrowałam bo nie wiedziałam co robić. Ogółem to po jakimś czasie te duże zmarły, młode nadal się trzymają, a oprócz nich ma jeszcze w akwarium bojownika i neony czerwone. Są supcio.

  Odpowiedz
 23. Domiś

  Mam około 60 – 70 młodych. 21 marca skończą 5 tygodni 🙂 chciałabym je sprzedać do zoologu tylko w jakim wieku je tam zanieść? 😉

  Odpowiedz
 24. Molly

  To najlepsze ryby na świecie. Piękne twardziele, proste i tanie w utrzymaniu. NAPRAWDĘ POLECAM!!!

  Odpowiedz
 25. Julia

  Hej, moja czarna molinezja chyba jest w ciąży. Niepokoją mnie tylko białe kropki na jej spodniej części brzucha. Miała je już wcześniej, ale teraz tak jakby się jej powiększyły. Nie wiem czy to normalne. Dodam że rybki ostatnio przechodziły ospę rybią i leczyłam je za pomocą leku, ale już nie są chore. Czy może być to objaw jakiejś choroby czy to naturalny defekt?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   niestety ospa lubi powracać musisz obserwować inne rybki i ponowić leczenie

 26. Dominika

  gnom, dziękuję za odpowiedź 🙂 wczoraj ta sama samiczka urodziła mi 70 młodych 😀

  Odpowiedz
 27. Dominika

  Mam 2 samce i 3 samice w akwarium 60l. Jedna czarna samica ma ogromny brzuch, taki już kanciasty a jak ją przenoszę do kotnika to nic. Dlaczego tak się dzieje? Jak długo mam czekać na młode i jak o nie później dbać? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. gnom

   Może się okazać , że to molinezja balonowa. Mi kiedyś czasneli taki kid , że powiedzieli , że to ostrousta a to byla balonowa

 28. Leming

  Mam akwarium w pracy – co narzuca pewne reżimy. „Przerabialiśmy” je z neonkami, mieczykami i z wieloma innymi gatunkami. Na podstawie niemal 30 letniego doświadczenia twierdzę, że są to rybki naprawdę mało wymagające, idealne do hodowli wszędzie tam, gdzie nie ma wiele czasu, a chce się mieć coś ładnego. (120 litrów, około 20 czarnych i złotych, filtr, ze względu na stałą temperaturę w pomieszczeniu zrezygnowałem z grzałki). Polecam wszystkim – początkującym i zaawansowanym…

  Odpowiedz
 29. Anonim

  Mogę ją trzymać z: cierniooczkiem kuhla, tęczanką neonową, kirysem, neonem i gupikem?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   Zależy od litrażu, ale jak jest odpowiedni, to bez problemu

 30. stachu

  po czym poznać czy już czas przełożyć samice do kotnika?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Ja miałem 1 samca i 3 samice i nie wiadomo kiedy obok starych rybek pojawiły się malutkie,
   nie przekładałem do kotnika, ani nic z tych rzeczy.

  2. Krzysztof

   po czym poznać że ryba jest w ciąży?

 31. Doma

  I jeszcze coś muszę się zapytać. Po ilu dniach lub tygodniach lub miesiącach małe molinezje urosną do takiej wielkości i dojrzeją by mogły się rozmnażać.

  Odpowiedz
 32. Doma

  Dzięki Linka za odpowiedz ale samica nie była w sklepie zapłodniona bo kupiłam ją jak była jeszcze niezdolna do rozmnażania. Pytałam się faceta czy jest w ciąży powiedział, że nie i ja sama to zauważyłam.
  Była u mnie ponad 2 miesiące bez samca i nie miała młodych dopiero gdy kupiłam białego samca zaszła w ciąże. Nie rozumiem dlaczego wiec młode są czarno-zółte. A jedno młode było czarno-żółte a potem się zmieniło na biało-żółte.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Lila

   Może to zależy od koloru rodziców.

  2. Linka

   Coś mi się przypomniało, przecież żyworódki są zdolne rozmnażać się od samego początku.

 33. Akwarystka

  Posiadam te rybki i jestem z nich bardzo zadowolona!!! Jednak moje serce należy już do bojowników;-).

