Xiphophorus maculatus (Günther, 1866)

Zmienniak Plamisty, Platka - ryba akwariowa fot. wikipedia
  • Rozmiar: 6 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 7.0 - 8.5 pH
  • Wymagana temperatura: 18 - 26°C
  • Biotop: Ameryka Śr.

Zmienniaki Plamiste – Platki - ryby akwariowe

Zmienniak plamisty, Platka, Platynka (Xiphophorus maculatus) – niewielki, popularny gatunek ryb akwariowych należących do rodzaju Xiphophorus. Potoczna nazwa gatunku Platka (Platy) wywodzi się z poprzedniej nazwy naukowej rodzaju czyli Platypoecilus.

Znanych jest 11 różnych gatunków Platek. Identyfikacja jest nieco skomplikowana, gdyż do rodzaju Xiphophorus należą również bliskospokrewnione Mieczyki, w dodatku wśród nich znajdziemy Mieczyka nazywanego Platką X. xiphidum. Większość różnorodnych barwnych form Zmienniaków spotykanych w hodowli akwariowej pochodzi z gatunku Xiphophorus maculatus.

Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Występowanie

Ameryka Środkowa. Zasięg naturalnego występowania jest dość wąski i obejmuje Meksyk, Belize, Honduras, Gwatemalę i Nikaraguę.

Gatunek preferuje wody peryferyjne, takie jak rowy melioracyjne, stawy, rozlewiska, zalane pastwiska i bagna, z mulistym dnem i gęstą roślinnością. Spotykany również w bliskości korzeni i pod miejscami z zieloną roślinnością zwisającą z brzegów strumieni. W miejscach tych nurt wody przeważnie jest zerowy lub łagodny, ale wzdłuż strumieni może być umiarkowany. Niektóre populacje  wystawione są stale na działanie promieni słonecznych, inne chowają się w zacienieniu gęstych drzew, przez które przebijają jedynie smugi światła. Średnie odnotowane temperatury w większości miejsc wynosiły 23-24°C.

Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Charakterystyka i usposobienie

Platka - ryba akwariowa, samiec, samica

Platka – samiec, samica

Samce osiągają do 4 cm długości, a samice do 6 cm. Samce wyróżnia przede wszystkim zmodyfikowana płetwa odbytowa zwana gonopodium, które służy im do zapłodnienia samicy. Gonopodium kończy się tuż przed podstawą płetwy ogonowej, nie posiada błoniastego zgrubienia, a jego trzeci promień ma mocny haczyk. Samice są większe i pełniejsze od mniejszych i smuklejszych samców. Gatunek pod względem anatomicznym charakteryzuje płetwa grzbietowa mająca od 7 do 11 promieni (zwykle 8-10), ilość łusek w linii bocznej od 22 do 25 łusek (zazwyczaj 23-24) oraz 26-28 kręgów (zwykle 27-28). U podobnego wyglądem gatunku X. variatus płetwa grzbietowa ma zwykle 10-12 promieni, a linia boczna 24-25 łusek. X. maculatus, w odróżnieniu od równie popularnego mieczyka X. hellerii, nie posiada wystającego z dolnych promieni płetwy ogonowej miecza.

Ze względu na dużą liczbę i odmienność siedlisk oraz skłonność do hybrydyzacji ubarwienie ciała jest bardzo różne. Ryby z dzikich populacji są mniej kolorowe niż odmiany ozdobne i mogą być jasno szaro zielone z ciemnymi nakrapianymi łatami lub bez nich. Ryby ozdobne hodowane w niewoli zazwyczaj wykazują jaskrawe zabarwienie, w tym pigmentację pomarańczową, czerwoną, brązową, żółtą i czarną. Pas środkowo-boczny jest nieobecny.

Platka - odmiany Xiphophorus

Odmiany barwne Platek – Xiphophorus spp.

W handlu spotykanych jest wiele odmian barwnych o mniej lub bardziej wymyślnych nazwach np. Mickey Mouse, wagtail, comet, salt and pepper, tęczowa, mysia, golden. U Myszki Mickey, patrząc z przechyloną o 90° głową na jej ogon, zobaczymy zarys głowy sławnej bajkowej postaci Disneya. Komety poznamy po ciemnych smugach na górze i dole płetwy ogonowej. Najbardziej powszechny Wagtail ma cały ogon zabarwiony na czarno.

Są rybami o bardzo pokojowym usposobieniu i nigdy nie dręczą innych ryb, nawet samce nie wykazują wobec siebie agresji, co zdarza się w przypadku mieczyków czy molinezji. W okresie rozmnażania samce są dość natarczywe i mogą zbytnio stresować samice. Z tego względu, w akwarium zaleca się trzymanie w przewadze samic – na każdego samca powinny przypadać dwie trzy partnerki.

Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Odżywianie i karmienie

Zmienniaki są wszystkożernymi rybami. W środowisku naturalnym odżywiają się zarówno pokarmem zwierzęcym, roślinnym i detrytusem. Procentowy udział rodzajów pokarmu w ich diecie zależy od miejsca występowania. Na przykład u zbadanych ryb z rzeki Brisbane w Australii, przeważały krewetki, owady i ich larwy. Natomiast u osobników z Indonezyjskiego jeziora przeważał detrytus, a mniejszy udział miały larwy owadów.

W akwarium można podawać im wysokiej jakości pokarmy suche w płatkach lub granulkach oraz żywe i mrożone np. dafnię, artemię, wodzień oraz pokarmy roślinne z dodatkiem spiruliny. Ryby najlepiej karmić małymi porcjami 2-3 razy dziennie.

Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Akwarium

Dla niedużej grupy 10-12 osobników odpowiednie będzie akwarium o długości min. 60 cm, najlepiej z miękkim piaszczystym podłożem (które ryby lubią przebierać), miejscami z gęstą roślinnością i rozległą przestrzenią do pływania. Do dekoracji można użyć płaskich kamieni, z których Platki lubią zeskrobywać glony. Należy unikać czegokolwiek, co mogłoby zakwasić wodę. W akwarium sprawdzą się drobnolistne gęste rośliny np. mech Java, Kabomba (Cabomba), Wywłócznik (Myriophyllum), Moczarka (Egeria), chociaż niekiedy mogą być one przez ryby skubane.

W przypadku filtracji może sprawdzić się każdy rodzaj filtra. Ważne, aby nurt wody nie był zbyt silny, gdyż nie są mocnymi pływakami. Woda powinna być twarda od 12 dGH i zasadowa, między 7.5-8.0 pH. W celu uzyskania odpowiednich parametrów pomocne może być włożenie skały koralowej lub zmieszanie podłoża z piaskiem koralowym czy rozkruszonymi muszlami. W wielu rejonach Polski woda w kranie jest twarda i prawdopodobnie będzie miała właściwości zbliżone do zalecanych.

Platki pasują do wielu akwariów towarzyskich. Niezaleca się hodowli z innymi gatunkami Xiphophorus, z którymi będą się krzyżować. Dobrym towarzystem może być np. Danio rerio, Jordanelka floryndzka, Tęczanka neonowa.

Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Rozmnażanie

Platki rozmnażają się w niesamowitych ilościach. Są bardzo szybko aktywne seksualnie. Dojrzałość płciową osiągają najwcześniej w wieku 10 tygodni, najpóźniej w wieku 32 tygodni. Wydaje się, że szybkość rozwoju seksualnego zależna jest bardziej od przyrostu masy niż czasu. Samice produkują dużo narybku. W zależności od wieku i wielkości samica podczas porodu jest w stanie wydać od 20 do 80 w pełni uformowanych rybek, a po kolejnych 24 dniach może już znowu rodzić. W ciągu jednego roku dorosła samica może urodzić ok. 1200 rybek. Zakładając, że połowa z potomstwa będzie samicami… można sobie wyobrazić, jak mogą rozmnażać się w akwarium. Mimo prób kontroli takich jak ograniczanie pokarmu czy obecności innych drapieżników niemal pewne jest, że co pokolenie ryb będzie przybywać.

Jeżeli chcemy rozmnażać Platki w większych ilościach, to niezbędne będzie osobne akwarium o długości min. 45 cm, z filtrem i grzałką, w którym umieścimy brzemienne samice. Są one łatwe do rozróżnienia, gdyż mają wyraźnie rozdęte brzuszki. Na dnie zbiornika można umieścić duże kępy mchu, w którym narybek znajdzie schronienie. Alternatywnie można wyłożyć dno szklanymi kulkami (narybek po porodzie opada na dno). Kiedy samica wyraźnie schudła, prawdopodobnie pojawił się też narybek i można ją z powrotem przełożyć do głównego akwarium.

Narybek po narodzinach jest dość duży i łatwo go wykarmić np. drobnym sproszkowanym pokarmem. Samice są zdolne do magazynowania mlecza, co oznacza, że rozdzielenie płci nie jest sposobem na zatrzymanie rozmnażania. Jeżeli zakupiona samica miała wcześniej kontakt z samcem, to są duże szanse, że będzie w ciąży.

