Poecilia sphenops

Molinezja Ostrousta - ryba akwariowa, Molinezje - ryby akwariowe

Molinezje Ostrouste - ryby akwariowe

Molinezja Ostrousta (Black Molly) – żwawa, towarzyska ryba słodkowodna z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), odpowiednia do akwarium ogólnego.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Występowanie

Molinezje ostrouste można spotkać w Ameryce Środkowej i Południowej, występuje od Meksyku po Kolumbię.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Charakterystyka i usposobienie

Molinezja Ostrousta - ryba akwariowa - samiec, samica

Molinezja – samica, samiec

Rybka w hodowli osiąga długość 10 cm – samica, samiec jest mniejszy i dorasta do 8cm. Płetwa odbytowa samca jest przekształcona w gonopodium. Znane są liczne odmiany o rozmaitym ubarwieniu (samiec jest barwniejszy). Długotrwała hodowla doprowadziła też do wyselekcjonowania odmiany wielkopłetwej. W akwarium były też uzyskiwane krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Molinezja to żywa, towarzyska ryba, odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Odżywianie i karmienie

Molinezje odżywiają się larwami komarów, ochotką i wodzieniem, dafnią. Koniecznie dietę trzeba uzupełniać pokarmem roślinnym np. spirulina. Rybka czyści akwarium, jej przysmakiem są glony.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Akwarium

Lubi akwaria porośnięte bujną roślinnością z rozległą przestrzenią do pływania. Rybom warto zapewnić dekoracje z korzeni i kamieni. Molinezja zasiedla środkowe i górne partie zbiornika. Jest wrażliwa na niską temperaturę wody oraz jej wahania. Akwarium powinno być dobrze filtrowane i napowietrzane. Zalecane są częste podmiany wody.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Rozmnażanie

Rozmnażanie Molinezji nie sprawia kłopotów, o ile są zachowane odpowiednie parametry wody. Molinezje są rybami jajożyworodnymi, samice rodzą w pełni ukształtowane młode. Temperatura wody, podczas rozmnażania, powinna być nieco wyższa ok. 26°C. Samiec zapładnia samicę za pomocą gonopodium – przekształcona płetwa odbytowa. Zapłodnienie następuje w akwarium ogólnym. Ciąża trwa ok. 4-6 tygodni. Przed spodziewanym porodem, ciężarną samicę najlepiej umieścić w kotniku. Uchronimy w ten sposób młode przed zjedzeniem. Molinezja rodzi od 10 do 60 młodych, które karmimy rozdrobnionym pokarmem.

Ostatnio zmodyfikowano: 5 lutego 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 112 l
  • min-długość: 80 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 7 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 260

 1. Igor

  Naprawdę nie wiem co się dzieje , wczoraj kupiłem 1 molinezje pomarańczowa do mojego akwarium towarzyskiego 180 litrów , w nim znajdują się jeszcze 2 gurami złote , moja molinezje nie daje jednej z nich żyć , cały czas ja goni ale chb nie robi jej krzywdy 😊 nie wiem czym to jest spowodowane , może kolorem ? Proszę o pomoc , z góry dziękuję 👍😘

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ANTONI

   SAMIEC GONI SAMICE

 2. Maja

  Witam. Zauważyłam że oko u mojej molinezji jest nienaturalnie duże. NO3 wychodzi za wysokie i CL2. Jak to obniżyć? Czy to może być przyczyną złego wyglądu rybki? Test robiony paskami JBL.

  Odpowiedz
 3. Maja

  Witam. Jestem początkująca a więc. Posiadam akwarium 100 cm x 40 cm. 160l. Ph 8,0
  2 molinezje zolte
  4 kirysy z czego 2 albinosy
  5 neonów inness
  2 gurami
  6 gubikow
  Jaka jeszcze obsadę mogę dodać?
  I od czasu do czasu molinezje ocieraja się o piasek lub inne rzeczy w akwarium. Czy to może być ospa?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Powiem tak rybki bardzo dobrze dobrane do akwarium ale ja bym dokupił jeszcze ze 4 neonki i jedną samiczke gurami samiec zamęczy jedną dlatego preferuje harem 1+2 A w sprawie ocierających się molinezji nwm może otłuszczone albo ci się wydaje sa to rybki żywiące się krasnorostami muszą się o coś otrzeć by skubać go z liści o co do innych rybek może tęczanke jakąś co się spodoba

