Poecilia reticulata (W. Peters, 1859)

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa fot.nettaigyo-zukan.com

Gupiki Pawie Oczko - ryby akwariowe

Gupik,  Pawie oczko, Gupik pawie oczko  (Poecilia reticulata) – jedna z najbardziej znanych i najłatwiejszych w hodowli ryb akwariowych na świecie. Występuje w wielu różnorodnych formach hodowlanych. Dzikie okazy są bardzo rzadko spotykane w sprzedaży, powszechnie dostępne pochodzą z hodowli komercyjnych lub farm hodowlanych. Niestety wiele gupików dostępnych w sklepach akwarystycznych nie jest już tak odporna, a wręcz podatna na choroby. Ryby najlepiej kupować od sprawdzonych hodowców, pasjonatów gatunku.

W krajach Trzeciego Świata gupiki zostały wprowadzone przez człowieka, aby zwalczyć plagę komarów, przenoszących malarię, dzięki temu zaaklimatyzowały się w wielu regionach stref klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego.

Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata - Występowanie

Ameryka Środkowa. Pochodzi z północno-wschodniej Ameryki Południowej i południowych wybrzeży Karaibów. Pierwotny zasięg obejmuje Wenezuelę, Gujanę, Surinam, Gujankę Francuską oraz wyspy Trynidad i Tobago, Barbados, Antigua i Barbuda oraz Antyle Holenderskie. Wprowadzone sztucznie lub dzikie populacje występują także w ok. 50 innych krajach, w tym Wielkiej Brytanii.

Niesamowicie wytrzymały gatunek, który żyje w prawie każdym środowisku wodnym, od wysokogórskich strumieni po mętne bagna i rowy melioracyjne. Niektóre populacje spotykane są również w wodach słonawych. Prawdopodobnie najlepiej czuje się i rozwija w siedliskach z bujnym wzrostem glonów i roślinności.

Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata - Charakterystyka i usposobienie

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa

Gupik – samiec, samica

Ryby charakteryzują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samica gupika osiąga 6 cm długości standardowej, ma ciało koloru oliwkowo szarego, a jej płetwa odbytowa jest zaokrąglona. Dojrzałe samice w okolicy płetwy odbytowej mają ciemną tzw. plamę brzemienną. Samiec jest smuklejszy, odrobinę mniejszy – rośnie do 5 cm i ładniej, intensywniej ubarwiony. Na jego ciele widnieją różnokolorowe plamy, a płetwy grzbietowa i ogonowa są wydłużone. Gupiki występują też w wielu formach hodowlanych, zróżnicowanych pod względem kształtu płetw i barw. W handlu formy pierwotne „dzikie” są praktycznie niespotykane.

Są to ryby bardzo aktywne, z reguły łagodne, ale czasem, głównie samce mogą podskubywać siebie nawzajem lub też inne ryby z górnych partii wody oraz okazyjnie gatunki z przedłużonymi płetwami jak np. skalary. W środowisku naturalnym żyją w dużych skupiskach, w przewadze samic i tak też powinny być trzymane w akwarium. W niewoli, na małej przestrzeni, samce są bardzo natarczywe względem samic, nie dają im chwili spokoju, podczas karmienia, odpoczynku czy rodzenia. Na każdego samca powinny przydać co najmniej dwie samice. Jeżeli nie chcemy ich rozmnażać, to do akwarium wybierzmy wyłącznie jedną z płci, większe samice lub bardziej kolorowe samce.

Małe rozmiary gupików i jaskrawe ubarwienie sprawiają, że są łatwym celem dla drapieżników. W sytuacji zagrożenia zbierają się w ławicę.

Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata - Odżywianie i karmienie

W naturze żywią się szczątkami alg, okrzemkami, bezkręgowcami, fragmentami roślin, larwami owadów. W większości przypadków to glony stanowią większą część ich diety, ale jest to uzależnione od konkretnych warunków i dostępności pokarmów w środowisku. Na przykład, badanie na dzikich okazach z Trinidadu wykazało, że dieta gupików zbieranych w górnej części rzeki Aripo składała się głównie z bezkręgowców, podczas gdy u okazów zbieranych w dolnym regionie rzeki Tacarigua przeważały glony (okrzemki) i inne cząstki mineralne.

W akwarium powinny otrzymywać zróżnicowane pokarmy suche, mrożone i żywe np. wodzień, dafnie, artemie, oczlik oraz roślinne np. suche ze spiruliną, blanszowany szpinak, sałatę. Należy unikać pokarmów „ciężkich” takich jak np. wysoko proteinowa ochotka.

Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata - Akwarium

Mimo niewielkich rozmiarów, dla grupy gupików zaleca się min. 54 l akwarium, z bujną roślinnością, również pływającą. Biologia w większym zbiorniku jest dużo bardziej stabilna, skoki pH są mniej gwałtowne, a temperatura wody maleje i rośnie wolniej.

Woda dla nich powinna być raczej twarda 10-30 dGH, alkaliczna do zasadowej z przedziału 7-8 pH o temperaturze 26-28°C. Dobrze tolerują też zasolenie, gdyż są gatunkiem euryhalicznym tzn., że znoszą różny stopień zasolenia wody, mogą żyć w wodzie słodkiej, słonawej (brachicznej), a nawet w morskiej.

Gupikom prawdopodobnie najlepiej będzie w akwarium gatunkowym lub w towarzystwie innych piękniczkowatych (np. mieczyków, platek) i żyjących przy dnie, łagodnych kirysków. Alternatywnym wyborem mogą być niewielkie tęczanki lub danio. W dobrze urządzonym i zarośniętym zbiorniku można je łączyć również z krewetkami karłowatymi, jednak te mniejsze nowo narodzone mogą być przez nie zjadane.

Na pewno złym towarzystwem będą np. bojowniki, kolcobrzuchy, brzanki, glonojady syjamskie czy mające tendencje do podskubywania płetw tetry, które tak czy inaczej, preferują też odmienne warunki wodne. Dla żółwi, krabów i raków będą pożywieniem.

Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata - Rozmnażanie

Rozmnażanie gupików tak jak większości ryb żyworodnych jest bardzo łatwe. Ze względu na dużą żywiołowość samców, na każdego samca w akwarium powinno przypadać kilka samic. Do rozrodu nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana jest natomiast bujna roślinność, również pływająca, która zapewni schronienie narybkowi.