Popularność

Popularność Platek sprawiła, że często z niewoli trafiają do środowiska naturalnego. Ich dzikie populacje zamieszkują tak odległe regiony, jak Jamajka, Indie, Singapur, Japonia, Australia, Stany Zjednoczone, Stany Ameryki, Arabia Saudyjska, Brazylia, Nigeria i wiele innych. W niektórych przypadkach zostały wprowadzone celowo, nazbyt optymistycznie, jako ostateczna próba kontroli komarów. Błędnym myśleniem było przeświadczenie, że Platki zjadając larwy komarów, przyczynią się do zmniejszenia częstości występowania chorób przenoszonych przez komary np. malarii. Niestety najczęściej kończy się to tak, że eliminują konkurencyjne lokalne gatunki, zjadają nieco larw, po czym niszczą cały ekosystem. To niestety prowadzi do stałej obecności komarów, a w najgorszym scenariuszu nawet ich przyrostu.

Biorąc pod uwagę wszechobecność X. maculatus w handlu, w oczy rzuca się brak dzikich okazów. Dzika forma jest względnie nijaka, ale ma swój urok i skupia uwagę bardziej hardkorowych wielbicieli gatunku, dla których znalezienie dzikiej krwi stanowi niejako wyzwanie.

Choroby

Różnorodne kolorowe odmiany Platek nie są jedynie wynikiem chowu wsobnego. W grę wchodzi także mieszanie genów. Pigmentacja dodawana jest też poprzez krzyżówkę z innymi gatunkami Zmienniaków lub Mieczyków. Niestety przez to hybrydy są bardziej podatne na choroby niż okazy dzikie, które noszą gen R. Gen ten odpowiada za odporność i hamuje rozwój nowotworów, a krzyżowanie eliminuje ekspresje tego genu. W handlu na przykład nierzadko spotyka się osobniki z guzami.

Ozdobne formy są podatne na szereg chorób. Niektóre z nich łatwo zdiagnozować i wyleczyć inne mogą przysporzyć wielu kłopotów. Na przykład ospę rybią łatwo rozpoznać i wybrać odpowiednią kurację, ale grzybica jamy pyszczka jest w rzeczywistości zakażeniem bakteryjnym wywołanym przez Flavobacterium. Ponieważ ryby nieustannie skubią otoczenie, obszar pyszczka jest bardzo podatny na niewielkie urazy. Dlatego też, w zaniedbanym zbiorniku może łatwo dojść do nadkażenia bakteryjnego, a następnie wybuchu epidemii. W takim przypadku wielu hodowców często sięga po niewłaściwe środki przeciwgrzybiczne zamiast przeciwbakteryjnych. Zazwyczaj zaraz obok Flavobacterium pojawia się również Costia lub Tetrahymen, które są trudne do wyleczenia i wymagają szybkiego działania. Najczęstszym sygnałem wybuchu epidemii jest zmiana zachowania ryb np. apatia.

Większość problemów zdrowotnych w akwarium bierze się z zaniedbania i pogorszenia jakości wody. Jej regularna podmiana i odmulanie podłoża ograniczy czynniki chorobotwórcze.

Pomimo powyższego, Platki wciąż są uznawane za jedne z bardziej tolerancyjnych i łatwo adoptujących się do różnych warunków gatunków ryb akwariowych.

Ostatnio zmodyfikowano: 9 listopada 2019 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
  • https://www.cabi.org/isc/datasheet/59752#tosummaryOfInvasiveness
  • Practical Fishkeeping 03 2017
  • Practical Fishkeeping 09 2014
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 4 - 6 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): DD - gatunek o nieokreślonym stopniu zagrożenia

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 238

  1. Emil

    Ja trzymam 3 platy z 3 żalobniczkami i jest wszystko okej teraz czekam aż moja platy urodzi .

    Odpowiedz
  2. Marta

    „Małe stadko” znaczy jeden samiec i dwie samice? Bo mam właśnie 54l i nie jestem pewna.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Może być 1 On + 2 One, tylko musisz zdawać sobie sprawę że Platynki to żyworódki i bardzo łatwo się rozmnażają. Czy zależy Tobie na maluchach? Dojrzałe samice potrafią wydawać potomstwo co miesiąc 40-50 młodych, teraz pomnóż to razy 2!!!
      Może być parka aby ograniczyć rozród, a jeśli nie chcesz młodych mogą być same samce lub same samiczki.

    2. Marta

      Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jeśli chodzi o narybek, nie mam co się martwić, bo w akwarium jest też bojownik. Bardzo spokojny osobnik, był już z platkami wcześniej, nie atakuje dorosłych, ale narybek znika.

