Zmienniaki Plamiste – Platki - ryby akwariowe
Zmienniak plamisty, Platka, Platynka (Xiphophorus maculatus) – niewielki, popularny gatunek ryb akwariowych należących do rodzaju Xiphophorus. Potoczna nazwa gatunku Platka (Platy) wywodzi się z poprzedniej nazwy naukowej rodzaju czyli Platypoecilus.
Znanych jest 11 różnych gatunków Platek. Identyfikacja jest nieco skomplikowana, gdyż do rodzaju Xiphophorus należą również bliskospokrewnione Mieczyki, w dodatku wśród nich znajdziemy Mieczyka nazywanego Platką X. xiphidum. Większość różnorodnych barwnych form Zmienniaków spotykanych w hodowli akwariowej pochodzi z gatunku Xiphophorus maculatus.
Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Występowanie
Ameryka Środkowa. Zasięg naturalnego występowania jest dość wąski i obejmuje Meksyk, Belize, Honduras, Gwatemalę i Nikaraguę.
Gatunek preferuje wody peryferyjne, takie jak rowy melioracyjne, stawy, rozlewiska, zalane pastwiska i bagna, z mulistym dnem i gęstą roślinnością. Spotykany również w bliskości korzeni i pod miejscami z zieloną roślinnością zwisającą z brzegów strumieni. W miejscach tych nurt wody przeważnie jest zerowy lub łagodny, ale wzdłuż strumieni może być umiarkowany. Niektóre populacje wystawione są stale na działanie promieni słonecznych, inne chowają się w zacienieniu gęstych drzew, przez które przebijają jedynie smugi światła. Średnie odnotowane temperatury w większości miejsc wynosiły 23-24°C.
Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Charakterystyka i usposobienie
Samce osiągają do 4 cm długości, a samice do 6 cm. Samce wyróżnia przede wszystkim zmodyfikowana płetwa odbytowa zwana gonopodium, które służy im do zapłodnienia samicy. Gonopodium kończy się tuż przed podstawą płetwy ogonowej, nie posiada błoniastego zgrubienia, a jego trzeci promień ma mocny haczyk. Samice są większe i pełniejsze od mniejszych i smuklejszych samców. Gatunek pod względem anatomicznym charakteryzuje płetwa grzbietowa mająca od 7 do 11 promieni (zwykle 8-10), ilość łusek w linii bocznej od 22 do 25 łusek (zazwyczaj 23-24) oraz 26-28 kręgów (zwykle 27-28). U podobnego wyglądem gatunku X. variatus płetwa grzbietowa ma zwykle 10-12 promieni, a linia boczna 24-25 łusek. X. maculatus, w odróżnieniu od równie popularnego mieczyka X. hellerii, nie posiada wystającego z dolnych promieni płetwy ogonowej miecza.
Ze względu na dużą liczbę i odmienność siedlisk oraz skłonność do hybrydyzacji ubarwienie ciała jest bardzo różne. Ryby z dzikich populacji są mniej kolorowe niż odmiany ozdobne i mogą być jasno szaro zielone z ciemnymi nakrapianymi łatami lub bez nich. Ryby ozdobne hodowane w niewoli zazwyczaj wykazują jaskrawe zabarwienie, w tym pigmentację pomarańczową, czerwoną, brązową, żółtą i czarną. Pas środkowo-boczny jest nieobecny.
W handlu spotykanych jest wiele odmian barwnych o mniej lub bardziej wymyślnych nazwach np. Mickey Mouse, wagtail, comet, salt and pepper, tęczowa, mysia, golden. U Myszki Mickey, patrząc z przechyloną o 90° głową na jej ogon, zobaczymy zarys głowy sławnej bajkowej postaci Disneya. Komety poznamy po ciemnych smugach na górze i dole płetwy ogonowej. Najbardziej powszechny Wagtail ma cały ogon zabarwiony na czarno.