Gupiki są bardzo płodnymi rybami. Okres ciąży może być różny, ale zwykle wynosi 21-30 dni. Rozmnażają się zwykle przez cały rok, a samice są zdolne do następnego zapłodnienia w ciągu kilku godzin po porodzie. Samce gupika, podobnie jak u innych przedstawicieli Piękniczkowatych (Poeciliidae), posiadają zmodyfikowaną cylindryczną płetwę odbytową tzw. gonopodium, umiejscowioną bezpośrednio za płetwą brzuszną.

Rozmnażanie rozpoczynają zaloty, samiec natarczywie pływa za samicą, prężąc swoje płetwy. Jeżeli samica jest skłonna, to dochodzi do tarła, podczas którego samiec na krótko wkłada gonopodium do żeńskiego narządu rozrodczego i dochodzi do wewnętrznego zapłodnienia. Gonopodium, przez które przekazuje mlecz samicy, ma strukturę kanałową. Kopulacja czasami bywa wymuszana siłowo przez samca. Co ciekawe, samice gupika mogą magazynować mlecz pozyskany od samca, nawet przez 8 miesięcy, co w znacznym stopniu przyczynia się do dynamiki reprodukcyjnej u dzikich populacji.

Brzemienna samica posiada pod brzuchem ciemną plamę, tuż za jej płetwą odbytową. W miejscu tym skóra jest prześwitująca i na krótko przed porodem mogą być widoczne oczka małych rybek. Poród trwa zwykle od 1 do 6 godzin, a rybki pojawiają się w pewnych odstępach czasu. Samica może urodzić od 2 do 200 sztuk narybku, przeważnie jednak jest to 30-60 szt.

Dobrze karmione gupiki nie mają zbytniej tendencji do zjadania potomstwa, ale wskazane jest zapewnienie schronienia. W sklepach dostępne są specjalne kotniki, które wkłada się do akwarium. Zapewniają one schronienie ciężarnej samicy przed zbyt natarczywymi samcami, mają też wydzielony obszar dla nowo narodzonego narybku, dzięki czemu chronią narybek przed samicą. Przy stosowaniu kotnika należy jednak zachować ostrożność, gdyż samica umieszczona w nim zbyt wcześnie może poronić. Często dobrze zarośnięte akwaria posiadają już wystarczającą ilość kryjówek dla narybku. Stałe dostarczanie dorosłym gupikom żywych i mrożonych pokarmów np. dafni czy artemii również może ograniczyć jego straty. Młode można karmić larwami artemii, mikro nicieniami czy węgorkami, a także gotowymi pokarmami w proszku lub płynie.

W naturze co roku pojawiają się dwie lub trzy generacje gupików. Od początku są dobrze rozwinięte i zdolne do samodzielnej egzystencji. Młode, zbierając się w ławicę, zwiększają swoją szansę na przeżycie (uniknięcie drapieżnika). Liczebność lęgu może być różna, ale występują pewne stałe zależności między populacjami, jedną z nich jest zależność od stopnia ryzyka zagrożenia ze strony drapieżników. Spośród samic podobnych wymiarów, te przebywające w środowisku o wysokim poziomie drapieżnictwa, wydają liczniejsze, ale mniejszych rozmiarów potomstwo. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 10-20 tygodni i są płodne przez następnych 20-34 miesięcy. Samce są zdolne do rozrodu w wieku ok. 7 tygodni. Długość życia gupików może być różna, ale przeważnie wynosi ok. 2 lat.

Wielkość ciała gupików jest powiązana z wiekiem, a ich wielkość podczas dojrzewania zależy od drapieżnictwa w ich środowisku. Samce i samice z obszarów o wysokim ryzyku drapieżnictwa zaczynają rozmnażać się wcześniej niż te z siedlisk niskiego ryzyka. Samice z obszarów wysokiego ryzyka są bardziej płodne, rozmnażają się częściej i produkują więcej potomstwa na jeden miot. Starsze samice rodzą mniejsze potomstwo i w częstszych odstępach czasu.

Śmiertelność gupików ze środowisk o wysokim drapieżnictwie jest wyższa, gdzie zaobserwowano znaczny wzrost śmiertelności wśród samic w wieku 6 miesięcy, podczas gdy w środowiskach o niskim drapieżnictwie nie występuje to zjawisko do wieku 16 miesięcy. Jednakże, ze względu na wydłużoną zdolność reprodukcyjną, gupiki z siedlisk o wysokim drapieżnictwie cechują się dłuższym życiem. Po okresie reprodukcji nie odnotowano znaczących różnic w długości ich życia.

Na regulacje populacji gupików ma też wpływ dostępność pokarmów i zagęszczenie. W odpowiedzi na niedobór żywności zmniejszają płodność i rozrodczość, a kiedy pokarmy są dostępne, zwiększają liczebność potomstwa. Na przykład, w czasie pory deszczowej od Maja do Grudnia, gupiki z północnego obszaru Trinidadu ograniczają rozród, bez względu na poziom drapieżnictwa. Zagęszczenie w danym środowisku również ma znaczenie, gdyż większa konkurencja wewnątrzgatunkowa powoduje spadek szybkości reprodukcji i wzrostu somatycznego oraz wzrost śmiertelności wśród narybku, z powodu kanibalizmu.

Ostatnio zmodyfikowano: 31 października 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 3 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 622

  1. Pietrek

    Ale mogę trzymać je w twardej wodzie ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kuroneko

      Co rozumiesz przez twardą? No i to zależy też od reszty czynników. Ogólnie rzecz biorąc, to samice mi zawsze starości dożywały w wodzie ph koło 8 i twardości powyżej 20. Z samcami różnie – od dwóch miesięcy do roku najdłużej. Jak przy takich parametrach dasz garbniki to sytuacja z jakiegoś powodu ma się lepiej. Ale jeśli akwarium nie jest duże to myślę, że najlepszym pomysłem byłoby kupowanie wody ro/demineralizowanej i dolewki trochę z niej. Na pewno nie zaszkodzi, o ile nie będzie jakiś wielkich skoków.

  2. Another...

    Mam dość nie mały problem, „bujna roślinność” w średnio/twardej wodzie – to fizycznie niemożliwe (?), wapień z twardej wody będzie się przecież osadzać na roślinach, a miękkiej wody gupik przecież nie będzie tolerować – czy może jednak? Jak to pogodzić żeby gupiki czuły się jak najlepiej w akwarium ((czekającym dalej na ryby) roślinnym aby zapewnić najwyższy stopień filtracji wraz ze sporą ale „powolną” kaskadą i dojrzewającym reaktorem NO3-), gupik jak to gupik a w szczególności w większej grupie potrafi mnóstwo zanieczyszczeń wprowadzić do systemu, za co „łyse” i (zasadowe, twarde) akwarium nie będzie miało jak się zabrać.

