Danio margaritatus (Roberts, 2007)

Razbora galaxy - Danio margaritatus fot. rybyakwariowe.eu
  • Rozmiar: 2.5 cm
  • Akwarium: 30 l
  • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 27°C
  • Biotop: Azja

Razbory Galaxy - ryby akwariowe

Niebiański Danio Perłowy (Danio margaritatus) – niewielka, pięknie ubarwiona rybka akwariowa z rodziny karpiowatych. W Polsce znana bardziej pod pierwotną nazwą Microrasbora galaxy.

Ten atrakcyjny gatunek w 2006 r. w nieokreślonej części Mjanmy (dawnej Birmy) odkrył tajlandzki ichtiolog i akwarysta – Kamphol Udomritthiruj. Ze względu na jego niewielkie rozmiary oraz piękne ubarwienie szybko stał się bardzo popularny, co zapoczątkowało ogromną podaż, a tym samym nadmierny odłów. Co spowodowało, że w ciągu zaledwie 6 miesięcy od okrycia był bliski wyginięcia w naturze, a jego eksport został zakazany. Na szczęście w innych miejscach zostało odkrytych kilka nowych populacji, rozpoczęto również jego komercyjne rozmnażanie na szeroką skalę.

Jako pierwszy, gatunek opisał w 2007 r. Tyson Roberts i włączył go do zupełnie nowego rodzaju Celestichthys. Jednak na początku 2008 r. grupa uczonych, po dokładnych badaniach, przekwalifikowała go do rodzaju Danio. Początkowa błędna nazwa gatunku wzięła się prawdopodobnie z komercyjnego pośpiechu, ze względu na duże podobieństwo do Microrasbory Erythromicron, obecnie również włączonej do rodzaju Danio. Potoczna nazwa Celestial pearl danio pochodzi z łacińskiej, gdzie Caelestis oznacza „niebiański”, a margaritaus „przyozdobiony perłami”.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Występowanie

Azja Południowo-Wschodnia. Zamieszkują płytkie stawy, mokradła i bajora rozciągające się wzdłuż rzeki Salween, która przepływa przez górskie tereny Mjanmy i Tajlandii oraz jezioro Inle (płytkie i mocno zarośnięte jego części) – na terenie Mjanmy.

Siedlisko, w którym zostały zebrane pierwsze okazy określa się jako obszar zalanych terenów i stawów, spowodowany działalnością człowieka (produkcją ryżu). Woda tam jest przejrzysta i płytka, rzadko przekracza 30 cm głębokości. Poza plantacjami ryżu jest domem dla bujnej roślinności, która obejmuje np. gatunki Elodea, Hydrocharis, Vallisneria spiralis.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Charakterystyka i usposobienie

Niezależnie od płci, dorastają do ok. 2.5 cm długości. Ciało jasnoniebieskie, posypane małymi perłowymi kropeczkami. Grzbiet brązowozielony, a brzuch u samic żółtobiały. Pokrywy skrzelowe przezroczyste, przez które prześwitują krwawoczerwone skrzela.

Samce są smuklejsze od samic. Ich płetwy są jaskrawo pomarańczowe lub czerwone, z czarnym wzorem, delikatnych pasków. Bardziej krępe samice, mają wyraźnie mniej intensywną barwę ciała i płetw. Najłatwiej odróżnić płeć po ciemnej kropce za płetwą odbytową, która u samców jest mało widoczna. W stresie ubarwienie ryb blednie i rozróżnienie płci w tym czasie może być utrudnione.

Danio perłowy to ławicowa, poruszająca się skokami, bardzo ruchliwa i ciekawska ryba. Wykazuje terytorializm wobec swojego gatunku, niekiedy można zauważyć u nich postrzępione płetwy, szczególnie gdy przebywają w zbyt małym akwarium. Dojrzałe płciowo samce, niekiedy też samice (w mniejszym stopniu), rywalizują między sobą. Pływają krążąc dookoła siebie, rozchylają płetwy, prezentując bogactwo swojego ubarwienia. Jeżeli żaden wcześniej nie zrezygnuje, dochodzi do wymiany uderzeń bokami ciał, do momentu aż słabszy odpuści i zostanie przegoniony przez silniejszego.