Są rybami o bardzo pokojowym usposobieniu i nigdy nie dręczą innych ryb, nawet samce nie wykazują wobec siebie agresji, co zdarza się w przypadku mieczyków czy molinezji. W okresie rozmnażania samce są dość natarczywe i mogą zbytnio stresować samice. Z tego względu, w akwarium zaleca się trzymanie w przewadze samic – na każdego samca powinny przypadać dwie trzy partnerki.
Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Odżywianie i karmienie
Zmienniaki są wszystkożernymi rybami. W środowisku naturalnym odżywiają się zarówno pokarmem zwierzęcym, roślinnym i detrytusem. Procentowy udział rodzajów pokarmu w ich diecie zależy od miejsca występowania. Na przykład u zbadanych ryb z rzeki Brisbane w Australii, przeważały krewetki, owady i ich larwy. Natomiast u osobników z Indonezyjskiego jeziora przeważał detrytus, a mniejszy udział miały larwy owadów.
W akwarium można podawać im wysokiej jakości pokarmy suche w płatkach lub granulkach oraz żywe i mrożone np. dafnię, artemię, wodzień oraz pokarmy roślinne z dodatkiem spiruliny. Ryby najlepiej karmić małymi porcjami 2-3 razy dziennie.
Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Akwarium
Dla niedużej grupy 10-12 osobników odpowiednie będzie akwarium o długości min. 60 cm, najlepiej z miękkim piaszczystym podłożem (które ryby lubią przebierać), miejscami z gęstą roślinnością i rozległą przestrzenią do pływania. Do dekoracji można użyć płaskich kamieni, z których Platki lubią zeskrobywać glony. Należy unikać czegokolwiek, co mogłoby zakwasić wodę. W akwarium sprawdzą się drobnolistne gęste rośliny np. mech Java, Kabomba (Cabomba), Wywłócznik (Myriophyllum), Moczarka (Egeria), chociaż niekiedy mogą być one przez ryby skubane.
W przypadku filtracji może sprawdzić się każdy rodzaj filtra. Ważne, aby nurt wody nie był zbyt silny, gdyż nie są mocnymi pływakami. Woda powinna być twarda od 12 dGH i zasadowa, między 7.5-8.0 pH. W celu uzyskania odpowiednich parametrów pomocne może być włożenie skały koralowej lub zmieszanie podłoża z piaskiem koralowym czy rozkruszonymi muszlami. W wielu rejonach Polski woda w kranie jest twarda i prawdopodobnie będzie miała właściwości zbliżone do zalecanych.
Platki pasują do wielu akwariów towarzyskich. Niezaleca się hodowli z innymi gatunkami Xiphophorus, z którymi będą się krzyżować. Dobrym towarzystem może być np. Danio rerio, Jordanelka floryndzka, Tęczanka neonowa.
Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Rozmnażanie
Platki rozmnażają się w niesamowitych ilościach. Są bardzo szybko aktywne seksualnie. Dojrzałość płciową osiągają najwcześniej w wieku 10 tygodni, najpóźniej w wieku 32 tygodni. Wydaje się, że szybkość rozwoju seksualnego zależna jest bardziej od przyrostu masy niż czasu. Samice produkują dużo narybku. W zależności od wieku i wielkości samica podczas porodu jest w stanie wydać od 20 do 80 w pełni uformowanych rybek, a po kolejnych 24 dniach może już znowu rodzić. W ciągu jednego roku dorosła samica może urodzić ok. 1200 rybek. Zakładając, że połowa z potomstwa będzie samicami… można sobie wyobrazić, jak mogą rozmnażać się w akwarium. Mimo prób kontroli takich jak ograniczanie pokarmu czy obecności innych drapieżników niemal pewne jest, że co pokolenie ryb będzie przybywać.