  2. Łukasz

   A i zmniejsz ph do 7/7.5 A czym kwasem solnym kh/ph- używaj go do podmian wody ryby będą się tak samo dobrze czuć A zmniejszysz ilość glonów 14zł butelka od tropicala i będzie git

 4. Wiktor

  Mam, molinezję czarna, i z tego co widzę jest bardzo plochliwa i czasem wszystkie 6 rybek poprostu leży na ziemi. Czy to normalne?

  Odpowiedz
 5. Nikodem

  Cześć wszystkim mam pytanko dotyczące karmienia molinezji czy jeśli chodzi o pokarm roślinny mogą to być jakieś warzywa? Np cukinia drobno posiekana?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Arek

   podawałem bio-vit tropicala

 6. Karolina

  Cześć mam pytanie odnośnie obsady do 112l myślałam nad haremem gurami mozaikowego i molinezjami (tylko ile sztuk 3/4 ?). Nie chce zawalić tego akwarium rybami, zależy mi na tym żeby miały dobre warunki i dużo miejsca do pływania. Jednak to chyb dość skromna obsada i myślałam żeby coś tu dołożyć np kilka gupików pawie oczko (ponowne pytanie ile sztuk) albo jakieś mniejsze rybki które by pływały razem może jakieś neonki czarne, razbory, coś co by stworzyło takie małe stado. Sklep akwarystyczny niedaleko mnie oferuje tez mieczyki czarne i zbrojniki weloniaste, te ryby według mnie wyglądają dość efektownie więc może pójść tym tropem (zamiast mniejszych rybek). Jak wy to widzicie, bo może mam jakąś paranoje na punkcie dobrych warunków u zwierząt i w większej obsadzie rybkom będzie lepiej.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomek

   To że inni gadają rzeczy typu: ,,och do takiego akwarium max 3 rybki bo 4 to za dużo” to jedna wielka bzdura.
   Sam mam akwarium 54 litry w ktorym mam ok 20 molinezi i ok 50 gupikow – czują się świetnie, rozmnażą się (narybek sprzedaje innym hodowcą),
   Nie słuchaj innych bo to zbędne gadanie…

  2. dsaf

   Bez problemu hoduj te dwa gatunki tak z 5 molinezji z tym haremem o miejsce się nie martw

  3. Misio Rysio

   Ryby w zbyt malym litrazu karlowacieją .Miej to na uwadze

 7. marek

  Od niedawna mam akwarium chciałbym wam go opisać i spytać o pewne rzeczy .Akwarium mam od paru miesięcy ale dopiero teraz są w nim rybki

  . Akwarium jest 54 l. i ma wymiary 60x30x30 w tym akwarium mam :

  – 9 danio róż.
  – 4 danio zebra ( miałem 6 ale były chude i zdechły dlaczego ? )
  – 2 kiryski pstre i spiżowe
  – 4 gupiki samice

  Na razie nie mam pokrywy ( zrobię ze szkła ) mam,lampkę 40 w. Temperatura w akwarium to 26 stopni grzałka to tetra HT 50 a flirt AONAEL , KAMYCZKI SĄ małe mają gdzieś 1cm – 2 cm średnicy z roślinek mam anubasa i 5 innych ( podajcie mi inne gatunki ) dlaczego zdechły te 2 danio? powiedzie czy wszystko ok karmie je płatkami ale kupie dziś dla kirysków

  Odpowiedz
 8. Adam

  Czarna moly znowu przed porodem. Mam nadzieję że tym razem będzie bardziej obfity poród ☺️

  Odpowiedz
 9. Maja

  Czy molinezja mmoże być w akwarium z welonem?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. xdsa

   W żadnym wypadku. Welon to ryba woląca chłodniejszą wode i woli inne parametry aniżeli molinezja. Do welonów można dołożyć kardynałki też lubią chłodną wode (a jakie masz akwarium|? (

  2. Kacper

   Nie bo welon jest zimno lubny różnice temperatur

 10. Adam

  Moja czarna moly rodziła chyba pierwszy raz. 5 szt. narybku z czego jedno żywe. Czy coś było nie tak?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Pierwsze koty zawsze wyglądają różnie. Zaczełabym się martwic przy 3 podejściu.