W akwarium zaleca się trzymanie min. 8-10 szt., preferowane 15 i więcej., co ważne w przewadze samic. W dużej grupie ryby będą śmielsze, ładniej wybarwione oraz będą prezentować ciekawsze zachowania.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Odżywianie i karmienie

W naturze odżywiają się niewielkimi bezkręgowcami, algami i zooplanktonem. W akwarium pobierają pokarmy z toni wodnej i dna, mniej chętnie z tafli wody. Można podawać im dobrej jakości, drobny pokarm suchy, najlepiej ten wolno opadający. Dietę należy uzupełniać małymi pokarmami mrożonymi i żywymi np. dafnią, oczlikiem, artemią, wodzieniem. Częstsze podawanie żywych pokarmów zapewni im dobrą kondycję, piękne kolory, a także zachęci do tarła.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Akwarium

Minimalna wielkość akwarium to 30 litrów, ale ze względu na dużą ruchliwość i zalecenia trzymania w dużej grupie, preferowany większy zbiornik. Rybki te uwielbiają gęsto porośnięte akwaria z licznymi kryjówkami, najlepiej z ciemnym podłożem oraz pozostawioną wolną przestrzenią do pływania. Wzrost roślinności wymaga odpowiedniego oświetlenia, początkowo musi być częściowo stłumione np. roślinami pływającymi. Z czasem w cieniu bujnej gęstwiny będą czuły się jak w domu. Ruch wody nie powinien być zbyt silny.

W środowisku naturalnym żyją w wodzie lekko zasadowej ok. 7.3 pH, gdzie okresowo zachodzą jej niewielkie zmiany. W akwarium będą się dobrze czuły w wodzie miękkiej do lekko-twardej (5-15 dGH), w zakresie 6.5-7.5 pH i temperaturze ok. 22-27°C.

Danio margaritatus są bardzo wrażliwe na wyższe stężenia azotanów i gwałtowne skoki parametrów. Trzymane w złych warunkach często chorują, wykazują objawy zatrucia, stają się apatyczne i przestają przyjmować pokarmy. Wymagają wydajnej filtracji biologicznej i częstych podmian wody, należy wystrzegać się przy tym gwałtownych zmian parametrów.

Pierwsze dni w nowym otoczeniu wiążą się z ogromną płochliwością. Zestresowane przebywają w partiach dolnych zbiornika. Rybki nabierają śmiałości w większej grupie lub pływając z innymi łagodnymi, niedużymi, gatunkami, które żerują w górnych partiach wody.

Mogą być trzymane w odpowiednio większym akwarium ogólnym z innymi małymi spokojnymi rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych i ewentualnie z krewetkami. Na potomstwo krewetek będą polować, więc trzeba się liczyć z ograniczeniem populacji.

Mimo, iż są blisko spokrewnione z Celestichthys erythromicron, nie wykazują skłonności do krzyżowania z tym gatunkiem (obecnie nie odnotowano takiego przypadku) i mogą być trzymane razem z nim.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Rozmnażanie

Rozmnażanie stosunkowo łatwe, w dobrych warunkach rozrzucają ikrę kilka razy w tygodniu. Często w dojrzałym, gęsto zarośniętym akwarium, do rozmnożenia „galaxy” dochodzi całkiem przypadkowo. Jednak w celu uzyskania większej ilości ikry niezbędne będzie założenie oddzielnego akwarium tarliskowego. W takim akwarium należy umieścić duże kępy mchu ok. 50% i niewielki filtr gąbkowy. Do tak przygotowanego zbiornika wpuszczamy wieczorem wybraną parę, największą samicę i najładniej wybarwionego samca. Do tarła zazwyczaj dochodzi rano następnego dnia. Samiec stroszy się do samicy po czym zapędza ją w gęstą roślinność, gdzie odbywa się tarło. Dorosła samica uwalnia ok. 30 szt. lepkich jajeczek, które zapładnia samiec. Rodzice nie wykazują opieki rodzicielskiej i będą zjadać ikrę oraz narybek, dlatego tuż po tarle najlepiej ich odseparować. Tylko w bardzo gęstej roślinności maluchy mają jakiekolwiek szanse na przeżycie.

W zależności od temperatury, wylęg następuje po 2-5 dniach. Kilka dni później, po zużyciu swoich woreczków żółtkowych, narybek zaczyna swobodnie pływać. Ze względu na mały rozmiar, odchowanie narybku nie należy do łatwych. W początkowej fazie rybkom należy podawać najdrobniejsze mikro pokarmy w proszku i płynie, wraz ze wzrostem wprowadzając larwy artemii i nicienie mikro. Po ok. 8-10 tygodniach od wyklucia przechodzą metamorfozę w dorosłą formę, a kolorowy wzór zaczyna pojawiać się od 12 tygodnia.

Ostatnio zmodyfikowano: 14 sierpnia 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Danio margaritatus
  • Akwarium:
    • małe
    • min-pojemność: 30 l
    • min-długość: 30 cm
  • Orientacyjna cena: 6 - 12 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): DD - gatunek o nieokreślonym stopniu zagrożenia

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 230

  1. ddd

    czy moge je trzymac w akwarium o wodzie w odzczynie 7,8 pg ??????