Jeżeli chcemy rozmnażać Platki w większych ilościach, to niezbędne będzie osobne akwarium o długości min. 45 cm, z filtrem i grzałką, w którym umieścimy brzemienne samice. Są one łatwe do rozróżnienia, gdyż mają wyraźnie rozdęte brzuszki. Na dnie zbiornika można umieścić duże kępy mchu, w którym narybek znajdzie schronienie. Alternatywnie można wyłożyć dno szklanymi kulkami (narybek po porodzie opada na dno). Kiedy samica wyraźnie schudła, prawdopodobnie pojawił się też narybek i można ją z powrotem przełożyć do głównego akwarium.
Narybek po narodzinach jest dość duży i łatwo go wykarmić np. drobnym sproszkowanym pokarmem. Samice są zdolne do magazynowania mlecza, co oznacza, że rozdzielenie płci nie jest sposobem na zatrzymanie rozmnażania. Jeżeli zakupiona samica miała wcześniej kontakt z samcem, to są duże szanse, że będzie w ciąży.
Popularność
Popularność Platek sprawiła, że często z niewoli trafiają do środowiska naturalnego. Ich dzikie populacje zamieszkują tak odległe regiony, jak Jamajka, Indie, Singapur, Japonia, Australia, Stany Zjednoczone, Stany Ameryki, Arabia Saudyjska, Brazylia, Nigeria i wiele innych. W niektórych przypadkach zostały wprowadzone celowo, nazbyt optymistycznie, jako ostateczna próba kontroli komarów. Błędnym myśleniem było przeświadczenie, że Platki zjadając larwy komarów, przyczynią się do zmniejszenia częstości występowania chorób przenoszonych przez komary np. malarii. Niestety najczęściej kończy się to tak, że eliminują konkurencyjne lokalne gatunki, zjadają nieco larw, po czym niszczą cały ekosystem. To niestety prowadzi do stałej obecności komarów, a w najgorszym scenariuszu nawet ich przyrostu.
Biorąc pod uwagę wszechobecność X. maculatus w handlu, w oczy rzuca się brak dzikich okazów. Dzika forma jest względnie nijaka, ale ma swój urok i skupia uwagę bardziej hardkorowych wielbicieli gatunku, dla których znalezienie dzikiej krwi stanowi niejako wyzwanie.
Choroby
Różnorodne kolorowe odmiany Platek nie są jedynie wynikiem chowu wsobnego. W grę wchodzi także mieszanie genów. Pigmentacja dodawana jest też poprzez krzyżówkę z innymi gatunkami Zmienniaków lub Mieczyków. Niestety przez to hybrydy są bardziej podatne na choroby niż okazy dzikie, które noszą gen R. Gen ten odpowiada za odporność i hamuje rozwój nowotworów, a krzyżowanie eliminuje ekspresje tego genu. W handlu na przykład nierzadko spotyka się osobniki z guzami.
Ozdobne formy są podatne na szereg chorób. Niektóre z nich łatwo zdiagnozować i wyleczyć inne mogą przysporzyć wielu kłopotów. Na przykład ospę rybią łatwo rozpoznać i wybrać odpowiednią kurację, ale grzybica jamy pyszczka jest w rzeczywistości zakażeniem bakteryjnym wywołanym przez Flavobacterium. Ponieważ ryby nieustannie skubią otoczenie, obszar pyszczka jest bardzo podatny na niewielkie urazy. Dlatego też, w zaniedbanym zbiorniku może łatwo dojść do nadkażenia bakteryjnego, a następnie wybuchu epidemii. W takim przypadku wielu hodowców często sięga po niewłaściwe środki przeciwgrzybiczne zamiast przeciwbakteryjnych. Zazwyczaj zaraz obok Flavobacterium pojawia się również Costia lub Tetrahymen, które są trudne do wyleczenia i wymagają szybkiego działania. Najczęstszym sygnałem wybuchu epidemii jest zmiana zachowania ryb np. apatia.
Większość problemów zdrowotnych w akwarium bierze się z zaniedbania i pogorszenia jakości wody. Jej regularna podmiana i odmulanie podłoża ograniczy czynniki chorobotwórcze.
Pomimo powyższego, Platki wciąż są uznawane za jedne z bardziej tolerancyjnych i łatwo adoptujących się do różnych warunków gatunków ryb akwariowych.