 11. radek

  Witam.
  Posiadam akwarium 112L obsada to 2 Kirysy pstre, 3 Skalary , 2 Molinezje chlopczyk i dziewczynka ,1 zbrojnik niiiiiiieski malutki , 2 brzanki rekinie i jedna Denisona. czy to dobra obsada? Chcialbym jeszcze z 10 danio zeby bylo kolorowo, ale nie wiem czy to dobry pomysl?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Łukasz Akwarysta

   Kirysy-dokup 3/4 bo to ryby stadne
   Skalary-oddaj
   Molinezje-ok
   Zbrojnik niebieski-ok
   Brzanki-wszystkie oddaj
   Dokup wybrany gatunek neona/Razborek około 10/15 sztuk. Danio potrzebuje chłodniejszej wody. Najbardziej kolorową rybą z gatunków ławicowych jest Razbora Galaxy. Miej na uwadze że neon czerwony i czarny są większe od innych neonów, gdy się na nie zdecydujesz kup 8/10 sztuk. Jeśli zdecydujesz się na neona Simulans możesz kupić 15/20 sztuk. Z kolorowych ryb polecam harem 1+2/3 prętnika karłowatego. Samiec tej ryby jest bardzo kolorowy, samice zazwyczaj są szare lecz zdarzają się takie o pastelowych kolorach. Jeśli bardzo zależy ci na kolorach możesz spróbować kupić gupiki pawie oczko. Same samce mogą zamęczyć ci samice molinezji, a harem będzie ci się rozmnażał jak szalony i z 3 gupików zrobi ci się 10, dlatego postawiłbym na prętnika.

  2. Teo

   Średnim pomyslem sa danio do tego akwarium, zbyt ruchliwe i beda stresowac inne ryby. Co do reszty, pozbylbym sie skalarow i brzanek. Molinezje najlepiej trzymac 1:2-3 czyli harem jeden samiec na 2-3 samice, bo jedna zameczy zalotami. Kirysy tez zdecydowanie lepiej się czuja w wiekszej grupie. Jesli chcesz kolorow to polecam zakupic pomieszane gatunki molinezji np: srebrny samiec zaglopletwy, samica złota+ samica czarna + samica zloto-czarna. bedziesz mial odmian i kolorow po ok 2 miesiacach ok 50 sztuk narybku mieszanek. u mnie molinezje mnoza sie na potege i co ok 3-4 miesiace oddaje po 50 sztuk do miejscowego zoologa

  3. Łukasz Akwarysta

   Teo, nie wprowadzaj w błąd. Molinezja żaglopłetwa znacznie lepiej czuje się w zasolonej wodzie. Przypominam że molinezja żaglopłetwa i ostrousta to dwa odmienne gatunki. Co do narybku potwierdzam, a do haremu to się nie wypowiem, bo zawsze trzymałem molinezje ostrouste w parach. Nie wiem też czy harem molinezji w 112l to nie za dużo, całkiem spore byczki rosną z nich.

  4. radek

   Koledzy czemu mam sie skalarow pozbyc?

  5. rrrrrrrrrrrrrrw

   Bo masz zbyt małe akwarium (potrzebne minimum 2,5x większe) i zbyt niskie (spójrz na ich kształt, są wyższe niż dłuższe). Brzanka denisona to samo – zbyt małe akwarium, a brzanka rekinia to już w ogóle chory pomysł. Jeśli nie masz zbyt twardej wody, to kup sobie z 10-15 razbory galaxy, ale tylko pod warunkiem, że pozbędziesz się brzanek i skalarów. I dokup ze 3 kiryski bo te dwa co masz, to pewnie boją się własnego cienia…