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Paweł

      raczej nic nie powinno im się stać ale mogą się gorzej czuć.

    2. Grzegorz

      U mnie siedzą w pH 8,4 i raczej wyglądają na zadowolone.

  2. Szymon

    Czy mogę tzymać rozbory galaxy w akwarium 200l z skalarami i gurami?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Kacper

      Zdecydowanie nie, ryby te mogą zostać zjedzone przez skalary i mają inne tolerancje parametrów wody.

    2. Kris

      A u mnie razborki bez problemu żyją z 2 skalarami. Skalary nie ganiają ich, a Razbory pieknie pływają w środkowych i górnych partiach akwarium.

  3. Zbrojnik123

    Czy trzy tygodniowy narybek razbory galaxy wytrzyma tydzień mojego wyjazdu jeśli nie to co zrobić żeby przeżyły razbory jest ok 20-30 są w akwarium 12l w akwarium jest sporo glonów i jeszcze jedno pytanie w tym akwarium pojawiły się wypławki czy mogą one zaszkodzić maluchom chodzi tam filtr Aquael fan mini plus a temperatura to ok 28°C bez grzałki mam nadzieję na szybką odpowiedź ponieważ wyjeżdżam w niedzielę.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. pawel

      Witam maly narybek karmi się 3 do 4 razy dziennie nie przeżyję bez jedzenia Mam pytanie Jak długo trzymałeś pare w kotniku Kiedy wiedziales ze jest tarlo Czy odmówiłeś parkę Dziękuję

    2. Zbrojnik123

      Rybki trzymałem chyba z 5 dni ale tarła nie widziałem (zamiast mchu wsadziłem sera biofibres) poprostu musiałem wpuścić tam narybek gupika a po 2 dniach zaczęły pływać przecinki teraz mają ok 1cm karmiłem je najpierw sera micron potem wrotka a teraz oczlik (rybki przeżyły).

  4. Igorek

    Zamierzam wpuścić do akwa 40 l 10 razborek, krewetki Blue velvet lub red cherry i jak by dobrze trawniczek zarósł to żabkę karlik szponiasty.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Dagge

      Błąd. Nie wrzucaj bardziej wartościowych gatunków krewetek jak velvety do ryb, nie opłaca się. Z resztą już na pewno nie do ty h razbor, wyrżną ci wszystkie w pień.

    2. Joanna Wilińska

      Mam 6 tych rybek z krewetkami Sakura Orange, nic nie robią krewetkom a nawet odpływają jak krewetka nadpływa.

  5. Łazarz

    Czy do akwa 30 l dobra by była taka obsada:
    – 7-10 razbor
    – krewetki Blue velvet

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wojtek

      Jak najbardziej moje krewetki red cherry bardzo dobrze dogadują się z Galaxy 😉

  6. Maciek

    Ile mogę dac razborek do 25 w której jest 10 kirysków pigmej i krewetki RC?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. admin

      Jeżeli akwarium funkcjonuje prawidłowo to nie polecamy dokładać zwierząt do tej obsady. Zwiększając ich ilość jednocześnie pogorszymy warunki w tym niewielkim akwarium, a Pigmejki są bardzo delikatnymi rybkami. W dodatku te razborki są dość „wrednymi” współmieszkańcami i szukając pokarmu będą czasami podskubywać płetwy kirsyków, wywołując tym samym u nich ogromny stres.

  7. yolla

    Witam,
    Bardzo proszę o radę co do obsady akwarium. 54 litry. Chciałabym żeby naszym rybkom dobrze się żyło a nie je zamęczyć. Mam mnóstwo pytań: Zalecana ilość dla Rasbory Galaxy to 15 szt. Czy w takim akwarium nie będzie im za ciasno? Czy mogę im jeszcze dokwaterować (i ile ) inne rybki? Mamy kilka preferowanych gatunków i nie bardzo możemy się zdecydować. To nie jest tak, że chcę im dokwaterować wszystkie (za chwile je wymienię) rybki. Oprócz Rasbory Galaxy (zalecane min 15 szt) podoba nam się Drobnoustek obrzeżony (zalecane min. 10 szt) Neon czerwony (zalecane min. 6 szt. Tęczanka Wernera (zalecane min. 6 szt) Otosek przyujściowy (zalecane min. 6 szt.)
    Bardzo proszę o pomoc. Niektóre rybki się nie lubią, więc które gatunki wybrać? I od którego gatunku zacząć? Kończymy neonkami to wiem. I czy mogę mieszać różne odmiany w obrębie jednego gatunku np jeśli u neonka zalecane jest 6 szt to czy mogę 3 neonki czerwone a 3 zielone? Dziękuję bardo za pomoc. Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Marek

      yoola,nie napisałaś nic o akwarium za wyjątkiem litrażu…a w tak małym zbiorniku nie ma miejsca na kilka ławic.Poczytaj tu o wymaganiach ryb,patrz na parametry wody i ew. towarzystwo.Myślę że jedna ławiczka niewielkich rybek+coś na dno (np.kiryski) wystarczą.