    Odpowiedz
  3. Dawid

    Czy do 45l moge ich 10 i 2-4 kiryski pstre/spiżowe?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Dawid

      A i bym zapomnial nieduży zbrojnik lamparci

    2. Kamila

      Z 10 szybko zrobi ci się plaga i będzie ich za dużo, zbrojnik lamparci odpada, on potrzebuje przynajmniej 2x większe akwa, żeby prawidłowo się rozwijać. Ja bym dała max 4 gupole, sama mam niewiele mniejsze akwa i 2 mają trochę ciasno. Kiryski według mnie odpadają, są silnie stadne i potrzebują 5-6 koleżków minimum, by czuły się dobrze

  4. Matołek

    Nie chcę nigdy więcej gupików, z następujących powodów:
    1. Uważam te ryby za bardzo agresywne. Ich agresja uruchamia się po pewnym czasie od rozdzielenia samców od samic. Musiałem je rozdzielić, bo w dobrych warunkach w dużym akwarium rozmnażają się na potęgę i robi się plaga.
    Agresja u samców polega na gwałceniu ryb innych gatunków. W ten sposób doprowadziły u mnie do śmierci kilku Razbor Klinowych. Samice natomiast agresywnie gonią, skubią i szarpią ryby innych gatunków, powodując zastraszenie i stres.
    2. Bez wprowadzania nowych osobników, z każdym pokoleniem robią się coraz mniej atrakcyjne.
    3. Odgupiczanie trwało u mnie kilka lat, bo samice potrafią przechowywać nasienie i mieć kilka miotów bez obecności samców.

    Odpowiedz
  5. Maja

    Witam. Wczoraj kupiłam gupiki do mojego akwarium 54l. Kupiłam 6 samców. Pod wieczór pojawiły mi się na liściach i szybach białe kuleczki. Pomyślałam, że to ikra, ale przecież gupiki nie składają ikry i kupiłam tylko samce(4 młode i 2 starsze). Poza gupikami mam w akwarium kiryski czarne, ale mam je od roku i nic się nie działo. Nie mam pojęcia co to za białe kuleczki…

    Odpowiedzi: 6
    Odpowiedz
    1. Aquabat

      Na 99% ikra kiryskow jak na lisciach i szybach (sory za brak pl ale jestem na maszynie ktora nie ma pl).

    2. Maja

      To się nawet cieszę, ale ja w ogóle nie załatwiałam im warunków do rozmnażania. Przeczytałam, że trzeba zrobić dużą podmianę wody, a tydzień temu robiłam tylko 20%… Dziwne, ale zostawię tę ikrę, może wykluje się narybek z nich 😉

    3. Aquabat

      Tylko żeby Ci gupiki nie podjadły tej ikry bo one takie są że wszystko sprawdza czy da się zjeść.

    4. Maja

      Nie zauważyłam, by były zainteresowane nią, ale dzisiaj wszystkie jajeczka zniknęły, a narybku nie mogę znaleźć. Sprawdziłam filtr, trochę potrząsałam liśćmi i kryjówkami, ale niczego nie zauważyłam. Może zjadły małe rybki?

    5. Aquabat

      Wyleg trwa 2-3dni wiec raczej zjady a szkoda bo mae kiryski bardzo fajne sa, znam twoj bul tez nie przypilnowalem ikry tydzien temu od pstrych.

    6. Maja

      Tak poza tym, czy możliwe, by samce z braku samic zalatywały do siebie? Zauważyłam, że czasami ganiają się po akwarium itd. :/

  6. Artur

    Mam samiczke gupika w ciazy, ale w akwarium ogolnym. Czy moge ja odlowic do wykotnika i czy ma byc sama czy razem z samcem? Dodam, ze to moja pierwsza proba rozkocenia rybek.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Sara

      Możesz odłowić, tylko samą bez samca, jak się wykoci to wypuść do zbiornika z powrotem

    2. Mateusz

      Z doświadczenia wiem że trzymanie samicy gupika w wykotniku bardzo ją stresuje, lepiej obsadzić akwarium roślinami i stworzyć dużo kryjówek, a o zjedzenie małych nie ma co się martwić (rozmnażają się tak szybko że po pół roku miałem poważne przerybienie).Gupika już nigdy więcej 😉

    3. Gupiczek

      NIE ZOSTAWIAJ W AKWARIUM,zrub kotnik z butelki jak niemasz,
      POTRZEBNE,
      Igła
      Butelka 2l
      Roślina najlepiej rogatek
      Żwir
      Taśma
      Nozyczki
      :przecinasz butelke po wodzie na pół nie za durzu kawałek,po przecieńciu weź igłe i podziurkuj butelke,nasyp żwir najlepiej czarny bo wtedy widać rybki,wsadź tam rośliny tak by było wolne miejsce dla rybek,jak jusz to zrobisz weź taśme klejącom lub przysawki są dwie opcje,jak taśme to wytnij duże jawałki taśmy i przyklej niom butelke sposub:naklej kawałek taśmy na butelke a kawałek na akwa,przysawki:zrub duże dziury takie żeby były idealne i włóż tam przysawki,przyczep do akwa i wpuść rybki,u mnie się sprawdza przez dwa lata:)

  7. Alex

    Rozmnozyly mi się dzisiaj gupiki w akwarium ogólnym. Nie mam kotnika ani drugiego akwarium. Chciałbym się dowiedziec jako laik czy mogą tam przebywać czy mam coś z nimi zrobić żeby inne ryby ich nie zjadły.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Aquabat

      To czy przeżyją zależy od tego ile masz zarośli i innych kryjówek oraz od wielkości akwarium i ilości ryb w niem.

  8. Andrzej

    Witam! Jestem początkowym akwarystą nigdy nie miałem do czynienia z rybkami w związku z tym mam pytanie proszę mi powiedzieć czy w akwarium 72 l mogą być następujące rybki: 1 młoda molinezja biała, 1 glonojad mały, 4 kiryski, 3 gupiki, 6 rybek danio i 10 neonów innesa.