  Odpowiedz
 34. Doma

  Mam młode molinezje są koloru żółto-czarnego.
  Ale ich ojciec jest biały a matka żółta, dlaczego są żółto-czarne a nie żółto-białe?
  Czy możecie mi to wyjaśnić?
  Samca kupiłam w sklepie nie wiem jakiego koloru miał rodziców.
  Czy młode rybki mogą mieć kolor po dziatkach?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   Już tłumaczę Ci co mogło się wydarzyć. Czytałam kiedyś w tym temacie, bo zastanawiałam się nad tym samym i podobno, że samiczka gdy zostaje zapłodniona to przez jeszcze kilka następnych koceń może rodzić rybki z innego samca. Czyli jeżeli była zapłodniona przez innego samca tam gdzie ją zakupiłaś to ona jeszcze kilka razy może mieć młode. Może też być to wynikiem krzyżowania się rybek, ale w tym przypadku bardziej prawdopodobna jest pierwsza wersja

 35. Andrzej

  Ja mam około 40 sztuk tych rybek i mnożą się jak głupie.

  Odpowiedz
 36. Ania

  Naprawdę boskie ryby. Przede wszystkim żyją w zgodzie z innymi mieszkańcami akwarium, pięknie się prezentują, a na dodatek są jednymi z niewielu ryb, które przeżyły w moim akwarium więcej niż 14 miesięcy. Rewelka

  Odpowiedz
 37. mateo

  Wie ktoś jak nazywa się ta żółta rybka na tym filmiku?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. DonMafiozo

   To jest Mieczyk lub Molinezja żółta

  2. Linka

   Molinezja złota, żaglopłetwa

 38. Aneta

  Dziś kupiłam sobie rybkę Molinezje Ostrousta pływa jak szalona boję się o nią a do tego w sklepie nie ma karmy dla niej! RATUNKU!!!

  Odpowiedz
 39. maciulka

  Czy molinezje mogą podgryzać ogon gupikom pawie oczko?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Nie

 40. RC

  W akwarium mam gupika samca (bez samicy) i molinezja urodziła mieszańca czarny gupik z czerwonym ogonem.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   Oo to musi być ciekawy okaz. Pochwal się gdzieś nimi.

 41. Linka

  Nie wiem dlaczego nie ma tutaj wzmianki o molinezji złotej? Ale muszę się pochwalić i doinformować ludzi, którzy zamierzają je rozmnażać. Natomiast zostałam dziś „ciocią” około 100 malutkich 🙂 zaczęło się 4 dni temu. Kiedy plywala sobie nad filtrem spokojnie, mocniej tylko lapala powietrze. Pomyślałam sobie, że to już chyba pora jednak nie. Samiec do niej popłynął i zaczal jej przykładać gonopodium. No i był spokój. Dziś od rana plywala niespokojnie. Inne samiczki wręcz odganialy od niej resztę ryb jakby ją pilnowały. Ta wariowala góra, dół i tak dobre dwie godZiny. Z tylu w okolicy odbytu ciało przybralo prostokątny kształt. Po dwóch godzinach zaczęła rodzić. Chyc ją do kotnika. Rodziła ze trzy godziny. Z początku co 15-20 minut po jednym, a potem po 5 na raz. Teraz już pływa sobie z resztą 🙂 nie zjadła ani jednego małego. Same jej się pchaly do pyszczka i nie chciała. Wszystko ocalało 🙂

  Odpowiedz
 42. Linka

  A ja muszę wstawić poprawkę! Obserwowałam ostatnio akwarium i patrzę, a tu co? Samiec głupika zabierał mi się za molinezje złotą. Nie mam do nich samców. Zaskoczyło mnie to strasznie

  Odpowiedz
 43. rybka na maksa

  czy zdarzaj się odmiany molinezj koloru białego z czarnymi kropkami

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. kuba

   Tak zdarzają się czasem. Sam mam 1 białą w czarne plamki.

 44. Barbara

  Nie znalazłam w literaturze (a posiadam sporo) żadnej wzmianki o krzyżówkach molinezji z gupikami. Akwaria mam od lat ponad 25, w całej mojej karierze akwarystycznej nie spotkałam się ze wspólnym potomstwem tych gatunków. Stawiam pytanie o źródło informacji podanej w opisie. Z całym szacunkiem do Państwa portalu.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
 45. Barbara

  Krzyżowanie molinezji z gupikami w naturze i w akwarium nie zachodzi. Podana informacja jest nieprawdziwa.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Skąd to stwierdzenie? Są to ryby z tego samego rodzaju Poecilia i jest możliwe ale jednocześnie niewskazane uzyskanie hybrydy.

  2. Linka

   No, ale jakim cudem może zajść. Sama mam same samice molinezji, bez samców i gupiki. Samce gupików, w ogóle nie są zainteresowane molkami. Wręcz jakby ich nie było.