    2. yolla

      To taki gotowy zestaw Aquael z filtrem, grzałką, oświetleniem 54 l 60x30x30

  8. Maciej

    Witam,

    czy w akwarium 25L (40x25x25), spory korzeń, kilka roślinek można trzymać 6 Danio + Bojownik?
    Bojownik już jest akwarium zalane ponad 6 tyg. Ewentualnie co można trzymać z Bojownikiem w takim litrażu?

    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Coudy

      Niestety, ale nie jest to wskazane. Jednak te 5l robią różnicę. Poza tym minimalna ławica tych rybek powinna być w ilości 10 sztuk inaczej mogą być między nimi spory. Przeczytaj artykuł na temat tych danio bo warto. Bo właśnie o Danio Perłowe chodzi prawda? Z resztą nie polecam ci trzymać bojownika z tak małymi rybkami w takim zbiorniczku gdyż są one łatwą ofiarą dla niego zwłaszcza jeśli kupisz bojownika z „kubeczka” zalanego do połowy wodą w którym stoi obok 10 innych bojowników identycznie „zapakowanych”. Inna sprawa jakby bojownik był już przyzwyczajony do pływania z innymi rybami, ale te małe akwarium to wciąż ryzyko. Polecam zrobić krewetkarium albo trzymaj tego jednego bojownika ewentualnie możesz dodać samicę tylko jest szansa, że mogą się zagryźć. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że bojowniki szybko się rozmnażają także jak uważasz.

    2. Marek

      W tak małym słoiku to tylko bojownik-samiec lub krewetki.Nic więcej!

  9. Adam

    Czy 8 Bystrzyków Amandy ,4 Otoski,5 Kirysków Panda,10 Rasbora Galaxy nie będzie za dużo na zbiornik 54l

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Trochę ciasno… ewentualnie obsadę skurczyć do 4 Kirysków i 8 Razbor

    2. Wlodi13

      …czyli:
      – 8 Bystrzyków Amandy,
      – 4 Otoski Przyujściowe,
      – 4 Kiryski Panda,
      – 8 Razbor Galaxy.
      Żebyś mnie źle nie zrozumiał, że chciałem Tobie obsadę okroić do samych Kirysków
      i Razbor 😉

  10. MałyHeniek

    Czy 8 Razborek Galaxy, 4 otoski i krewetki w 25 litrowym baniaku bedzie ok czy za dużo?

    Odpowiedzi: 10
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      Nie, otoski i razborki to miniaturowe rybki i nie potrzebują dużej przestrzeni. Pomógłbyś mi bardziej, gdybyś napisał jakie masz te krewetki 🙂 Teraz nie wiem, czy Pinokio, Red Cherry, Amano.. mam nadzieję, że nie filtrujące 🙂
      Pozdrawiam

    2. MałyHeniek

      Raczej Red Cherry, aczkolwiek zbiornik dopiero dojrzewa i zastanawiam się nad obsadą.

    3. UlaUlaśka

      Ok. W każdym razie wiemy, że obsada (jeszcze przed twoim zastanowieniem i ewentualną zmianą, jeżeli ona w ogóle nastąpi) pasuje do siebie i rybki będą się preferowały, tak samo (mam nadzieję) będą preferowały i parametry wody, bez których nie zdołasz zbudować obsady rybek, krewetek i innych wodnych stworzeń włącznie z roślinami, bo w pewnym sensie to też jest stworzenie. Zachowaj stabilną temperaturę wody i stabilne pH, GH oraz KH. Zachowaj ostrożność przy hodowli otosków, gdyż są to delikatne rybki wymagające miękkiej wody i nagłe zmiany warunków w wodzie mogą im bardzo zaszkodzić, podobnie jak podawany roślinom dwutlenek węgla.
      Pozdrawiam i powodzenia

    4. MałyHeniek

      Dziękuję. Czyli bez obaw mogę wpuścić rybki w takich proporcjach aby nie miały ciasno? Co do parametrów to akwarium jest na ziemi ogrodowej. Nie mam zamiaru niczym nawozić. Póki co pracuje tydzień. Filtr chodzi na okrągło, światło zapalam regularnie. Rośliny się przyjmują, na niektórych widać już przyrosty, więc myślę, że bedzie dobrze.
      Pozdrawiam