  3. Filip

    Wszystkie piękiczkowate u mnie zdychają 🙁
    Miałem mieczyki, teraz mam platki. Wszystkie nagle tracą energię, a na ciele pojawiają się białe plamy i leża na dnie. Co to?

    Odpowiedzi: 6
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Wszystkie piękniczkowate… a masz jeszcze jakieś inne rybki z którymi nic się nie dzieje?
      Potrzebuję kilku informacji, postaram się Tobie pomóc:
      – jak duże masz akwarium (litraż)?
      – od kiedy funkcjonuje akwarium?
      – jaka obsada rybek? (ilość, gatunki)
      – czy rybki nie mają apetytu?
      – jak często robisz podmiany wody i ile tej wody (%)?
      – skąd pobierasz wodę (zapewne kranówka)? jaka twardość GH? i czy woda jest za każdym razem odchlorowywana i uzdatniana, odstana…?
      – temp. wody?
      – czy stosujesz jakieś aplikanty: makroelementy, mikroelementy, nawozy (jeśli są rośliny)?
      – czy w akwarium masz rośliny?
      – jaki filtr w akwarium?
      Czy ta wysypka pojawiająca się na rybkach to są w istocie plamy, czy może białe kropki? bo wtedy jest to rybia ospa.

    2. weloniga

      miałam te plamy u monelizji , pojawiły sie one kiedy mialam grzałke ktora nie była automatyczna. no czyli sama musialam ja włączac i wyłaączan nw czy dobrze pisze .moim zdaniem to powód wachań temperatury . moim problemem jest tez zdychanie platek .miałam dwie samice teraz mam jedna ona ciagele chowa sie w zamku i ciagle tylko sprawdzam czy ta nie zdechlam . mam ja tylko 4v dni i juz jest jakaś taka no jakby chora pierwszego dnia było dobrze 🙁 .wszystki potrzeby sa dobre temperatura i pH.co sie dzieje ?ktos pomoze ? przepraszam za błędy XD 🙂

    3. Noemi

      A więc tak.
      To samo pszydażyło mi się mojemu gupikowi. To może być coś z wodą.
      A jeszcze.Czy dodałeś do wody uzdatniacz?

    4. Felunia12

      Musisz miec wodę o temperaturze 26° grzalke nalepiej na prąd i termometr albo twoje ryby sa zaszybko przenoszone ze sklebu i maja „kwarantane”
      („za szybko przeboszone” czyli np, jeden dzien temu twoje ryby zostaly przywiezione a nastepnego dnia ty je kupujesz

    5. Kuba

      Masz ospe czyli temperatura 30 stopni max napowietrzanie u kup środek na ospe

    6. magda

      Chorują na ospe rybią zwykle występuje po transporcie bez leczenia prowadzi do śmierci

  4. Sabina

    Dziękuję za dopowiedzi. W poprzednim komentarzu napisałam, że chcę je przenosić do większego zbiornika i akwarium jest już kupione. Mam zamiar za miesiąc brać się za sadzenie roślin i ogólnie dekorowanie. Czekam na głupią szafkę, która nie chce przyjść do Sabci >:c
    Dziękuję za informacje. Właśnie dlatego chcę jakieś rybki czyszczące, by nie było aż tak zapaskudzonego dna w nowym akwa. Wiem, że molinezje potrzebują dużego zbiornika i jak tylko szafka przyjdzie to się za to biorę. Chyba zostanę przy kiryskach spiżowych. Wszyscy je polecają, więc spróbuję z nimi. Ale dopieo w NOWYM akwarium, czyli gdzieś koło października/listopada.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz
  5. Sabina

    Sorki, że komentarz za komentarzem, ale chciałabym mieć w akwarium jakieś rybki denne, żeby było czyściej. Obsada:
    – 4 molinezje
    – 3 gupiki
    – 3 platki
    – 1 danio
    W nowym akwarium chciałabym mieć jeszcze zwinniki blehera i jakieś rybki denne, by czyściły mi dno. Czy ktoś mógłby mi coś polecić? W akwarium mam żywe rośliny, kilkukolorowy żwirek, dobrze napowietrzany, grzałka w granicach 23-25`C. Myślałam o jakiejś rybce z Ameryki Południowej, najbardziej wpadł mi w oko kirysek karłowaty. Już mówię, że chciałabym jak najmniejsze i takie, które nie wyrządziłyby wielu szkód w podłożu. Jakie wy mi polecicie?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. rrrrrw

      Ja bym Ci polecił kiryski spiżowe, mimo że trochę większe, są bardziej wytrzymałe i pobierają pokarm tylko z dna, więc lepiej czyszczą. Nie robią szkód w podłożu, dużo więcej zamieszania robi np glonojad. Tylko trzeba pamiętać, że kiryski lubią większe towarzystwo, tak minimum 5 sztuk. I żwirek najlepiej jak najdrobniejszy. Pozdrawiam