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      Molinezja to niezbyt dobry pomysł, za małe akwarium, poza tym lepiej czują się w grupie. Neonki znowu wymagają innych parametrów wody (woda miękka, w kranie najczęsciej jest średnio twarda i twarda). Danio mogłyby być, ale musiałbyś mieć temperaturę ok 22-23st, max 24. W lecie podczas upałów najczęściej nie da rady zapewnić tak chłodnej wody. Co proponuje? Zbrojnik może być, jeden i koniecznie pospolity bo inne rosną czasem ogromne. Do tego kiryski 5-6szt. gupiki 5szt najlepiej same samce bo ładniejsze. Zamiast molinezji, neonków i danio proponuję platki (zmienniaki) albo 5 samców albo jak chcesz jakieś młode to 1-2 samce i 4 samiczki. Wiecej ryb bym nie wrzucał bo jednak 72L to dość mały zbiornik. No i jako początkujący, ZANIM kupisz ryby poczytaj o zakładaniu i DOJRZEWANIU akwarium. I ostatnia rada, nie słuchaj nigdy rad sprzedawców. Oni mają w głębokim poważaniu dobro ryb, żeby hajs się zgadzał, większośc jest gotowa sporzedać Ci rekina w kuli…

    2. Aquabat

      Molinezje 1 to za mało 3 chociaż (2 samice i 1 samiec).
      Co do glonojada zależy co nazywasz glonojadem, do tego litrażu tylko Zbrojnik pospolity i też nie jeden, 2-3 będą czuły się lepiej.
      Kiryski 4 już lepiej ale ich nigdy za wiele, po 5 dwóch różnych mniejszych gatunków albo 6-7 tego samego gatunku.
      Danio bym przemyślał na twoim miejscu, jakoś mi te ryby nie pasują do towarzyskich akwa.
      Neon innesa niezbyt dobrze się czuje gdy przebywa długo w ciepłej wodzie. Nie wiem jak inne neony np. czerwony czy zielony niech się wypowie ktoś bardziej obeznany.

    3. Natalia

      ja w akwarium 60 l mam 47 rybek w tym 4 molinezje i kazda rybka ma przestrzeń do pływania

    4. Aquabat

      Chcę zobaczyć tą przestrzeń do pływania dla 4x 8-10cm + 43 innych ryb w 60l. Jak twierdzisz z roślin masz trawę i co tylko trawę żadnej innej kryjówki?? Czyż by kolejny sadysta co nie potrafi czytać jakie warunki trzeba zapewnić podopiecznym i twierdzi żyją więc jest ok??

    5. Marta

      Tylko nie danio! Miałam epizod z nimi i oskubały prawie wszystkie ryby???? A tak wszystkie ryby są sobie obojętne albo przyjazne

  9. Joanna

    Czy mogą być razem z krewetkami red cherry?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Marcin

      Ja bym zaryzykował. Choć na potomstwo krewetek nie możesz liczyć, gupiki wyjedzą.

      Ale może być kompletnie odwrotnie! I krewetki namnożą się jak głupie 🙂

    2. benek

      Cześć Joanna!Po pierwsze zależy jakich rozmiarów jest akwarium i ile posiadasz ryb.Jeśli akwa jest wystarczająco duże i liczba ryb(oraz krewetek)jest zrównoważona to bez najmniejszego problemu możesz trzymać te dwa spokojne stworzenia razem.
      O potomstwo krewetek się nie martw.Jeśli posiadasz jakiekolwiek rośliny to nic mu się nie stanie.Krewetki będą się szybko rozmnażać.

      PS.(ryb nie powinno być więcej niż krewetek)

    3. Inez

      Hej 🙂 Moje gupiki nie interesują się kompletnie krewetkami red cherry (mam dwie młode) ani żadnymi innymi krewetkami. Gdy red cherry były malutkie to prędzej molinezja je zaczepiała. Teraz gdy podrosły krewetki, molinezje dały im spokój 😀

  10. Rafał

    Witajcie! Mam w planach zakup akwarium 54 l i planuję poniższą obsadę:
    – 4 gupiki (samce)
    – 10 razbor Galaxy
    Doradzcie mi proszę jakieś rybki przydenne. Niestety wodę w kranie mam dość twardą (ok. 16-17 st. GH), więc otoski odpadają. Może jakieś kiryski?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Kuroneko

      Jak twierdzisz, że otoski nie dadzą rady, to kiryski tym bardziej. Zwłaszcza, że na taki litraż to pigmeje lub siepoplamki, a one są dość delikatne. Spróbuj powalczyć z twardością przy pomocy dolewki destylki, czy zabarwieniu wody olchą/dębem, w granicach wody o średniej twardości otoski lub piskorki już powinny być ok.

    2. rrrrrrrrrrrrrrw

      Kolego Kuroneko coś Ci się pomyliło. To otoski są mniej odporne na twardą wodę, przy 17st mogą padać wcześniej czy później jak muchy po muchozolu. Do 54L spokojnie można kupić stadko 6 sztuk kirysków spiżowych, one wytrzymują nawet twardszą wodę niż w/w 17st. A jeśli woda będzie chłodniejsza (max 25st) to można kupić kiryski sterby, są ładniejsze i też dobrze będą się czuły w takiej wodzie. Dolewanie wody destylowanej to słaby pomysł, wiem to z doświadczenia. Trzeba regularnie kupować niemałe ilości takiej wody, dokładnie obliczać proporcje, sprawdzać często parametry wody itd. Dla otosków musiałby mieszać wodę w proporcjach 50/50, żeby zbić do około 8st a i to jest blisko górnej granicy.

    3. Rafał

      Bardzo dziękuję za odpowiedzi i proszę o dalszą pomoc w kwestii „glonożercy” 🙂 kiryski są super ale glonami się nie interesują. Jak już było powiedziane otoski męczyłyby się w takiej wodzie, molinezje męczyły by się w takim małym akwarium, a ztego co czytałem to tylko młode zbrojniki mogą się interesować glonami (poprawcie mnie jeśli się gdzieś pomyliłem). Zastanawiam się nad krewetkami Amano.
      1. Czy to byłby dobry wybór do takiej wody?
      2. Jeśli tak, to jakie roślinki im zapewnić? Dla samych rybek chciałem wprowadzić kryptokorynę, żabienicę i mech jawajski lub ewentualnie rogatek sztywny. Jeśli chodzi o nawożenie dla nich to raczej kulki gliniano-torfowe, oświetlenie 0.4W/l.

  11. benek

    Witajcie!Co mam zrobić z gupikami?Wiecie,że gupiki błyskawicznie dochowują się potomstwa,a ja nie mam już miejsca by mieć tyle gupików.W sklepie mi nie przyjmą więc nie mam co z nimi zrobić.