    5. Wlodi13

      Warunki jakie musisz mieć w akwarium:
      – temp. ~25°C,
      – pH = 6,5-7,5,
      – GH = ~10°d,
      – KH = ~4°d.
      Krewetki Red Cherry najlepiej będą się czuły przy temp. w okolicach 25°C,
      twardość ogólna wody (GH) na pograniczu miękka / śr.twarda – optymalna dla Otosków i Krewetek,
      oraz KONIECZNIE twardość węglanowa (KH) nie większa niż 5°d, najlepiej 4°d – Otoski i Krewetki RC bardzo źle znoszą wyższe stężenie węglanów i wodorowęglanów.
      Nie wiem czy uzyskasz takie parametry przy ziemi ogrodowej, musisz warunki panujące w akwarium regularnie kontrolować testami pH, GH, KH.

    6. UlaUlaśka

      No to powinno być wszystko dobrze. Na bazie ziemi ogrodowej spróbuj zatrzymać na stałe takie parametry wody jakie te rybki preferują. Mam nadzieję, że się uda.
      Pozdrawiam

    7. Wlodi13

      A tak poza tym ziemia ogrodowa zawiera znaczne ilości związków azotu, fosforu, potasu…
      Ustabilizowanie się warunków w akwarium dla bezpiecznego wpuszczenia rybek wymaga więcej czasu niż przy podłożu ze żwirku czy piasku. Nie wszystko co jest dobre dla roślin (nawozy) służy odpowiednio rybkom, tym bardziej że Razbory Galaxy, Otoski Przyujściowe czy też Krewetki Red Cherry są szczególnie wrażliwe na związki azotowe zawarte we wodzie. Zanim więc wpuścisz rybki musisz mieć pewność że stężenia tych parametrów nie będą przekroczone:
      – test na NH3 (lub NH4) = 0,
      – test na NO2 = 0,
      – test na NO3 = 5-40 mg/l,
      – test na PO4 = 0,25-1 mg/l,
      – test na K = 10-20 mg/l.
      Słowo że „powinno być wszystko dobrze” nie wystarczy przy zastosowaniu ziemi ogrodowej, tym bardziej przy tak wrażliwych stworzeniach jakimi są Galaxy, Otoski czy Krewetki RC.

    8. MałyHeniek

      Dzięki za wszystkie informacje. Poczekam jeszcze ze 2 tygodnie jak wszystko się ustabilizuje i zrobię testy. Mam nadzieję, że wszystko się uda.

    9. Wlodi13

      I to nie jest tak, że jak będziesz miał ziemię ogrodową to nie będziesz musiał roślin niczym nawozić. Owszem, pewne makroelementy czy mikroelementy zawarte w tej ziemi dostarczą odpowiednie ich ilości dła prawidłowego rozwoju, dlatego aplikowanie ich w preparatach będziesz mógł w dużym stopniu ograniczyć. Rośliny wodne nie tylko pobierają „pokarm” przez korzenie, ale całą swoją powierzchnią w odróżnieniu od roślin rosnących na wolnym powietrzu. Chociażby żelazo, tak niezbędny pierwiastek aby rośliny nie żółkły, a tak bardzo ulotny… Zapewne w późniejszym czasie będziesz musiał dodawać chelat żelaza. Albo gdy przykładowo parametry wody uzyskasz na poziomie 7,3 pH i 5°dKH okaże się że zawartość dwutlenku-węgla (CO2) we wodzie będzie zbyt niska, wówczas będzie trzeba węgiel uzupełniać (preparatem Carbo). Dlatego tak niezbędne są testy.

    10. MałyHeniek

      Dziękuję za wszystkie rady. 🙂

  11. Bartek

    Ktoś się orientuje gdzie w Białymstoku można je kupić

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Klaudia

      Czy sprawdzał Pan już w Kameleonie? Jesli tam nie mają to na Hetmańskiej w Kakadu panu zamówią 😉

    2. Bartek

      Patrzyłem w kakadu i w kameleonie lecz tam nie ma zamówiłem ale muszę czekać z miesiąc za nim sprowadzą w kakadu

  12. Daniel

    Pomocy, mojej razborce wyskoczyła jakaś biała krosta na boku ciała.Czy da się ją jakoś uleczyć i czy leczenie nie zaszkodzi krewetkom red cherry i krewetkom amano?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Spokojnie, bez paniki. Jeśli tych białych wykwitów pojawi się więcej, znaczy że rybka złapała ospę – pasożyty kulorzęska. Jest to dosyć często spotykana choroba i łatwa w wyleczeniu.
      Kup preparat Ichtio (ja stosowałem firmy Tropical, za każdym razem skuteczny) i kieruj się instrukcjami zawartymi na opakowaniu. Najlepiej kurację prowadzić przez 12 dni, ma się wtedy pewność że pasożyt zostanie całkowicie zlikwidowany. W przypadku Razborek Galaxy i krewetek temp. wody podnieść do 28°C, nie więcej.

