Poecilia reticulata (W. Peters, 1859)

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa fot.nettaigyo-zukan.com

Gupiki Pawie Oczko - ryby akwariowe

Gupik,  Pawie oczko, Gupik pawie oczko  (Poecilia reticulata) – jedna z najbardziej znanych i najłatwiejszych w hodowli ryb akwariowych na świecie. Występuje w wielu różnorodnych formach hodowlanych. Dzikie okazy są bardzo rzadko spotykane w sprzedaży, powszechnie dostępne pochodzą z hodowli komercyjnych lub farm hodowlanych. Niestety wiele gupików dostępnych w sklepach akwarystycznych nie jest już tak odporna, a wręcz podatna na choroby. Ryby najlepiej kupować od sprawdzonych hodowców, pasjonatów gatunku.

W krajach Trzeciego Świata gupiki zostały wprowadzone przez człowieka, aby zwalczyć plagę komarów, przenoszących malarię, dzięki temu zaaklimatyzowały się w wielu regionach stref klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego.

Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata - Występowanie

Ameryka Środkowa. Pochodzi z północno-wschodniej Ameryki Południowej i południowych wybrzeży Karaibów. Pierwotny zasięg obejmuje Wenezuelę, Gujanę, Surinam, Gujankę Francuską oraz wyspy Trynidad i Tobago, Barbados, Antigua i Barbuda oraz Antyle Holenderskie. Wprowadzone sztucznie lub dzikie populacje występują także w ok. 50 innych krajach, w tym Wielkiej Brytanii.

Niesamowicie wytrzymały gatunek, który żyje w prawie każdym środowisku wodnym, od wysokogórskich strumieni po mętne bagna i rowy melioracyjne. Niektóre populacje spotykane są również w wodach słonawych. Prawdopodobnie najlepiej czuje się i rozwija w siedliskach z bujnym wzrostem glonów i roślinności.

Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata - Charakterystyka i usposobienie

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa

Gupik – samiec, samica

Ryby charakteryzują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samica gupika osiąga 6 cm długości standardowej, ma ciało koloru oliwkowo szarego, a jej płetwa odbytowa jest zaokrąglona. Dojrzałe samice w okolicy płetwy odbytowej mają ciemną tzw. plamę brzemienną. Samiec jest smuklejszy, odrobinę mniejszy – rośnie do 5 cm i ładniej, intensywniej ubarwiony. Na jego ciele widnieją różnokolorowe plamy, a płetwy grzbietowa i ogonowa są wydłużone. Gupiki występują też w wielu formach hodowlanych, zróżnicowanych pod względem kształtu płetw i barw. W handlu formy pierwotne „dzikie” są praktycznie niespotykane.

Są to ryby bardzo aktywne, z reguły łagodne, ale czasem, głównie samce mogą podskubywać siebie nawzajem lub też inne ryby z górnych partii wody oraz okazyjnie gatunki z przedłużonymi płetwami jak np. skalary. W środowisku naturalnym żyją w dużych skupiskach, w przewadze samic i tak też powinny być trzymane w akwarium. W niewoli, na małej przestrzeni, samce są bardzo natarczywe względem samic, nie dają im chwili spokoju, podczas karmienia, odpoczynku czy rodzenia. Na każdego samca powinny przydać co najmniej dwie samice. Jeżeli nie chcemy ich rozmnażać, to do akwarium wybierzmy wyłącznie jedną z płci, większe samice lub bardziej kolorowe samce.

Małe rozmiary gupików i jaskrawe ubarwienie sprawiają, że są łatwym celem dla drapieżników. W sytuacji zagrożenia zbierają się w ławicę.

Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata - Odżywianie i karmienie

W naturze żywią się szczątkami alg, okrzemkami, bezkręgowcami, fragmentami roślin, larwami owadów. W większości przypadków to glony stanowią większą część ich diety, ale jest to uzależnione od konkretnych warunków i dostępności pokarmów w środowisku. Na przykład, badanie na dzikich okazach z Trinidadu wykazało, że dieta gupików zbieranych w górnej części rzeki Aripo składała się głównie z bezkręgowców, podczas gdy u okazów zbieranych w dolnym regionie rzeki Tacarigua przeważały glony (okrzemki) i inne cząstki mineralne.