    Odpowiedzi: 6
    Odpowiedz
    1. zmijos

      zostawić aż się wykoci w akwarium tyle ile przeżyje to będzie

    2. rrrrrrrrrrrrrrw

      Wystaw narybek na portalach ogłoszeniowych za symboliczną cenę (np 10-20szt za 5zł). Ja tak robiłem i zawsze w humanitarny sposób pozbywałem się niechcianego narybku, a nie czekałem aż zostaną zjedzone. Jeśli nie chcesz, żeby problem się powtarzał to wystaw również wszystkie samiczki (lub samce) bo z czasem będzie tylko gorzej.

    3. Basia

      A jak zostawi same samce, bez samiczek, to nie będą się tłukły?

    4. rrrrrrrrrrrrrrw

      Nie będą. To spokojne, czasem aż nudne rybki 😛

    5. Felka

      Pomyśl nad kupnem jakiejś pseudo drapieżnej rybki, która żywi się narybkiem. np. mieczyk (one zjadają swoje potomstwo, może małymi gupikami też się posilą).

    6. Gupiczek

      Witam,mam gupiki,samiczki szybko się kocą i są w ciąży,polecam szprzedać je na olx

  12. Tomek

    Błagam o pomoc mój biały najładniejszy gupik od ok tygodnia nic nie je i co jakiś czas jakby rzuca nim do tyłu podejrzewałem robaki więc oddałem jego kupę do badania wyszła hexamitoza lecze go już 5 dni protosolem z zooleka (takie leczenie zalecił weterynarz) i innym rybom się poprawiło a jemu się pogarsza. Czy wie ktoś co to może być za choroba (albo jak go zbadać) i jak to leczyć błagam o pomoc bo on ledwo żyje

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Jędrek

      Najprawdopodobniej gupik doznał urazu, obrażenia wewnętrzne przy odławianiu sitkiem lub podczas sprzątania zbiornika, typowe objawy, nie przyjmuje pokarmu i rzuca nim na boki i do tyłu, sam tak miałem, rybka nie do uratowania niestety, pozdrawiam

  13. Jakub

    Jak zakładałem sobie akwarium, to zakupiłem sobie gupiki, jako pierwsze rybki, wiadomo, jak na nowicjusza przystało…kupiłem dwie parki…Na początku byłem bardzo zadowolony, bo ładne to i niezbyt wymagające, ale jak to tałatajstwo zaczęło mi się mnożyć, to raz, że nie mam co z tym robić, bo w sklepach ich nie chcą, ludzie też nie za bardzo biorą, a dwa że zaczęły mi obgryzać wszystkie rośliny w akwarium, normalnie małe szkodniki. Co z tego że je karmię ( płatki, dafnia suszona, ochotka mrożona, warzywa świeże) niezależnie jaką dostaną porcję żarcia i z jaką częstotliwością, wszystkie rośliny objedzone…Takie to cholerstwo, że nawet inne ryby narybku nie chcą zjadać;P Nie polecam tych ryb dla świeżych w temacie…A już na pewno nie w parach…

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Agata

      Bo to tylko pozornie proste rybki. Konieczność kontroli populacji czyni je właśnie dość trudnymi w obsłudze. Jedyna opcja to trzymanie samych samców (ładniejsze i mniej brudzące) albo znalezienie kogoś z dużymi rybkami, kto młode będzie odbierał jako żywy pokarm…

    2. Ewelina

      Proszę wpušcić neony, one kontrolują rozród Gupików. Zjadają młode.

  14. Nikola

    Hej właśnie założyliśmy akwarium dla synka 30l mamy w nim dwa gupiki (nie mamy pojęcia czy to samiczki czy samce) 3 kirysy, 3 danio czerwone, 4 neonki, 5 molinezji i jeden glonojad…czy to nie za dużo rybek?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrw

      Hej, jeśli chodzi o gupiki, to samce są ładniejsze, bardziej kolorowe, mają wielokolorowe płetwy ogonowe a samiczki są trochę większe, bardziej okrągłe i najczęściej ciało mają całe żółte lub szare i płetwę ogonową np całą czerwoną lub ciemno szarą. Jeśli chodzi o akwarium, to właściwie dla wszystkich tych ryb jest za małe, szczególnie dla molinezji, które rosną duże (7-8cm) i lubią popływać, danio również dużo i szybko pływa. Neonki i kiryski to ryby stadne więc przydałoby się co najmniej 2x tyle co masz, ale na pewno nie do tego 30l akwarium. Neonki z resztą potrzebują wodę miękką, której raczej nie masz w kranie, zupełnie przeciwnie do gupików i molinezji, które powinny mieć wodę twardą, średnio twardą. Poza tym molinezje i gupiki szybko i obficie się mnożą, jeśli się okaże, że masz parki, to po pół roku zrobi Ci się akwarium jak puszka z sardynkami. Jeśli w niedługim czasie planujesz zakup większego akwarium, np 54L to na razie można byłoby zostawić te gupiki, glonojada i kiryski, dokupić jeszcze 2-3 takie same kiryski i ze 2 gupiki jeszcze, najlepiej jakbyś miała same samce, po pierwsze ładniejsze, po drugie nie będą się dziko mnożyć. Jeśli masz w niedalekich planach akwa minimum 100L to molinezje można byłoby zostawić. Dla kirysków najlepszym podłożem jest piasek, jeśli nie chcesz piasku to jak najdrobniejszy żwirek, żadne tam 1cm-trowe kamyczki. I jeszcze ważna rzecz przy zakładaniu akwarium: zanim wrzucisz rybki, woda powinna być wlana od minimum 3 tygodni i w tym czasie powinien działać filtr 24h/doba, jeśli wlałaś świeżą wodę i od razu rybki, to część może tego nie przeżyć. Powodzenia i pozdrawiam 😉

    2. Zasinx

      Na twoim miejscu oddałbym danio i molinezje a resztę zostawił i ewentualnie dokupił jeszcze kilka neonów ale najlepszym wyjściem (bez oddawania ryb) jeśli to możliwe to zakup większego zbiornika.

    3. Ego

      Dwa razy za dużo.

    4. Norbert

      O wiele wiele za duzo ????

  15. wania

    Hej,
    Zakładam pierwsze akwarium, ma 25l. Czy mogę w nim umieścić jednego gupika pawie oczko (samca), 5 kirysków karłowatych, 1 badisa bengalskiego i kilka krewetek (red cherry)? 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ala

      proponuję Ci zakupić gupiki samiec+2 samiczki, parkę badisów a reszta bez zmian . Ryby zachowują się i wyglądają ciekawiej jak są w swoim towarzystwie. I naturalniej to wygląda.