    2. Daniel

      Tylko skąd to się wzięło nie kupowałem żadnych nowych ryb, krewetek ani roślin.

    3. Wlodi13

      Widocznie spadek odporności rybki z jakiegoś powodu… kulorzęsek wówczas zagnieździ się w organizmie rybki i zacznie rozwijać się do formy niebezpiecznej. Nie koniecznie musi zarazić się od warunków zewnętrznych. Najczęstszą przyczyną są nagłe zmiany parametrów wody, temp., pH, GH (przeniesienie do innego akwarium lub podczas podmiany) lub złe warunki wody, np. zbyt duże stężenie azotanów, zła filtracja wody itp., także można chorobę wywołać podając żywy pokarm niewiadomego pochodzenia.

  13. Damian

    Ile Razborek do baniaka 72l? Co ewentualnie wrzucić dodatkowo do opieki nad dnem?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Lannister

      8-12 razbor.
      Na dno proponowałbym piskorki(ciernooczki) w liczbie 6-8 sztuk. Ewentualnie spróbowałbym krewetki – jeżeli cię interesują.

    2. Grzegorz

      Proponowałbym przynajmniej 15x Razbora (im większa grupa tym śmielsze są) , na dno 15x Kirysek Malutki (Corydoras Habrosus) lub 7x Kirysek Panda (Corydoras panda) jeżeli dno piaszczyste lub podłoże aktywne. Jeżeli drobny żwirek to 15x Kirysek Pigmej (Corydoras pygmaeus) i tak zazwyczaj żerują w środkowych partiach akwarium, a wypoczywają na liściach i korzeniach

  14. Arek

    Planuje wpuscic do akwarium cube 35×35 wlasnie 12xrazbore galaxy z 6x otoskiem przyujsciowym i nieco krewetek do tego… Czy bedzie w porzadku? ewentualnie jakie inne konfiguracje do razbory w takim akwarium polecacie?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Klaudia

      U mnie świetnie trzyma się z neonami (innesa, czerwonobrzucha i diamentowa) pływa z nimi i tak samo spokojnie z tęczankami wernera.

  15. Bogdan

    Nooo niesmiala ta rybka to nie jest. Mam odmulacz tetry ktory uruchamia sie szybkimi pionowymi ruchami w akwarium, i wszystkie stworzenia sie trzymaja od niego z daleka, a razbory cisna mi sie do niego na potege i mam problem jak ten odmulacz uruchomic nie robiac im krzywdy. Normalnie ciekawosc godna samobojcy. A tak poza tym fajna rybka, mlode jeszcze ale juz ladnie sie wybarwily.

    Odpowiedz
  16. Bogdan

    Byłem ostatnio w sklepie i te rybki były całkowicie szare, zero zabarwienia płetw, tylko drobne kropeczki. Sprzedawca przekonywał że młode galaxy tak mają i że dopiero później się wybarwiają. Czy to prawda?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. admin

      Prawda. Dorosłe, przestraszone ryby, w skromnie urządzonym sklepowym zbiorniku też mogą wyglądać blado i mało atrakcyjnie.

  17. Natalia

    Ile razborek galaxy do 30l?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. koteka

      8 sztuk wejdzie.

  18. Rybak

    Czy Mogą być trzymane z innymi razborami i neonkami w akwarium w ilości ok. 3? Akwarium 112 l

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Coudy

      Co najmniej 8-10. Te ryby muszą tworzyć małe ławice inaczej będą często zestresowane.

  19. Ola

    Ja mam ich 6. NIE są płochliwe. NIE mają postrzępionych płetw. I SĄ pięknie wybarwione. Pływają razem z innymi małymi rybkami. Są po prostu przepiękne. Jedyne co robią to tak „tańczą”, trudno to opisać ale są dwie i tak bokiem do siebie kręcą się w kółko.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      Ja mam hengelki i też są przepiękne 😉