W akwarium powinny otrzymywać zróżnicowane pokarmy suche, mrożone i żywe np. wodzień, dafnie, artemie, oczlik oraz roślinne np. suche ze spiruliną, blanszowany szpinak, sałatę. Należy unikać pokarmów „ciężkich” takich jak np. wysoko proteinowa ochotka.

Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata - Akwarium

Mimo niewielkich rozmiarów, dla grupy gupików zaleca się min. 54 l akwarium, z bujną roślinnością, również pływającą. Biologia w większym zbiorniku jest dużo bardziej stabilna, skoki pH są mniej gwałtowne, a temperatura wody maleje i rośnie wolniej.

Woda dla nich powinna być raczej twarda 10-30 dGH, alkaliczna do zasadowej z przedziału 7-8 pH o temperaturze 26-28°C. Dobrze tolerują też zasolenie, gdyż są gatunkiem euryhalicznym tzn., że znoszą różny stopień zasolenia wody, mogą żyć w wodzie słodkiej, słonawej (brachicznej), a nawet w morskiej.

Gupikom prawdopodobnie najlepiej będzie w akwarium gatunkowym lub w towarzystwie innych piękniczkowatych (np. mieczyków, platek) i żyjących przy dnie, łagodnych kirysków. Alternatywnym wyborem mogą być niewielkie tęczanki lub danio. W dobrze urządzonym i zarośniętym zbiorniku można je łączyć również z krewetkami karłowatymi, jednak te mniejsze nowo narodzone mogą być przez nie zjadane.

Na pewno złym towarzystwem będą np. bojowniki, kolcobrzuchy, brzanki, glonojady syjamskie czy mające tendencje do podskubywania płetw tetry, które tak czy inaczej, preferują też odmienne warunki wodne. Dla żółwi, krabów i raków będą pożywieniem.

Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata - Rozmnażanie

Rozmnażanie gupików tak jak większości ryb żyworodnych jest bardzo łatwe. Ze względu na dużą żywiołowość samców, na każdego samca w akwarium powinno przypadać kilka samic. Do rozrodu nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana jest natomiast bujna roślinność, również pływająca, która zapewni schronienie narybkowi.

Gupiki są bardzo płodnymi rybami. Okres ciąży może być różny, ale zwykle wynosi 21-30 dni. Rozmnażają się zwykle przez cały rok, a samice są zdolne do następnego zapłodnienia w ciągu kilku godzin po porodzie. Samce gupika, podobnie jak u innych przedstawicieli Piękniczkowatych (Poeciliidae), posiadają zmodyfikowaną cylindryczną płetwę odbytową tzw. gonopodium, umiejscowioną bezpośrednio za płetwą brzuszną.

Rozmnażanie rozpoczynają zaloty, samiec natarczywie pływa za samicą, prężąc swoje płetwy. Jeżeli samica jest skłonna, to dochodzi do tarła, podczas którego samiec na krótko wkłada gonopodium do żeńskiego narządu rozrodczego i dochodzi do wewnętrznego zapłodnienia. Gonopodium, przez które przekazuje mlecz samicy, ma strukturę kanałową. Kopulacja czasami bywa wymuszana siłowo przez samca. Co ciekawe, samice gupika mogą magazynować mlecz pozyskany od samca, nawet przez 8 miesięcy, co w znacznym stopniu przyczynia się do dynamiki reprodukcyjnej u dzikich populacji.

Brzemienna samica posiada pod brzuchem ciemną plamę, tuż za jej płetwą odbytową. W miejscu tym skóra jest prześwitująca i na krótko przed porodem mogą być widoczne oczka małych rybek. Poród trwa zwykle od 1 do 6 godzin, a rybki pojawiają się w pewnych odstępach czasu. Samica może urodzić od 2 do 200 sztuk narybku, przeważnie jednak jest to 30-60 szt.

Dobrze karmione gupiki nie mają zbytniej tendencji do zjadania potomstwa, ale wskazane jest zapewnienie schronienia. W sklepach dostępne są specjalne kotniki, które wkłada się do akwarium. Zapewniają one schronienie ciężarnej samicy przed zbyt natarczywymi samcami, mają też wydzielony obszar dla nowo narodzonego narybku, dzięki czemu chronią narybek przed samicą. Przy stosowaniu kotnika należy jednak zachować ostrożność, gdyż samica umieszczona w nim zbyt wcześnie może poronić. Często dobrze zarośnięte akwaria posiadają już wystarczającą ilość kryjówek dla narybku. Stałe dostarczanie dorosłym gupikom żywych i mrożonych pokarmów np. dafni czy artemii również może ograniczyć jego straty. Młode można karmić larwami artemii, mikro nicieniami czy węgorkami, a także gotowymi pokarmami w proszku lub płynie.