  16. Wiktoria

    Witam. Od dwoch dni mam 4 gupiki. 3 samice i 1 samca. Dzisiaj zobaczylam ze samiec próbuje utrzymywać sie przy samej górze i w ogóle nie plywa. Ma dziwny ogon- nie ma takiej błony tylko jakby był rozszarpany. Z samicami wszystko w porzadku. Czy mozna mu jakos pomoc?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. zoma

      Wygląda na martwicę płetw, ale przy tak oględnych informacjach to tylko gdybanie. Wielkość zbiornika? Temperatura? Inne ryby w obsadzie? Jakieś ostre elementy (kamienie, sztuczne rośliny itd.)? Inne objawy? Ew. parametry wody?

  17. Łukasz

    Mam pytanie akwarystyką zajmuje się od 4 lat ale mam dylemat ponieważ robie restart akwarium 30 l. Z powodu choroby która wybiła mi wszystkie rybki zostały tylko 2 gupiki i zastanawiam się jaką rybkę mogę do nich dodać ? Mógłby być to bojownik?

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. zoma

      Gupiki to ryby stadne. Lepiej dokupić im towarzystwo- na takie akwarium w zupełności wystarczy dodać ze 2-3 sztuki (najlepiej wszystkie tej samej płci, żeby uniknąć rozmnażania- dla młodych nie ma miejsca). Przy tych 4-5 gupikach bojownik już się zwyczajnie nie zmieści, ale myślę, że dałoby się dorzucić kilka krewetek czy jakieś ciekawe ślimaki. Ale opinię w tej kwestii wolę pozostawić bardziej doświadczonym kolegom i przede wszystkim Tobie 😉

    2. Szymon

      Witam,po pierwsze dokup im towarzystwo gupików.
      Po drugie bojownik w stosunku do nich może być agresywny.Polecam kupić neony czerwone ze 6 sztuk.Oczywiście musisz mieć tak jak wcześniej powiedziałem więcej gupików.Mam nadzieje,że pomogłem.

    3. rrrrrrrw

      Neonki nie pasują do gupików ze względu na inne wymagania co do twardości wody jak i ph, jeśli nawet będzie równe 7,0 to i tak będzie to skrajna wartość dla obu gatunków.

    4. Kristof

      Moim zdaniem powinienes dokupić jeszcze pare gupikow 2 samce i 3 samiczki i mozna by tam dodac pare molinezji 2 samiczki i 1 samiec a bojownik niepasuje do gupikow bo moze ich gonic a czasem nawet podgryzac pletwy a co do neonkow to tez jest dobry pomysl moim zdaniem zaaklimatyzuja sie ja juz mam od 4 lat neonki molinezje gupiki i glonojada w jednym zbiorniku i ciagle zyja ????

    5. rrrrrrrrrrrrrrw

      Kristof człowieku jak się nie znasz to nie doradzaj błędnie innym. W 30L trzymanie samych kilku samców gupika to już jest absolutny max, proponowanie samic to gotowy przepis na zupę rybną. A molinezje to juz poroniony pomysł. Widziałeś kiedyś dorosłe molinezje? Jak chcesz tak duże i szybkie ryby trzymać w 30L??? A molinezje podobnie jak gupiki rozmnażają się na potęgę. Obraz nędzy i rozpaczy w twoim komentarzu dopełnia propozycja kupna jeszcze neonków, które powinny żyć w zupełnie innej wodzie niż gupiki i molinezje, pomijam już wielkość zbiornika…

  18. Ada

    Witam, mam małe pytanie do doświadczonych akwarystów – otóż mam 112 litrowe akwarium, w którym obecnie znajduje się ok. 20 neonów (połowa zielonych, połowa inessa), 5 gupików pawie oczko, harem mieczyka 3+1 (nie były one planowane, to taki „gratis” od sprzedawcy), jedną tetrę kolor, jedną rybkę przypominającą fantoma czerwonego oraz kilka krewetek red chili i Orange sakura. Zostały ostatnio dokupione jednak jeszcze 3 tetry kolor, 4 terry cesarskie, 4 gupiki pawie oczko, 4 kiryski (niestety nie pamiętam już gatunku) oraz 4 krewetki (jakieś niebieskie, nazwy też już nie pamietam). I czy to nie będzie już za duża obsada tego akwarium? W razie czego mamy jeszcze jedno 40 litrów, w którym są dwie welonki (duża i mała) oraz jeden glonojad, wiec jakby co to można by jakieś rybki przenieść. Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Dotychczas

      Najlepiej litr wody na centymetr rybki. Sam zrób matematykę.

  19. Ja

    Mam dwa akwaria po 100 litrów. W jednym gupik cały czas siedzi na elemencie filtra aquael, w drugim samice brzanek sumatrzańskich pływają mi do góry płetwami ogonowymi. Co to może być?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. zoma

      (Ostrzegam, że w akwarystyce dopiero raczkuję.) U mnie gupiki „siedziały” na filtrze jak dotąd z trzech powodów: były otyłe, miały martwicę płetw (samce) lub były w ciąży (samice). Słyszałam też, że niektóre ryby trzymają się blisko filtra, kiedy jest im zimno. Na brzankach sumatrzańskich się nie znam, więc nie mogę pomóc. Ale życzę powodzenia 😉

    2. Zimny

      Witam, najprawdopodobniej masz za duże stężenia azotynów/azotanów. Podmień ok. 30% wody na odstaną i zobacz jaka będzie reakcja.

    3. Dotychczas

      Brzanki tak pływają bo to karpiowate i tak sondują dno.