Ostatnio zmodyfikowano: 9 listopada 2019 r.- https://www.cabi.org/isc/datasheet/59752#tosummaryOfInvasiveness
- Practical Fishkeeping 03 2017
- Practical Fishkeeping 09 2014
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Witam, akwarium 140 l, chce wpuścić pielegniczki ramireza, kiryski, mam już 3 zbrojniki i zastanawiam się nad czymś kolorowym też, co powiecie właśnie o platkach do takiej kombinacji i ile sztuk wyzej wymienionych gatunków. Z góry dzięki
Te pielęgniczki wymagają zupełnie innych parametrów wody od platek. Inną twardość, inną temperaturę a nawet inne pH. Nie napisałeś jaką Ty masz wodę ale przy takim połączeniu jeden z tych dwóch gatunków będzie czuł się źle.
10 platek tak, ale pawiookie absolutnie – po pierwsze za małe akwa nanie, po drugie zjedzą platki
Mam akwarium 72 l oprócz innych rybek posiadam parke platek i 2 parki molinezji. Jedna para molinezji była kupiona w tym samym czasie co 2 platki. Zauważyłem, że od jakiegoś czasu (ok 4 dni) platki ganiają molinezje…. Na początku żyły w zgodzie przez jakieś 3 tyg. Wszędzie piszą, że to molinezje moga być bardziej agresywne, a u mnie jednak odwrotnie. Druga para molinezji (nowa) odmiana biała, jest zupełnie ignorowana przez platki. Te dwie molinezje chowają sie i prawie pływają przy dnie. Czy powinienem dokupić jedną samicę platki? aby uspokoiły się? Czy może to takie zachowanie platek w czasie godów? dodam, ze inne ryby sa nie ruszane przez platki.
a w akwarium 112litrow moge miec 4 sztuki pawiookie i 10 platek ?
To ma być żart?? 4 RYBY DORASTAJĄCE DO 35CM I JESZCZE 10 PALETEK KTÓRE ROSNĄ DO 20 CENTYMETRÓW… W AKWARIUM 112L?????? A teraz na spokojnie . Jedyne gatunki paletek jakie możesz trzymać w 112 litrach to paletka zielona i podgatunek paletki czerwonej (rosną do ok. 13cm) O PAWIOOKICH ZAPOMNIJ
przepraszam źle zrozumiałem i przeczytałem XDD i możesz tyle mieć. Zle zrozumiałęm treść i tyle
Czy w akwa 25l z 4 gupikami moge trzymać jeszcze 3 platki?
Absolutnie nie. Dla takiej grupy minimum 54-72L. 25L jest dobre na kotnik albo jednego bojownika.
Czy do akwarium 112l nadaje się obsada:
– platki
– gupik pawie oczko
– molinezja black molly
-molinezja żółta?
Ni nadaje się. Wszystkie te ryby to żyworódki więc będą sie ze sobą nawzajem kżyrzować.
wymień gupiki i molinezje na jakieś kiryski i drobnice np.neonki. sorki za ortografię
Jak mają być molinezje czy gupiki to na pewno nie neonki, bo powinny żyć w wodzie o odmiennych parametrach. Kiedyś miałem taką obsadę i nie zauważyłem, żeby się krzyżowały, samce goniły tylko „swoje” samiczki. Trzeba tylko uważać, żeby nie przerybić akwarium, one wszystkie szybko się rozmnażają.
Czy one przypadkiem nie krzyżują się z mieczykami ;)?
Owszem krzyżują.Miałem takie mieszańce ale na szczęście mieczyk i platka były pomarańczowe więc potomstwo było ładne
Dobry, mam problem, akwarium około 45l a w nim 3 platki, bo wpuszczeniu 2 nowych 1 starsza zaczęła do nich podpływać i agresywnie je gonić, to zabawa czy to gryzienie? ktoś wie jak to odróżnić?