    2. Wlodi13

      Cześć, nie musisz przepraszać, przecież fora internetowe po to są… kto pyta – nie błądzi 😉 Sabino nie chcę Ciebie martwić, ale w tej chwili masz już przepełnione swoje akwarium a Ty myślisz o kupnie jeszcze nowych rybek. 4 molinezje w 54l akwarium!!!, pewnie masz jeszcze młode ale jak urosną to sama zobaczysz – katastrofa, nie będą miały jak się poruszać, też miałem molinezje (1+3) ale w 112l, i w nocy gdyby nie pokrywa akwarium to pewnie by mi powyskakiwały. Jest taki sposób przeliczania objętości akwarium potrzebnej do obsady rybek (oczywiście nie jest to jakaś ścisła definicja ale pozwala w pewien sposób stworzyć wyobrażenie): 4 molinezje x 9 cm = 36l, 3 platynki x 6 cm = 18l, 1 danio pręgowany x 5 cm = 5l, 3 gupiki x 4 cm = 12l, sumując 36+18+5+12 = 71 l. Zauważ że same molinezje mają zapotrzebowanie jak wszystkie pozostałe rybki 36+35. Już na ten moment Twoje akwarium nie wystarcza, pomyśl nad tym, bo rybki będą się męczyć – one potrzebują tlenu do oddychania, nie mówiąc o związkach azotowych które stężają się w wodzie w wyniku rozkładu niezjedzonego pokarmu i samych odchodów, właśnie dlatego potrzebny jest litrarz akwarium, im więcej rybek tym większa objętość. Rybki muszą mieć swobodę pływania ale i też odpowiednie warunki do życia – one oddychają. Na Twoim miejscu pozbyłbym się molinezji i dopiero myślał nad kupnem nowych rybek. Jeśli chodzi o obsadę, zastanawiasz się nad zwinnikiem blehera a on też wymaga większego akwarium, a Twój danio jest obecnie samotny a przecież to ryba stadna (min. 4-6 szt.). Natomiast rybki denne, ogólnie znakomicie sprawdzają się kiryski, są bardzo popularne wśród akwarystów, nie robią żadnych szkód (mielą swoimi pyszczkami podłoże) a drobny żwirek czy piasek to tylko dlatego aby nie połamały sobie swoich wąsików. Trzeba jednak znowu zwrócić uwagę na twardość wody, większość rodzajów lubi wodę miękką.

    3. Wlodi13

      Sam zastanawiałem się nad kiryskami karłowatymi, ale w moich pobliskich sklepach nigdzie nie mieli, więc zdecydowałem się na pigmejki – świetne rybki, z tym że ja chciałem jakichś czyścicieli do swojego kotnika aby sprzątały po maluchach. Jednak są to bardzo małe rybki 2-3 cm, więc nie wiem czy byłabyś zadowolona z kirysków karłowatych czy pigmejków w swoim 54l, w kotniku prezentują się doskonale. Jeśli chodzi o pozostałe rodzaje, nie polecałbym kirysków panda – jeśli nie jesteś w stanie utrzymać temperatury poniżej 25°C (chodzi szczególnie o upały) to pozdychają, skolei pstre i lamparcie wymagają trochę mniej twardej wody (max do 15°dGH) a albinoski czy spiżowe mogą żyć w twardej. Powodzenia.

  6. Sabina

    Czy w akwarium 54l mogą być dwa samce platki i jedna samica? Dzisiaj zmarła mi jedna, a nie chcę na razie kupować nowych.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedzi: 7
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć, taki sam układ mam u siebie 2 one i 1 ona, platynki to kochane rybki o miłym usposobieniu, samce krzywdy sobie nie robią chociaż oczywiście rywalizują o samicę nie dając jej spokoju, ale wszystko jest ok. Jeden samiec zdobył przewagę, bardzo pilnuje swojej partnerki, drugi trochę na uboczu, ale gdy tylko nadaża się okazja nie odpuszcza a tamten go przepędza, póki co rybki trzymają się dobrze, dużo ruchu w akwarium – przynajmniej coś się dzieje. Pozdrawiam.