W naturze co roku pojawiają się dwie lub trzy generacje gupików. Od początku są dobrze rozwinięte i zdolne do samodzielnej egzystencji. Młode, zbierając się w ławicę, zwiększają swoją szansę na przeżycie (uniknięcie drapieżnika). Liczebność lęgu może być różna, ale występują pewne stałe zależności między populacjami, jedną z nich jest zależność od stopnia ryzyka zagrożenia ze strony drapieżników. Spośród samic podobnych wymiarów, te przebywające w środowisku o wysokim poziomie drapieżnictwa, wydają liczniejsze, ale mniejszych rozmiarów potomstwo. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 10-20 tygodni i są płodne przez następnych 20-34 miesięcy. Samce są zdolne do rozrodu w wieku ok. 7 tygodni. Długość życia gupików może być różna, ale przeważnie wynosi ok. 2 lat.

Wielkość ciała gupików jest powiązana z wiekiem, a ich wielkość podczas dojrzewania zależy od drapieżnictwa w ich środowisku. Samce i samice z obszarów o wysokim ryzyku drapieżnictwa zaczynają rozmnażać się wcześniej niż te z siedlisk niskiego ryzyka. Samice z obszarów wysokiego ryzyka są bardziej płodne, rozmnażają się częściej i produkują więcej potomstwa na jeden miot. Starsze samice rodzą mniejsze potomstwo i w częstszych odstępach czasu.

Śmiertelność gupików ze środowisk o wysokim drapieżnictwie jest wyższa, gdzie zaobserwowano znaczny wzrost śmiertelności wśród samic w wieku 6 miesięcy, podczas gdy w środowiskach o niskim drapieżnictwie nie występuje to zjawisko do wieku 16 miesięcy. Jednakże, ze względu na wydłużoną zdolność reprodukcyjną, gupiki z siedlisk o wysokim drapieżnictwie cechują się dłuższym życiem. Po okresie reprodukcji nie odnotowano znaczących różnic w długości ich życia.

Na regulacje populacji gupików ma też wpływ dostępność pokarmów i zagęszczenie. W odpowiedzi na niedobór żywności zmniejszają płodność i rozrodczość, a kiedy pokarmy są dostępne, zwiększają liczebność potomstwa. Na przykład, w czasie pory deszczowej od Maja do Grudnia, gupiki z północnego obszaru Trinidadu ograniczają rozród, bez względu na poziom drapieżnictwa. Zagęszczenie w danym środowisku również ma znaczenie, gdyż większa konkurencja wewnątrzgatunkowa powoduje spadek szybkości reprodukcji i wzrostu somatycznego oraz wzrost śmiertelności wśród narybku, z powodu kanibalizmu.

Ostatnio zmodyfikowano: 31 października 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 3 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 622

  1. Kamila

    Mam akwarium 25l. Dwa pytania:
    Czy mogę hodować same samce gupików?
    Jak tak to ile?

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      Moja odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi: Tak.
      Ilość żyworódek w tak małym zbiorniku jest niewielka, natomiast jest możliwość ich hodowania. Z mojego doświadczenia wiem, że gupiki to rybki mało wymagające, lecz nie należy tego przyjąć do siebie. Aby zapewnić każdemu zwierzęciu odpowiednie warunki musisz mieć na ich temat dość sporą wiedzę, gdyż to bardzo pomaga. W twoim przypadku utrzymanie twojego akwarium jest proste, ponieważ sama miałam kiedyś taki litraż i prowadziłam go jak moim zdaniem należy.
      Bardzo dobrze by było, żebyś miała te akwarium bujnie zarośnięte z kryjówką, ponieważ samiczki gupików (podobnie jak samice bojowników) potrzebują skrycia i zarazem odpoczynku od samca, ale to tak na marginesie, ponieważ wyjaśniłaś, że będą same samce. W moim obecnym akwarium odbywają się teraz tzw. gody gupicze i jest to niezwykle uciążliwe dla samiczek. Skoro ty będziesz miała samych chłopców nie należy się o to obawiać 😉 Przydałby się korzeń (w twoim przypadku niewielki), aby samce poczuły się jak w swoim naturalnym środowisku i pięknie prezentowały w tle zielonego królestwa flory 🙂
      Przejdźmy co do ilości żyworódek. Wystarczą zdecydowanie 3-5 sztuk. Pamiętaj o tym, żeby przypadkiem nie przerybiać zbiornika i rybek nie przekarmiać 🙂
      Pozdrawiam