Witam mam Akwa 60 l mam w nim 4 molinezje I 2 samce proporczykowca (oczywiście beda zmiany )
Czy moge wpuścić tam harem płatek i czy pozbyć się molinezji???
Witaj. Dla molinezji to jest za mały baniak. Ale platki na pewno się będą tam czuły dobrze. Więc tak, pozbyć się molinezji.
U mnie zaś odmienna sytuacja 1 samiec i 1 samiczka, biedny samiec siebie zamęczył szukaniem jej w 120l.
Marlena ma racje i wiem to z doświadczenia. Miałem kiedyś jednego samca i trzy samiczki. Samiec upodobał sobie jedną z nich i tak ją gonił bez przerwy, że biedna w końcu padła…
Proponuje haremy, nie pary bo samiec zamęczy jedna samice i najprawdopodobniej prędzej czy później samiczka padnie.
Czy platki mogą razem z rhodostomusami – zwinnikami?
Absolutnie NIE. Zupełnie inne wymagania środowiskowe jeśli chodzi o twardość i ph wody. Jeśli dostosujesz warunki do jednych to zamęczysz drugie.
Ja mam od roku płatki razem z rhodoskami i zwinnikami i nie widzę żadnych oznak chorób, czy dziwnego zachowania. Więc z doświadczenia mówię, że na luzie można. 🙂
Potrzebuję rady.Czy w akwa 112l mogą być:
para platek,para gupików Endelera,para gupików pawie oczko,para mieczyków Hellera i jedna
molinezja?
Uważam, że tak. Litraż jest wystarczający, choć często ludzie przesadzają i mówią, że na 100 litrów to tylko jeden bojownik, ale zawsze dziel to wszystko przez 5/9 bo ogólnie dramatyzują często.
Tylko żeby było sporo kryjówek.
Dramatyzują, bo ludzie często są nieodpowiedzialni. Widzą w sklepach miliony rybek w zestawach po 20 litrów, myślą, że tak ma być i robią to samo u siebie. Do tego proszą o rady sprzedawców a ci myśląc tylko o zarobku potrafią sprzedać wieloryba w kuli.
Witam. Musisz wiedzieć o tym, że mieczyki skrzyżują się z platkami, a gupik endlera z pawim oczkiem, jeśli chcesz mieć mieszańce to możesz wpuścić ale proponuję w większej ilości, bo to są rybki stadne. Pozdrawiam
Witam posiadam akawarium 54l w którym są gupiki woda jest twarda moge do tego akwarium wpuścić harem platek?
Bez najmniejszego problemu ale istnieje duże prawdopodobieństwo krzyżowania się.
Dziękuję za podpowiedz. Miałem o wiele za wysoką temperaturę.
Witam. Mam kilka Platek i od jakiegoś czasu zaczęły mi chudnąć i leżeć na dnie. Akwarium 110 l (nie przerybione). Co jakiś czas jedna z nich mi pada. Nie ma żadnych objawów. Po prostu chudną opadają na dno i giną. Nigdzie nie mogę znalezć żadnych informacji. Ktoś pomoże?
Jaką masz temperaturę? Platki powinny mieć około 23-24st czyli około 2-3st mniej niż inne popularne rybki. Najgorzej jest w lecie, jeśli woda nagrzeje się do 29-30st to platki padają hurtem a inne jak np molinezje spokojnie dają radę.
Dziękuję za podpowiedz. Miałem o wiele za wysoką temperaturę.
Tak z ciekawości, jaką miałeś temperaturę?
To jest u wszystkich zyworodek,to nie temperatura,to pasożyt,gupiki i inne zyworodki mają to samo,pomaga na to antybiotyk dla ludzi metronidazol na stany zapalne,srodki na ryby nie działają,rybe musisz trzymać w tym z cztery dni w słoiku
Czy Platki mogą być agresywne w stosunku do siebie od razu po wpuszczeniu je do akwarium?
Zmienniaki to jedne z najłagodniejszych ryb, tak więc nie powinno być żadnych problemów z agresją.