    2. rrrrrw

      Na jednego samca powinny być minimum dwie samiczki. Z zewnątrz wygląda na OK ale ta biedna samica raczej nie podzieli Twojego zdania. Pozdro

    3. Wlodi13

      Jeśli chcesz mieć pomór młodych to na jednego samca możesz wziąć nawet 3 samiczki

    4. Sabina

      Właśnie w tym problem, że nie chcę mieć wielu młodych. Mam na razie 54l akwa z jedenastoma rybami i nie chcę przerybiać, bo mam też dużo roślin. Mam zamiar przenosić rybki do większego zbiornika koło listopada/grudnia i o tego czasu nie chcę kupować następnych samic. Jeden z samców jest młody, pochodzi z mojego akwarium, jest gdzieś z maja/czerwca.
      Dziękuję za odpowiedzi pozdrawiam.

    5. rrrrrw

      Jeśli nie chcecie młodych to wystarczy trzymać same samce lub same samiczki, które polecam bo ładniejsze.

    6. Wlodi13

      Cześć Sabino, moja odpowiedź była do rrrrrw, spokojnie możesz trzymać 2+1, ja już latami hoduję platynki a samica ma się dobrze, takie bzdury że samica nie podziela mojego zdania świadczy tylko że rrrrrw chyba nigdy w życiu nie miał platynek. Jeden samiec jest zawsze silniejszy (bezwzględność natury), chroni partnerkę i w ogóle nie dopuszcza drugiego do niej, moja wypowiedź że w akwarium jest ciekawiej to dlatego że między nimi non stop odbywają się potyczki, ale krzywda im się nie dzieje, a samica jest pod opieką tego mocniejszego. Skolei mi zależy na młodych rybkach dlatego taki układ, a nie wyobrażam sobie 80-100 rybek na raz od dwóch samic. Ostatnio urodziła 40 z czego uratowałem 33, akwarium staje się wtedy totalnym żerowiskiem dla innych ryb (młode są znakomitym przekąskiem) pomijając fakt że platynki potrafią pożreć własne dzieci (nie wykluczając samej matki). Dlatego mam jedną samicę (wystarczy młodych – które pływają sobie teraz w osobnym akwarium) a dwa samce dla naturalnej selekcji – aby nowe okazy były zdrowsze i mocniejsze. Zostaw Sabino taki układ jaki masz, nie musisz dokupować żadnych nowych rybek. Pozdrawiam. ps. samice nie są wcale takie ładniejsze, to wszystko zależy jaki okaz się urodzi, zmienniak plamisty – sama nazwa na to wskazuje, że ich umaszczenie jest bardzo różnorodne.

    7. Sabina

      Dziękuję za odpowiedzi. Na razie nie będę kupować samicy. Pomyślę o tym, jak już będę je przenosić do większego zbiornika. Mam ciężarną samicę molinezji i gupika, nie chcę ryzykować. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

  7. Mikołaj

    Witam. Mam pytanie. Czy kirysy spiżowe nie zjedzą młodych platki? Akwa 80l 5 kirysów +
    8 platek (2 samce + 6 samic)

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Marek

      Witam! Ja mam w akwarium 72 l platki i kiryski spiżowe. Tylko jeden raz widziałem jak kirysek łyknął narybek platki goniony zresztą przez dorosłą platkę. Moim wielkim problemem jest to ,że rodzi się za dużo platek. Od 4 miesięcy mam 4 samice i 2 samce i już prawdziwą eksplozję demograficzną narybku platek . Bez żadnego kotnika w akwarium ,jest jedynie bardzo dużo roślin i korzeń z mnóstwem kryjówek. Myślę sobie odstawię samice do innego akwarium.Łatwo powiedzieć -trudno zrobić. Platki to nie gupiki i złapać dorosłą samicę to makabra.Musiałem zdemontować filtr,usunąć wszystkie ozdoby i o zgrozo wszystkie rośliny z połowy z akwarium.Dopiero wtedy jedną ręką przeganiałem rybkę na pustą część i nie bez trudu wyławiałem siatką. Jak sobie pomyślę ,że mam je znowu łapać aby oddać komuś to mnie już kręci w dołku. O zgrozo gdzieś po tygodniu w drugim akwarium znowu pojawił się narybek platki. Przeniesione były widocznie w ciąży!!! Nigdy więcej żadnych platek !!!

    2. Dagger

      Marek, to mogłeś sobie kupić jakieś stadko energicznych rybek, np. neonków, danio, żałobniczek lub fantomów czarnych, spokojnie by te młode wtrąbiły i nie miałbyś problemu.

    3. rrrrrw

      Jak ma dużo roślin to i tak większość przeżyje, młode platki nie są takie głupie, czają się za filtrami, w gęstej roślinności a po 2-3 tygodniach żadne z w/w ich nie zjedzą. Poza tym co to za niehumanitarne pozbywanie się ryb? Nie lepiej oddać wszystkie samce lub samice i pozbyć się problemu raz na zawsze? Polecam zostawić samice bo ładniejsze 😛

  8. Anita

    Mam Platki i nie wiem co mam zrobić bo moja Platka zjadła całą o prucz szkieletu bocję

    Pomóżcie bo jestem w szoku ????