  20. BEATA

    Mam 5 tych rybek w akwarium 112l. Kupiłam ich mało bo czytałam, że są płochliwe więc obawiałam się, że i tak ich nie będę oglądała. Są razem z rasborą plamistą (płochliwe, „stoją” pod roślinami), żałobniczkami (bardzo szybko pływają), bystrzykami ozdobnymi (spokojne) i pielęgniczkami ramireza ( zainteresowane tylko swoim gatunkiem). Jestem pozytywnie zaskoczona ich zachowaniem, wcale nie boją się i nie chowają, pływają po całym akwarium. Nie trzymają się grupy, zwiedzają zbiornik pojedyńczo lub w parze. Zbiórka w ławicy – tylko w razie zagrożenia (tzn. czyszczenia akwarium:) Jednak kiedy przeniosłam je do baniaczka 25l gdzie były same to wciąż chowały się w mchu i bały każdego ruchu. Więc wróciły do 112l. Reasumując: w grupie innych, pokojowo nastawionych rybek są odważne:) I na żywo są naprawdę ładne. Gorąco polecam:)

    Odpowiedz
  21. michał

    Czy żałobniczka może być z hokejówką , prętnikiem i bocją karłowatą

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ola

      Tak

  22. coś złego

    Mam niebanalny problem proszę o pomoc 1 z razborek nowa w zbiorniku wykazuje objawy opuchniętego brzuszka nastroszenie łusek apatie i brak zainteresowania pokarmem, oddycha też szybciej niż inne osobniki siedziała w koncie 1 dzien tyle jej dałem teraz jest w kwarantanniaku co to może być ??
    -ichtiosporidioza (spuchnięcie ciała, nastroszenie łusek)
    -mykobakterioza (nastroszenie lub wypadanie łusek)
    -plistoforoza (nastroszenie łusek)
    -wrzodzienica , zapalenie skóry (nastroszenie łusek)
    -zapalenie pęcherza pławnego (nastroszenie łusek)
    Czytałem ale za diabła nie wiem która to z nich jest!

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Matt

      Wydaje mi się ze to posocznica, miałem podobny problem…

    2. Klaudia

      Pan jej nie karmi jeden dzień. U mnie bocja zajada się do stanu przedśmiertnego. odławiam ją na czas posiłku i wszystko jej przechodzi następnego dnia.

  23. Tomek

    Moje rasbory w ogóle nie chcą jeść z lustra wody ani z dna akwarium, aczkolwiek zachowują się poprawnie i tak jak przystoi na ich charakter są płochliwe. Są bardzo piękne

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Filip

      Jak ryba nie je ci przez 2-3dni to znaczy że jest na coś chora. Później nagle przestanie pływać i opadnie bokiem na dno jak zwykłe pióro. Polecam dowiedzieć się co to za choroba i ją wyleczyć. A poza tym one nie są płochliwe bo mi pływają przy przedniej szybie.

    2. Kamil

      Galaxy jedzą z powierzchni tylko jeśli jest ich „dużo”, w mniejszych grupach są płochliwe i się chowają. Polecam podawać pokarm pod powierzchnię wody, np. strzykawką przy wylocie filtra, tak żeby łapały z toni.

    3. Ola

      U mnie nie są płochliwe i jedzą normalnie z lustra wody.

  24. Filip

    Moją microrasbore Galaxy zaatakowała jakaś dziwna choroba. Przez kilka dni zrobił jej się wklęsły brzuch. Wczoraj prawie nie machała płetwami i zaczęła pływać kiwiąc się na boki. Po kilku godzinach położyła się na żwirku, dusiła się i jakby przez pysk próbowała wypluć z siebie wnętrzności. Wie ktoś co to za choroba?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Karolina

      Mieliśmy 40 szt danio i sporo z nich tak zachorowało. Wg. mnie wygląda to na jakąś wagę genetyczną, rybka wygląda jakby chorowała na jakieś porażenie nerwowe. Stan pogarsza się przez około 2 tygodnie. Zaczyna się od wklęsłego brzucha. Później nie jest w stanie postawić płetw, potem ledwo pływa i pada po ok. 2 tyg. Rybki mieliśmy z różnych źródeł, kilkanaście sztuk odeszło.
      Są niezwykle ciekawskie, odważne, samce pięknie tańczą w parach. Nie trzymają się w ławicy, są w całym akwarium. Tylko … co jaki

  25. Ola

    a jakie rybki można jeszcze z tymi trzymać? mam 54 l i 10 danio galaxy i krewetek ok 10.

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Filip

      Różne razborki, neony, gurami, topornie (pstrążenice), ryby denne jak: kiryski, otoski i inne małe łagodne rybki. Ja mam w akwarium 30l 2 topornice, 2 kiryski sterbay, 2 otoski, cudaczka, 2 sumiki szkliste, 3 razborki erytromicron, 3 razborki borneańskie, 3 microrasbore galaxy, 6 neonów czerwonych i czekam aż w sklepie będzie gurami czekoladowy.

    2. magda

      Filip, i Ty to wszystko trzymasz w 30 litrach? tylko 2 sumiki i to w takim litrażu? i jeszcze gurami w tym zestawieniu chcesz mieć?