Agresywne nie są ale często jak samiec wybierze swoją samiczkę, to odgania inne samce. Dlatego może Ci się wydawać, że się atakują, jednak krzywdy sobie nie zrobią.
Może to być reakcja na stres po przeniesieniu do innego akwarium.
Trzymałem mieczyki z platynkami i molinezjami,nie doszło do skrzyżowania gatunków,lecz niestety platynki i molinezje mi padły,a przetrwały tylko mieczyki… Osobiście proponowałbym trzymanie rylko jednego z tych gatunków w akwarium.
Wynik jest jeden – masz miekka wode i tyle. Tylko one z tej trojki toleruja wodeneutralna i miekka (nawet lekkie bw).
Mam pytanie.Czy w akwarium 112l mogę trzymać kilka platek,parę ramirezów i krewetki z różnych gatunków-razem około 20
Odpada.
1. Ramirezy wymagaja wody miekkiej, platki jej nie toleruja.
2. Ramirezy i krewetki to ramirezy na stolowoce.
3. Ramirezy wymagaja cieplej wody, ciepla wode wytrzymuja najprostsze gatunki neocaridiny.
Witam mam akwarium 45l wymiary 50x 30x 30x czy mam w nim 6 neonów czy moge dać 3? platki bardzo lubie tą rybe dbam o akwarium
Ale nie możesz dopuścić by się rozmnożyły
Pewnie że tak!
Możesz, jedne i drugie są bardzo przyjazne
No chyba jednak nie do końca. 45l to trochę za mały baniaczek a poza tym neony powinny pływać w miękkiej wodzie, platki w średnio twardej i twardej. Poza tym w zależności jakie ma neony, może być ciężko ustawić optymalną na obu gatunków temperaturę.
Witam 🙂 Wytłumaczcie mi zachowanie mojego samca platki. Z 3 samicami żyje dobrze, niestety inne samice goni ( w tym samym kolorze). Czemu samiec odgania samicę? Czym spowodowane jest takie agresywne zachowanie ?
To poprostu samiec prubuje zapłodnić samicę.
Witam 🙂 Po ostatnich upałach padły mi 3 platki. Ryby miałem już od 3 miesięcy. Niestety jeden z samców strasznie schudł, stracił apetyt, zaczął chować się między roślinami. Pływając wykonywał ruchy faliste. Inny ryby go niestety dodatkowo atakowały. To samo stało się z samicą. Objawy choroby te same. Co to może być za choroba?
Miałem to samo i z platkami i mieczykami i molinezjami. Nie mam pojęcia co to może być.
Pewnie się przegrzały. Platki jak widać w tabelce wyżej powinny mieć max 26st. U mnie na południu Polski ostatnio było kilka dni po 35stopni i mimo chłodzenia z trudem nie dopuściłem do temp wyższej niż 29st, w akwarium 200L. Mam jeszcze okolo 15L kotnik i tam pływały małe platki i molinezje, już w pierwszy dzień upałów po powrocie z pracy woda miała 31st i wszystkie platki Uj strzelił 🙁 Jedynie molinezje dały radę.
To pasożyty podskórne,proponuja na to cmf ale on nie pomaga,mam to u siebie co jakiś czas,pomaga na to tylko kąpiel w nadmanganianie potasu,6zl w kryształach w aptece ,rozpuszczasz w szklance z tezy kryształki tylko i wrzucasz rybe na siedem minut i do akwarium,na drugi dzień zdrowa,jakby nie przeszło to powtórz na drugi dzień kąpiel,dziala tylko to a ta choroba jest zaraźliwa mocno,czesta u zyworodnych ryb
Witam, czy mogę dodać platynki do zbiornika 72 l ?
Aktualna obsada:
6 kardynałem
6 danio
4 otos
Temperatura ok 23
Jak najbardziej platki moga do 120 l.
Ja mam platki z neonami 🙂
czy do krewetkarium 19l 25x25x30cm parka byłaby z 5 krewetkami crystal? nadawałyby się i dobrze czuły?