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. rrrrrw

      Platka bocję zjadła? :O To jak duża była ta bocja a jaka platka?

  9. alexander

    Mam Platki micky mouse jedna biala jedna niebieska kupiilem je pare dni temu ale wydaja sie jakies osowiale , trzymam je z bojownikami, kirysami i gupikami . Bardzo przyjemne nieagresywne rybki 🙂

    Odpowiedz
  10. Anna

    witam, posiadam platkę, kupiłam ją już kotną i teraz jest mi ktoś w stanie odpowiedzieć jak rozpoznać TEN dzień ? ostatnio mała chowała mi się pod korzeń czy w gąszcz rogatka ale obawiam się że te kryjówki nie będa wystarczające dla narybku i wolałabym ją dopilnować i na czas rozrodu przenieść do mniejszego akwarium, czy lepiej ją przenieść już teraz i trzymać samotną?

    Odpowiedz
  11. różno maniak rybki to chobby

    Witam serdecznie, chce się zapytać co za rybki kupić mam: 9 razbor klinowych, 2 molinezje ostroustne, 4 wspomniane platki, 3 zbrojniki niebieskie, 3 gurami mozaika, 4 kirysy pstre, 4 żałobniczki, 1 bojownik, 1 danio bo reszta zdechła 2 tęczanki neonowe i 12 2 cm narybka molki akwa 76 l. Dzięki za ODP.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. admin

      Akwarium jest już przerybione aż nad to i nie polecamy dokupowania ryb do niego.

    2. różno maniak rybki to chobby

      Ok

  12. platkowiec

    Co zrobić aby narybek płatki rusł szybko ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. admin

      podawać pokarmy pochodzenia zwierzęcego tzn. larwy solowca, nicienie mikro itp.

    2. platkowiec

      Dzięki ci

  13. platkowiec

    Czy dla narybku platki trzeba pompkę

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Emil

      Tak niestety jest to potrzebne ???? Ja znalazłem pompkę na bazarku za 25 zł ????

  14. Helena

    Witam . Chcę zapytać czy;
    Neonki, Rozbora klinowa. Glonojady, Krewetki, Platka może być z małymi młodymi Gupikami mającymi około 1-1,5 cm czy ich nie zjedzą?

    Odpowiedz
  15. Anonymous

    Mam pytanie.
    Otóż moją samiczkę dopadła ospa rybia.
    Mam zamiar kupić lekarstwo, ale słyszałam też o metodzie przegrzania pasożytów. Umierają w temp. ok. ponad 30*C i nie wiem, czy jeżeli podgrzałabym odsadzonej rybce wodę przeżyłaby taką temperaturę. Proszę o pomoc, obecnie ma w zbiorniku ok. 27*C.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Magda

      Bez obaw, Platka spokojnie da sobie radę. Pasożyty wywołujące ospę giną w temp. 32-34 stopnie w przeciągu nawet kilku godzin. Jakiś czas temu miałam dwie samiczki „na chorobowym” i wytrzymały 34 stopnie 😉 Polecam również dodać sól akwarystyczna lub niejodowaną 😉

  16. doris31

    Czy platki moga byc razem z przeźroczkami?

    Odpowiedz
  17. Konstans

    Mam pytanie, czy platki lubią niewielką ilość soli w zbiorniku jak mieczyki?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. tymek duda

      nie wiem raczej nie a mieczyki lubią??????

  18. Adrian

    Czy można trzymać płatki z rozborami klinowymi, danio, neonami inessa i gupikami.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      tak 😉

  19. Kacper

    Czy można hodować platki z krewetkami np RC, Atya Gabanensis etc.?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ula

      Tak. Platki nie są mięsożerne lecz roślinożerne. Nic nie zrobią krewetkom nawet RC, które często padają ofiarą bojowników i innych ryb „krewetkożernych” 😉
      Pozdrawiam.

  20. Ola

    Czy można trzymać platki z samcem i dwoma samicami bojownika. Jeśli tak to ile? 54l

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ula

      Maksymalnie 4 lub 3. Zależy jaki charakter bojowników.

