Boraras brigittae

Razbora Borneańska - Brigittae - ryba akwariowa fot.emmenlauer.blogspot.com
 • Rozmiar: 2 cm
 • Akwarium: 40 l
 • Wymagane pH: 5.0 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
 • Biotop: Azja

Razbory Borneańske - ryby akwariowe

Razbora Borneańska (Boraras brigittae) – maleńka rybka akwariowa, jeden z najmniejszych przedstawicieli rodziny karpiowatych.

Razbora Borneańska – Brigittae - Boraras brigittae - Występowanie

Razbora Borneańska pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim mniejsze, wolno płynące rzeki oraz obszary bagienne Borneo.

Razbora Borneańska – Brigittae - Boraras brigittae - Charakterystyka i usposobienie

Razbora brigittae osiąga zaledwie do 2 cm długości. Ciało jej ubarwione jest na czerwono z ciemnym niebieskawym pasem wzdłuż tułowia. Płetwy mają przezroczyste z widocznymi czerwono czarnymi paskami. Wzory oraz intensywność kolorów mogą się różnić w zależności od populacji z jakiej pochodzą. Samce są odrobinę smuklejsze i mają wyraźnie jaskrawsze ubarwienie. Samice nieznacznie większe i pełniejsze w okolicach brzucha. Są rybami stadnymi i powinny być trzymane w ilości co najmniej 10 sztuk. W większej grupie są bardziej śmiałe oraz prezentują się znacznie bardziej efektownie. Samce natomiast przybierają żywszych kolorów i ukazują ciekawsze zachowania rywalizując między sobą o względy samic. Ryby spokojne i nieśmiałe w stosunku do innych mieszkańców akwarium.

Razbora Borneańska – Brigittae - Boraras brigittae - Odżywianie i karmienie

Tak jak inne razbory w środowisku naturalnym odżywiają się drobnymi insektami, robakami, skorupiakami czy zooplanktonem. W akwarium będą przyjmowały rozdrobnione pokarmy suche ale nie powinny być karmione tylko nimi. Codzienne podawanie pokarmów żywych lub mrożonych z dodatkiem dobrej jakości mieszanki suchej zaowocuje intensywnym ubarwieniem i zachęci ryby do rozrodu.

Razbora Borneańska – Brigittae - Boraras brigittae - Akwarium

Mimo niewielkiego rozmiaru, również potrzebują miejsca do pływania. W dodatku samce w czasie tarła obejmują tymczasowo rewiry. Dla grupy 10 osobników odpowiednie będzie minimum 40 litrowe akwarium, gęsto obsadzone roślinnością. Pożądane będą także dekoracje z korzeni, gałęzi, suchych liści i wszelkiej materii, która uwalnia garbniki i związki humusowe do wody np. szyszki olchy. Razbory borneańskie nie lubią zbyt silnego prądu wody i zbyt jasnego oświetlenia (światło możemy stłumić np. roślinami pływającymi). Najlepiej czują się w wodzie miękkiej i kwaśnej. Są wrażliwe na wyższe stężenia azotanów.

W akwarium towarzyskim możemy je trzymać tylko z rybami nieznacznie większymi od nich samych i spokojnie usposobionymi np. kirysek pigmej, otosek, razbora galaxy. razbora plamista. Idealnym towarzystwem będą również krewetki karłowate np. red cherry, babaulti.

Razbora Borneańska – Brigittae - Boraras brigittae - Rozmnażanie

Gatunek należy do rozrzucających ikrę i nie wykazuje skłonności do opieki nad nią. W dobrze utrzymanym, dojrzałym akwarium, niewielkie ilości młodych rybek mogą się pojawiać bez naszej interwencji. Jeżeli jednak chcemy uzyskać większą ilość narybku niezbędny będzie dodatkowy zbiornik tarliskowy ok 15 l. Akwarium zacieniamy, natomiast na dnie kładziemy siatkę o maleńkich oczkach, takich aby przeszła między nimi ikra a dorosłe ryby się do niej nie dostały. Wymagana woda kwaśna 5-6.5 ph i miękka 1-5°dGH o temperaturze 26-28°C. Do akwarium wkładamy dużą porcję mchu lub innej drobnolistnej rośliny, tak aby wypełniła mniej więcej połowę dostępnego miejsca. Filtracja nie jest konieczna ale nie zaszkodzi użycie małego filtra gąbkowego. Do tak przygotowanego zbiornika wieczorem przenosimy dwie lub trzy pary razborek. Powoli aklimatyzując je z nowym otoczeniem i parametrami wody. Tarło zazwyczaj odbywa się następnego dnia rano.