  20. zoma

    Dzień dobry. Pilnie proszę o pomoc, Jednej z moich samiczek gupika od paru dni wypadają łuski, głównie z brzucha, ale też po bokach. Nic nie je, wydala zielone, galaretowate odchody (bez robaków i nie cienkie i długie jak w przypadku posocznicy). Trzyma się na przemian blisko powierzchni lub na samym dnie. Reszta ryb (6 dorosłych gupików, ok. 40 młodych- niedługo zacznę je oddawać) jest zdrowa, ale dwa dni temu usnął mi samczyk z niezbyt silną martwicą płetw (myślę, że martwica nie była główną tego przyczyną). Oprócz gupików mam ślimaki rozdętki (właściwie od zawsze) i 3 krewetki Amano. Około tydzień temu padły mi 3 Red Cherry (chyba zatruły się miedzią z cmf, podanego na martwicę), resztę przeniosłam do osobnego akwa i żyją. Zbiornik ma 54l, temp. 24 stopnie, pH około 7,5-8,5, dużo roślin i nieszczęsne glony. W czwartek zmieniłam 50% wody (nie wiem, czy ta informacja coś da). Zbiornik był odstany ok. miesiąca, mam go jakieś dwa miesiące. Większość dorosłych ryb kupiłam z miesiąc temu, kwarantanna trwała chyba mniej niż 2 tygodnie (ryby z zaufanego źródła). Proszę o szybką odpowiedź, bo bardzo zależy mi na tej konkretnej samiczce. Pozdrawiam.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. zoma

      Jeszcze parę szczegołów: grzałka jest, filtr też (600l/h), jedno i drugie chińskie. Oświetlenie led firmy AquaEl, bodajże 10W. Wodę zmieniam co tydzień w ilości 25-30%. Oprócz tej chorej samiczki mam też jedną sztukę narybku ze spiczastym ogonem (3 razy kąpana w solance) i żadnych więcej chorych ryb. Samiczkę mam od pół roku, nie ma więcej niż rok. Nigdy nie chorowała. Rodziła ostatni raz w zeszłym tygodniu i chyba teraz nie jest w ciąży. Mam 5 samic i dwa samce, więc chyba nie zamęczyły jej zalotami, bo miały wybór. A co do robaków w odchodach, to nie ma widocznych GOŁYM OKIEM- dziś może sprawdzę pod mikroskopem. Podaję 3 rodzaje pokarmu: ogólny, suszoną dafnię i spirulinę (wszystko od Tropicala), okazjonalnie pokarm żywy- larwy komarów z beczki. Ryba żyła jeszcze rano (od tego czasu nie ma mnie w domu, więc nie wiem, co z nią teraz), nadal nie jadła, pływała w normalny sposób (może lekko się kołysała), ale głównie przy powierzchni i przy dnie. Kolega akwarysta powiedział mi, że to starość i gupiczka już długo nie pociągnie. A Wasze zdanie? Proszę, odpowiedzcie! Pozdrawiam.

    2. zoma

      Już nic, ryba usnęła rano. Pośrodku brzucha nie tylko nie było łusek, ale była tam spora dziura. Wspomniany wyżej znajomy akwarysta twierdzi, że to soki żołądkowe przeżarły jej się na zewnątrz (miał już tak ze swoim pyszczakiem). Na szczęście to nic zaraźliwego, ale szkoda mi rybki. Pozdrawiam raz jeszcze.

  21. Ananiasz

    Jest ok, ale jednak neonki wolą wodę miękką, gupiki twardą. Weź danio albo po prostu zwiększ ilość gupików

    Odpowiedz
  22. Kaja

    No te 3 były w akwarium w sklepie bez samic. Ten jeden spokojny był w akwarium z samicami.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Proponuję więc na początek wpuścić grupę mieszaną Gupików a z pewnością samce będą bardziej zainteresowane partnerkami niż Prętnikami. Z czasem gdy Gupiki przyzwyczają się do obsady, zaakceptują towarzystwo Prętników, będziesz mogła pozbyć się samic jeśli w przyszłości nie chcesz mieć potomstwa.

    2. Kaja

      Dziękuję bardzo :’)

  23. Kaja

    Witam. Kupiłam dziś do mojej 112 w której są 3 prętniki karłowate, 11 neonków i 4 kiryski sterby 4 gupiki. Czytałam że są to przyjazne ryby, ale po wpuszczeniu ich, zaczęły one gryźć moje prętniki. Myślałam że się uspokoją, ale tak się nie stało. Wyłowiłam je i oddałam koleżance, która ma w akwarium same gupiki. Zostawiłam sobie jednego, ponieważ nie był agresywny. Powie mi ktoś skąd ta agresja u gupików? Poproszę o szybką odpowiedź, ponieważ nie wiem czy ten 1 gupik nie zacznie mi zaraz atakować innych ryb. Czy powinnam go też wyłowić? :”(

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć.
      A przypadkiem te 4 Gupiki to nie były same samce wyłowione (w sklepie) z populacji mieszanych płci?
      Hodowałem kiedyś Prętniki z Gupikami i nie było z nimi żadnego problemu, z tym że miałem je od małego, więc miały czas przyzwyczaić się do siebie. Pewnie gdyby u Ciebie miały towarzystwo samic, ich zachowanie byłoby skoncentrowane właśnie na nich a Prętnikom dałyby spokój. Pojedynczy osobnik raczej nie powinien robić krzywdy, one są cwane w grupach – szczególnie samych samców.
      Pozdrawiam.

    2. rrrrrrrw

      Hodowałem kiedyś gupiki z innymi rybkami, miałem kupowane dorosłe, same samce i samce+samice, miałem też młode i nigdy nie zauważyłem agresji z ich strony. Aż mi ciężko uwierzyć, że mogły stworzyć gang terroryzujący inne rybki :p

    3. Wlodi13

      Podam ciekawy przykład jaki wystąpił u mnie raz w ciągu wieloletniej działalności akwarystycznej, aż sam byłem zdziwiony.
      Otóż też miałem kiedyś 4 Gupiki, ale 3 z nich to były Endlerki a 1 Pawie Oczko, wszystkie samce. Świeżo po zakupie te 3 goniły ciągle tego jednego, myślałem że to tylko taka zabawa, zachowanie tych rybek jest tak specyficzne – chaotyczne pływanie po całym akwarium, pościgi między sobą, więc potraktowałem to jako normalne. Niestety po dwóch dniach Pawie Oczko został „zadziobany” na śmierć, normalnie szok. W myśl przysłowia: „jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać (wyglądać) jak i one”, tylko w ten sposób potrafiłem sobie to wytłumaczyć. Czasami zachowania rybek są niespodziewane i zaskakujące…

    4. Woit

      Wlodi13.
      Odpowiedź jest prosta – endlerki wykosiły konkurencję genetyczną i pozbyły się kuzyna.