  21. Doma

    Czy platka może być z bystrzykiem ozdobnym? Mam 60l więc chyba nic im się nie stanie?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ula

      Nie nic im nie zrobi. Bystrzyk to mała rybka a platka jest podobnych rozmiarów.
      Pozdrawiam

  22. GupNezja

    Czy ma ktoś potwierdzony sposób na odróżnienie mieczyka od platki, kiedy są jeszcze małe i u samców mieczyka nie widać miecza, bo mój samiec niby ma ten punkt na ogonie, ale miecz mu się nie przebija. I czy istnieją mieczyki żaglopłetwe, bo moje mieczyki mają żagiel jak u platki lub molinezji. Koniecznie proszę o pomoc!

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. bl♥cked

      Platki są bardziej kolorowe. Istnieją mieczyki żaglopłetwe, sama takie mam. Nie martw się, że nie rośnie mu miecz. Masz dużą odmianę, więc wyrośnie później.

  23. Ktoś

    Ja mam 2 samiczki i 1 samca, obie są w ciąży 😀

    Odpowiedz
  24. Klaudia

    Ja mam dwie rybki dziś rano zobaczyłam że jedna z nich ciągle osadza się na dnie i kładzie na boki druga po jakiś dwóch godzinach tak samo chyba odejdą mi te rybki 🙁 nie mają żadnych objaw choroby ani dręczenie przez inne rybki co może być przyczyną?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. ktoś

      Moje tak robią chyba od 5 miesięcy i nadal żyją. Pozdrawiam

  25. Hania

    Ja mam platki w 72 litrach i się w ogóle nie tolerują samce gonią mniejszych samców i odwrotnie. Co do wielkości to też rożnie. Zależy w jakim akwarium je hodujemy moje w 72 l są naprawdę duże do 7 cm dorastają samice, samce są mniejsze ale to też różnie bywa w większym akwarium jest możliwość ze dorosną do prawidłowego rozmiaru, w mniejszym raczej nie. Mam również mieczyka samiczkę i nie widzę by się tarły a mam je prawie rok.

    Odpowiedz
  26. Doma

    Chce mieć platkę. Czy dobrze czuje się w towarzystwie molinezji, gupików i danio.
    Czy samiec platki nie będzie się uganiał za samica molinezji. Czy platka zjadłaby swoje młode.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Ktoś

      Nie, ja mam molinezje i inne ryby i platki im nic nie robią 😉

    2. Magdalena

      Ja mam parkę platynek z gupikami, molinezjami, kiryskami i jest ok, nic się nie dzieje… muszę tylko dokupić samiczek bo w przeciwnym razie samiec ją zamęczy na śmierć. Cały czas ją gania po akwarium.

    3. bl♥cked

      Przeczytaj opis, a potem zadawaj pytania:-/

  27. bartek

    platka poniżej roku rodzi 2-3 młode.

    Odpowiedz
  28. Anonim

    Właśnie moja rybka urodziła wczoraj ze 50 małych rybek xd jest teraz z nimi w kotniku (czy jak to się nazywa) i jest nadal troszkę gruba. Ile muszę jeszcze czekać zanim ją wypuszczę do akwarium. Bo teraz boje się żeby w akwarium nie urodziła jeszcze więcej i że te małe rybki zostaną zjedzone przez inne ryby. Chce wiedzieć kiedy mogę wypuścić samice? A później kiedy wypuścić te małe?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marta

      Matkę tez trzeba szybko oddzielić od młodych bo je zje.

  29. :OO

    Platki 7 cm? Może razem z mieczem, na prawdę dziwi mnie to jakie podajecie wielkosci. Nie mialam co prawda jeszcze platki, ale jestem pewna ze takie nie rosna, 5cm to max. No chyba ze je ktos przekarmii i ogon urosnie. Wgl neonki tez nie rosna takie wielkie, one to maja z 2,5-3cm, 4 to lekka przesada.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. admin

      Przeważnie są to maksymalne rozmiary osiągane przez osobniki dorosłe (takich w sklepach nie uświadczymy) i trzymane w optymalnych dla nich warunkach.

    2. Virus

      Nie miałaś tych rybek a mówisz że jesteś pewna XD . prawdziwa z Ciebie Prof S. Jonalistka

  30. ot

    kto to powiedzial ze sie toleruje to ma male pojecie, ja mam 2 pary i sie wogole nie toleruja samce sie przeganiaja starszy meczy mlodszego ktory je tylko z ukrycia jak cos mu sie uda zdobyc

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. admin

      Duże znaczenie ma akwarium w jakim trzymamy naszych podopiecznych. W małym, kilku czy kilkunasto litrowym zbiorniku, ciężko o tolerancję nawet w przypadku najmniejszych i najspokojniejszych gatunków ryb. W przypadku mieczyków i platek występuje również bardzo duże prawdopodobieństwo nabycia mieszańców.