Dobry wieczór Benku.
Trochę duże rybki jak na 19l. Jak dorosną to krewetki będą mieć trudne życie… Może kilka danio perłowych lub innych rybek dorastających do góra 3 cm? Jest dużo gatunków małych ryb: bystrzyk amandy, razbora borneańska, gupiki endlera (ale samczyki, bo małe), i kilka drobnych, (spokojniejszych!) gatunków danio. W 30l miałem kiedyś stadko 10 danio perłowych i krewetki red cherry. Jeśli zaczynasz z akwarystyką red cherry są łatwiejsze w hodowli. 😉
PS: wiadomo, nawet mała rybka zje młodą krewetkę, więc jak chcesz łączyć rybki z krewetkami to zrób im jakiś kącik, gdzie będą się mogły młode kryć ^^
Dzięki Dudu!To ważne informacje dla mnie.Trzymaj się!
Moja platka znowu urodzila. Odlowilam 4 maluchy. Ale dziwne jest to ze wciaz jest gruba…. Gdyby nie to ze robilam podmiane wody nawet bym nie wiedziala bo nic po niej nie widac ????
Widzę że Twoja Platynka rodzi tak sobie na raty po kilka sztuk maluchów co jakiś czas, podejrzewam że jest to jej pierwsze potomstwo, chociaż żyworódki nie od razu rodzą wszystkie młode, zazwyczaj zajmuje im to 2 dni, przy pierwszej ciąży może ten okres znacznie się wydłużyć, ale musisz zdawać sobie sprawę że samice mogą wydać na świat nawet kilkadziesiąt młodych z jednej ciąży, dlatego Twoja Płatka ciągle jest gruba.
Przykładowo u mnie Platynki za pierwszym razem rodzą po ok. 20 sztuk młodych, przy kolejnych ciążach jest już ich ok. 40, następne porody dają już ponad 50 maluchów.
Ale ja od 2.5 mies nie mam juz samca bo mi padl i dlatego to jest dla mnie dziwne ze pomimo braku „partnera” znowu urodzila i wciaz jest gruba…. Tak jakby sama siebie zapladniala ????
Samica może przechowywać nasienie, więc nawet jeśli nie ma samca to narybek może się pojawić.
W jakim wieku mozna rozpoznac ich plec?
Twoja ryba jest przekarmiona albo chora.
Może być tak ,że twoja rybka bedzie miała problemy z okoceniem sie jak sie pierwszy raz. Jezeli drugi lub inny raz jest to spóźnienie sie ciąży co może spowodować jej śmierć
Nie można odrazu! Żeby określić rodzaj rybki trzeba poczekać z ok.2miesiecy czasami dłużej lub krócej ryby mogą sie krzyżować np, gupik z platka mieczyk z platka itp.
Raz sie okocila bo mam z niej jedna rybke. Przekarmiona nie jest bo inne tak nie wygladaja a raz w tyg robie im glodowke. Co to moze byc za choroba?
Na Twoim miejscu tak bym się nie przejmował, na rozwiązanie przyjdzie czas, dopóki rybka jest energiczna, nie ma żadnych zmian na ciele, ma apetyt, zdrowe odchody – wszystko jest OK.
Płeć rybek można już określić po ok. 3 m-cach kiedy to samcom kształtuje się specyficzne dla nich gonopodium – wydłużona płetwa odbytowa.
Felunia12 – Gupiki nigdy nie skrzyżują się z Platynkami, jest to genetycznie niemożliwe.
Dopóki rybka jest energiczna, ma zainteresowanie co dzieje się w akwarium, nie ma zmian zewnętrznych na ciele, zdrowe oczy, ma apetyt i regularne odchody, nie przejmowałbym się, na rozwiązanie przyjdzie czas.
U młodych rybek płeć można rozpoznać po ok. 3 m-cach, wówczas u samców Platynek zaczyna kształtować się specyficzne dla nich gonopodium – wydłużona płetwa odbytowa.