    3. Filip

      Magda, ale mi one żyją już pół roku.
      miałem 3 ale 1 zdechł

    4. Ola

      Ja mam z nimi neony zielone, bystrzyki amapaensis, bojka i kirysy. Mają się rewelacyjnie 🙂

    5. Coudy

      Człowieka też wsadzisz jak sardynkę do tramwaju w którym będzie siedziało 50 innych osób i też jakoś przeżyje pół roku…

  26. Artexel

    Śliczna, wszędobylska rybka. W moim nano 25l mam 8szt i jedna red crystal. Przebywają w środkowej i przydennej strefie zbiornika. Płochliwe? Owszem ale szybko powracają do codziennych zajęć. Jednak grzebanie w akwarium powoduje już 1-2 godz ukrycie. Jako, że mam 2 samce i 6 samiczek to rybki trą się praktycznie codziennie. Najbardziej atrakcyjne miejcie tarła (u mnie kępa mchu) jest pilnowane przez dominującego samca. Drugi nie pozostaje bierny i cały czas jest w pobliżu, czekając na okazje do spółkowania. Jeżeli nie ma żadnej panienki w pobliżu, to od razu jest przeganiany przez samca alpha. A gdy już jakaś samiczka się zdecyduje na akt, to wtedy oba samczyki się za nią uganiają. Oczywiście ten dominujący zawsze bliżej i pierwszy. Gdy dochodzi do aktu rybki wbijają się w gąszcz mchu gdzie samiczka składa jajka natychmiast zapładniane przez samce. Ikra jest nieklejąca i opada w głąb. Dorosła samica składa jednorazowo ok 30 szt ikry. Właśnie samiczki są największymi amatorkami kawioru (ikry) i obecność samca pilnującego rewiru niejako im przeszkadza w delektowaniu się przysmakiem. Pożerają wszystko co się w pysku zmieści, także własny narybek. Odchowanie narybku to duże wyzwanie. Trzeba podawać bardzo malutki pokarm, najlepiej pierwotniaki. Larwy solowca czyli świeżo wykluta artemie zaczynają wcinać po 7-10 dniach od momentu gdy zaczęły żerować. Takie to moje doświadczenia z tymi rybkami.

    Odpowiedz
  27. Rafcioo

    A ja próbuję je rozmnożyć, rybki już się trą, mam niewielkie stadko ok 15szt w akwarium 112l roślinnym… zobaczymy co z tego będzie

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. katie

      Rafcioo i jak? udało się 🙂 ? ja dzisiaj w moim zbiorniku 60 l (10 rasbor galaxy, 2 otoski ) znalazłam w mchu ikrę. Ale nie wiem czy to rasborek czy otosów bo nie jest rozrzucona tylko przyklejona do mchu… zobaczymy co z tego wyjdzie…

    2. Mariusz

      Witam mam pytanie czy jesteś zadowolony z rozbitek galaxy jak z ich rozmnażaniem musisz odławiać?proszę o odp na maila.pozdrawiam

  28. Dominika

    cudowne stworzenia 🙂

    Odpowiedz
  29. Krak

    Faktycznie urocza rybka!
    W praktyce, w średnim zbiorniku (ok. 240 l) wielogatunkowym okazały się nieco mniej płochliwe niż podano w opisie. Szybko dołączyły do stadka innych danio (lamparcie, pręgowane i pręgowane sp. czerwone) i razbor klinowych, chociaż mają trudności z nadążaniem za nimi. Chętnie pływają też razem z podobnymi rozmiarowo bystrzykami karłowatymi (syn. karliki).

    W krewetkarium (ok. 30 l.) zauważyłem, że galaxy „polują” na młode (L-1,2) krewetki karłowate – trzeba więc w zbiorniku zapewnić duży „dywan” z mchów (najlepiej m. jawajski i/lub tajwański).

    Odpowiedz
  30. mik

    Bardzo ciekawa ryba. Polecam do niedużego, jednogatunkowego akwarium 🙂

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. karol

      Witam mam w dwóch kotnikach parki już 2 dzień 50% każdego kotnika to mech, ile czasu trzeba czekać na pojawienie się ikry ? ciągle się ganiają tańczą i trą ale ikry nie ma :/

    2. Filip

      Karol a jak to wygląda? Bo one nie zawsze się trą a może to tylko tak wyglądać. Więc na kilka dni nie polecam trzymać biednych ryb w kotniku. Jak do 2-3 dni nie ma ikry to znaczy że nie będzie ! Tylko rybki męczysz. Chcesz je tylko rozmnożyć ! Może je jeszcze taśmą sklej? Może wtedy się uda?????

    3. Filip

      jakie biedne rybki !