    5. Wlodi13

      Pewnie i tak… jednak w większych grupach nie obserwujemy takich zachowań, raczej zainteresowanie samicami innego gatunku ale z tego samego rodzaju – Poecilia – Gupik Pawie Oczko, Gupik Endlera czy też Molinezja Ostrousta. Jak widać po wypowiedzi Kaji, potrafią też uprzykrzyć życie Prętnikom Karłowatym, a w tym przypadku nie ma mowy o konkurencji genetycznej. Zbyt mały zbiornik – też nie, w 112l spokojnie można hodować Prętniki z Gupikami, miałem kiedyś takie zestawienie (akurat też w 112l zbiorniku) i nic przykrego się nie działo. Dlatego myślę że takie zachowania mogą się pojawiać przy zmianie środowiska – otoczenia, z jakimi rybkami wcześniej żyły, może z ciekawości… Zresztą tak jak rrrrrw wspomniał Gupiki raczej nie należą do gatunków agresywnych, mimo wszystko takie przypadki się trafiają.

  24. Kaja

    Witam. Kupiłam dziś do mojej 112 w której są 3 prętniki karłowate, 11 neonków i 4 kiryski sterby 4 gupiki. Czytałam że są to przyjazne ryby, ale po wpuszczeniu ich, zaczęły one gryźć moje prętniki. Myślałam że się uspokoją, ale tak się nie stało. Wyłowiłam je i oddałam koleżance, która ma w akwarium same gupiki. Zostawiłam sobie jednego, ponieważ nie był agresywny. Powie mi ktoś skąd ta agresja u gupików? Poproszę o szybką odpowiedź, ponieważ nie wiem czy ten 1 gupik nie zacznie mi zaraz atakować innych ryb. Czy powinnam go też wyłowić? :”(((

    Odpowiedz
  25. jackob

    Ja kupiłem 2 dni temu 2 samice i 2 samce z czego w sklepie sprzedawca sprzedał mi chore samce ponieważ przez cały czas pływają przy powierzchni wody . Jeżeli chcecie kupować sobie rybki to polecam w lepszych sklepach zoologicznych do których chodzi dużo ludzi . Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
  26. Mr.

    Witam!
    Mam pytanie. Czy w kuli 10l mozna trzymac 5 krewetek RC?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Konieczne są systematyczne (raz w tygodniu) podmiany 30% wody, zastosowanie dobrego napowietrzania o delikatnym ruchu wody, filtrów najlepiej gąbkowych oraz aktywnego oświetlenia nawet przez 10h – ściąga z innej strony.
      Filtr i światło są konieczne, jeśli jesteś w stanie zapewnić to w kuli 10l, możesz się pokusić. Należy jednak zdawać sobie sprawę że woda dla Krewetek RC powinna być miękka / śr. twarda, czyli GH około 10°d.

    2. Mr.

      Mam kulę z pokrywą i wbudowanym filtrem,grzałka i swiatleme. Woda powinna byc miękka bo mi wujek który ma krewetki sprawdzał i powiedział ze dla tego gatunku jest ok
      Pozdrawiam

  27. Roman

    Witam 🙂 Padła mi samica gupika po porodzie. Znaczy się po porodzie jeszcze żyła może z 10 dni. Później jak urodziła zrobiła się strasznie płaska, oczy ma całe czarne, ciężko oddycha oraz w ostatnich swoich dniach jej ogon opadał jej w dół. Wyglądało to jakby pływała w poziomie. Co to może być za choroba? Może po prostu po porodzie straciła dużo sił i jej odporność spadła. Z drugą samicą mam podobne problemy.

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. gupik

      Ile one miały lat bo u mnie tak się dzieje na starość.

    2. Roman

      Nie wiem ile miała lat. Kupiłem ją z ponad miesiąc temu ze sklepu.

    3. gupik

      A jakie masz kh,gh,ph,temp, ile % i co ile podmieniasz wode, jak czym i jak często karmisz, jakie masz akwa, ile ryb, ile roślin, jaki filtr czym nawozisz ile ile masz No2, NO3 od kiedy akwa czy nie było żadnych innych objawów nie mam już więcej pomysłów.

    4. Kristof

      To pewnie bylo cos z pecherzem plawnym

  28. gupik

    Witam mam problem jednej z moich gupików
    które mam od roku zrobia się czerwona plamka pod płetwą piersiową. Akwa54l
    obsada gupiki, para prętników karłowatych, 4kirysy
    ph 7,5
    Gh 15
    Kh 4
    temp 25
    Akwa było jeszcze miesiąc temu 25l i sme gupiki ale niedawno kupiłem większe.
    Prosze o szybką odpowiedź i z góry dziękuje.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. T

      Ile masz tych gupikow

    2. gupik

      Dokładnie nie wiem ale razem z młodymi pewnie ok50.

  29. Marta

    Wlasnie dzis rano odlowilam 9 malutkich gupikow z akwa ogolnego. Wlozylam je do 25l, ktore stalo puste…. I tu pojawia sie pytanie. Do tego akwa nie mam ani filtra ani grzalki. Czy male przezyja? Woda ma temp 22 stopnie

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Filtr jest podstawowym urządzeniem w wyposażeniu każdego akwarium z dwóch powodów:
      1) filtruje z zanieczyszczeń organicznych aby woda była klarowna,
      2) wprowadza wodę w obieg aby była odpowiednio natleniana.
      Jeśli nie masz filtra, musisz mieć chociaż małą pompkę (ze silniczkiem) aby woda była w ciągłym ruchu, inaczej rybki mogą zacząć słabnąć z powodu braku tlenu. Woda pobiera tlen z powierzchni (tafli) która musi być ciągle mieszana aby natlenienie występowało po całej objętości.

  30. Dyskowiec

    Witam.
    Mam olbrzymi kłopot!
    Mianowicie kłopot jest taki, że jeden z moich gupików zachwywał się całkiem normalnie, tylko był „grubszy” od innych. Pewnego dnia jednak zaczął puchnąć w nienaturalny sposób za 2-3 dni łuska mu się nastroszyła a za1 dzień nie miał już siły żeby pływać i od tego momętu „leżał” na dnie. Tego samego dnia zaczął jeszcze szybciej puchnąć, a potem zaginął. Po 4 dniach znalazłem ciało wśród roślin.????
    Czy ktoś wie jakie chorubsko zabiło mojego gupika??? Proszę o szybką odpowiedź i z gury za nią dziękuję, bo zauważyłem, że drugiemu to się zaczyna…

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Paweł

      Najprawdopodobniej była to puchlina wodna. Poczytaj o tej chorobie w necie i zastosuj leczenie, żeby nie padły Ci pozostałe rybki. Pamiętaj, żeby jakiś czas po użyciu chemii zastosować węgiel aktywny w filtrze (o tym też poczytaj).

    2. zbrojnik123

      Jeśli masz możliwość to odłów chorego i daj mu podwójną dawkę baktoforte a w akwarium normalną dawkę tego samego.