I jeszcze jedno, Gupiki na pewno nie skrzyżują się z Platynkami, jest to genetycznie niemożliwe.
A jak wygladaja nie zdrowe odchody? Raz wydalila z siebie takie dziwne, przezroczyste jak duch. Ale tylko raz. Tak to robi normalna, je i zachowuje sie tez normalnie
Jeśli tylko raz powinno być wszystko w porządku, gorzej jak ciągnące się „kilometrami” odchody utrzymują się przez dłuższy czas, a przezroczystość świadczy o zarażeniu pasożytami (wiciowcami lub nicieniami). Zazwyczaj rybki przezwyciężają ten stan swoją odpornością, trudniej z tym walczyć gatunkom mniej odpornym np. Pielęgniczkom Ramireza gdzie bez skutecznego leczenia kończy się niestety zgonem. Jeśli Twoja rybka nie chudnie (chudnięcie jest końcowym objawem obecności pasożytów) i ma apetyt znaczy że wszystko jest OK.
Z drugiej strony jeśli brak odchodów i rybka puchnie, może być to oznaka posocznicy – zapalenie przewodu pokarmowego w wyniku zapychania się jelit niestrawionym pokarmem.
To zazwyczaj dwa najczęściej spotykane przypadki chorób które możemy rozpoznać po odchodach.
Wyproznia sie normalnie ale rzeczywiscie nie raz ma bardzo dlugie te odchody
Znowu urodzila, ale nadal jest gruba. Odlowilam 4 maluchy od niej. To dziwne ze rodzi a nie chudnie
Witam. Mam pytanie. Moja platka jest juz bardzo dlugo gruba…. Ok 7 tyg. Czy to mozliwe zeby tyle czasu trwala ciaza?
Tak, jest to możliwe.
Zamierzam założyć akwarium biotopowe z platkami 70l.
Proszę was żebyście doradzili mi jakie rośliny pasują do tego biotopu ????
Wszelkie rośliny amazońskie się nadadzą, a to te najpopularniejsze i najłatwiejsze w utrzymaniu – żabienice i kryptokoryny na przykład. Korzenie też są moim zdaniem obowiązkiem, jeśli chcesz oddać naturalny klimat temu gatunkowi.
Niech mi ktoś powie, jak wyglądają, czym się różnią młode molinezji, platki i gupika, ponieważ dziś przełożyłam dwa młode do krewetkarium z ogólnego.
Są takie żółte, podczas gdy jedna już centymetrowa jest przeźroczysta i to na pewno gupik.
Mogę wkleić zdjęcia. I jeszcze jedno pytanie, moja samica molinezja ma cały czas białą kropkę, w sieci pisze, że ot ooznaka, że będzie rodzić, ale ona ją ma cały czas!
Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję.
To zależy od ubarwienia rodziców, istnieje tyle odmian Molinezji, Platynek, Gupików…
Jeśli Molinezje są czarne, maluchy też będą czarne, Platki czerwone – młode też czerwone (pomarańczowe), Gupiki zazwyczaj w odcieniach żółtych. W różnych zestawieniach kolorystycznych rodziców będą ciekawe umaszczenia potomstwa, akwaryści kombinują na wiele sposobów i wychodzą wtedy naprawdę ciekawe okazy.
Tą kropką u Molinezji tak bym się nie przejmował, jeśli samica jest zdrowa, energiczna, ma apetyt, znaczy że wszystko jest OK.
Dzięki 😀 Po prostu wczoraj wyłowiłam dwa 3mm okazy i się zastanawiałam. Najbardziej pasowała mi platka,bo nagle schudła, ale z tym nic nie wiadomo.
Co do plamki, zaczęłam czytać przez ten narybek, czytam, czytam i kurde, co to ma być? Wystraszyłam się, ale jest zdrowa i gonią wszystkie 🙂
Mialam tak samo. Znalazlam jednego malucha i myslalam ze to molinezja bo samica schudla. Teraz po 2 mies jak maluch jest juz w ogolnym widze ze to jednak platka