W czasie tarła samce rywalizują między sobą – pływają wokół siebie prężąc płetwy lub zaczepiają ogon konkurenta, nie wyrządzają sobie jednak przy tym krzywdy. Ten, który wychodzi z potyczki zwycięsko zwabia samicę w wybrany wcześniej rewir. Tam dochodzi do aktu. Dorosła samica razbory borneańskiej składa około 50 ziarenek ikry (jaja składane są najchętniej na mchu).

Ryby w akwarium tarliskowym trzymamy nie dłużej niż kilka dni. Jeżeli do tarła nie dojdzie to próbujemy z innymi osobnikami. Wylęg następuję przeważnie 2 dnia od pojawienia się jajeczek. Po kolejnych 24 godzinach zaczynamy karmienie mikro pokarmami w pyle lub żelu. Po 7-10 dniach możemy podawać drobny pokarm żywy np. Artemię, larwy itp. Pomimo tego, że rodzice zjadają ikrę oraz narybek to nie ganiają zaciekle potomstwa. Z podmianami wody najlepiej się wstrzymać tydzień lub 2, tak aby młode nie doznały szoku.

Ostatnio zmodyfikowano: 14 stycznia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Boraras brigittae
 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 40 l
  • min-długość: 40 cm
 • Orientacyjna cena: 4 - 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 20

 1. Krystian

  Hejka.mam 10 rasborek i 12 neonow. Planuje wpuścić bojownika wspanialego ale nie wiem czy nie będzie małej wojny. Akwa 60 litrów kostka.pozdro

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. tt

   Parametry mogą się nie zgadzać.
   Bojownik może atakować rybki mocno ubarwione, i będzie przegrywał walkę o pokarm.
   Lepiej zostaw tak jak jest ew. coś czyszczącego sobie spraw np.otoski

 2. Peper

  Ile w 35l może być razbor boreańskich z bojownikiem? Czy nie będzie ich zbyt atakował? Można dołożyć 2 ososki lub pigmeje?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dominik

   Ryby te potrzebują minimum 40l wody dla grupy. Nie należy trzymać w akwarium mniejszych ilości. Do takiego małego akwarium fajny byłby harem Proporczykowców. Dobrze by było dla nich też lekko zakwasić wodę.

  2. Peper

   Proszę o maila, jeśli to nie problem peperonitrip@wp.pl Chcę zapytać o jeszcze jedną kwestię.

 3. Patrycja

  Ile w 35l może być tych razbor razem z bojownikiem? Mogę ewentualnie dołożyć dwa otoski?

  Odpowiedz
 4. benek

  Czy może być stado z dyskowcami?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Raczej potraktują jako pokarm…

  2. Bartek

   Miałem kiedyś przez kilka miesięcy w 160 litrach 5 młodych paletek (ok 15cm) i w tym samym baniaku pływało między innymi kilkanaście razbor borneańskich i maculat. Akwarium było gęsto obsadzone, a paletki nawet krewetek nie atakowały, zajmowały się sobą. Natomiast jeśli wpuścisz ławicę razbor do dorosłych i np głodnych paletek, a razbory nie będą miały kryjówek, to raczej długo nie pożyją.

 5. Zenek

  mam baniaczek 25 litrów z krewetkami Red cherry. ile mogę mieć tych rybek? Chciałbym jeszcze kupić kiryski pigmeje. Ile moge bezpiecznie wpuścić jednych i drugich?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Zenek

   Czy na przykład 4/5 takich kirysków i 5/7 razborek razem z krewetkami może byc?

  2. .

   Zero.
   Najpierw musisz kupić akwarium min. 45l.

 6. Wojciech

  Krótkie pytanie: będą zjadać wypławki czy zupełnie je „oleją”? Walczę z wypławkami w 30l baniaku z krewetkami, no-planaria nie dała rady.

  Odpowiedz
 7. Swiety

  Czy można te rybki trzymać razem z krewetkami???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Miłosz

   Red cherry albo babaulti

 8. Darek

  Hej, Chętnie bym kupił tych rybek. Ma ktoś na sprzedaż? okolice Wrocławia.

  Odpowiedz
 9. Piro

  Ja mam 10 neonów i cztery danio razem i nie ma problemu

  Odpowiedz
 10. Joorny

  Słodkie maleństwa – bardzo mi się ta rybka podoba. W artykule było trochę informacji na temat towarzystwa w akwarium stąd też moje pytanie czy można jest trzymać wraz z molinezją i neonami??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rafal

   Też mi się podobają. Mam 10 neonów i nie wiem czy mogę je dołożyć i ewentualnie ile. Inne ryby to tylko zbrojniki a akwarium 60L. Podpowie ktoś?
   Ps. fajna stronka 🙂

  2. kamiloo

   oczywiście, że tak