    2. Ignacy

      Możesz chodować same samce, jeśli nie chcesz, żeby się rozmnażały. Myślę, że na 25l maks. 3

    3. UlaUlaśka

      Ignacy, może nie potrzebnie się wtrącam, ale trzy sztuki to moim zdaniem za mało. Co prawda, Kamila wybrała sobie trudny litraż, lecz nie warto przesadzać z tak małą ilością rybek. Gupiki powinny żyć w grupie, min. 4 sztuki w min. 20 l akwarium. Już sobie wyobrażam falę krytyki 🙂

    4. Wlodi13

      Ha! Gupiczki… kochane Gupiczki…
      Nie popadajmy w skrajność. Co Kamila będzie miała za akwarium z 3 rybkami?
      Bez przesady, 25l czy 30l baniaczki są dosyć powszechnie stosowane i właśnie takie nadają się do hodowli Gupiczków, pomimo że autor serwisu podaje min. 40l ale to dla grupy ok. 8 szt. (On+Ona), Ty śmiało możesz trzymać 5-6 rybek tym bardziej że same samczyki (4cm) – niech sobie ładnie merdają ogonkami 🙂
      Jednak pomimo ogólnym twierdzeniom że małe akwaria są łatwiejsze w utrzymaniu, wcale tak nie jest. W dużych zbiornikach o wiele łatwiej jest utrzymać odpowiednie funkcjonowanie flory bakteryjnej, w małych bardzo łatwo zakłócić prawidłowy proces nitryfikacji – rozkładu odchodów i resztek pokarmu w związki azotowe. Dlatego początkującym akwarystom poleca się zbiorniki min. 54l, gdyż właśnie w tych mniejszych często dochodzi do zatrucia rybek amoniakiem lub azotynami.
      Kamilo, koniecznie musisz mieć filtr, który powinien chodzić 24 godz. na dobę, przy tak małym akwarium musisz zapewnić prawidłową cyrkulację wody aby mogła się natleniać. Dla dodatkowego natlenienia przydałyby się 2-3 roślinki. Podmiany wody koniecznie co tydzień (min. 30%) i to nie wody bezpośrednio z kranu, tylko odstanej.
      I to tyle z mojej strony, życzę miłej przygody z Gupiczkami 🙂
      ———————————————————————————————————————-
      Jeśli jesteś pewna własnych racji, nie obawiaj się ich przedstawiać 😉

    5. Kamila

      Dziękuje wam wszystkim za pomoc. Wlodi13, jakby co to filtr chodzi nieustannie od Niedzieli 🙂

  2. Patryk

    Hejka mam pytanie dotyczące gupików czy w 40l akwarium bujnie zarośnięte może być 6 sztuk.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      Tak.

  3. Miśka

    Hej mam pytanie.Jestem poczatkujaca I kupilam 120 litrowe akwarium, ile gupikow moze byc w takim akwarium?czy moge kupic glonojada?jakie inne rybki moga byc z nimi w akwarium I jaka karma bedzie dla nich najlepsza?czy potrzebuja grzalki I jesli tak to jaka kupic?I na koniec jaki gatunek gupika jest najlepszy dla poczatkujacego ???? dzieki z gory

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Hej.
      Przede wszystkim najpierw musisz sprawdzić jaką wodę będziesz mieć w akwarium (skąd ją będziesz pobierać), czyli zbadać parametry pH, GH, KH (są do tego odpowiednie testy), a dopiero później zastanawiać się nad doborem obsady wg tych kryteriów – patrz na powyższe tabelki z opisami („wymagania”).
      120l daje Tobie szerokie możliwości w wyborze, nie tylko Gupiki, Glonojady…
      Zanim wpuścisz rybki do zbiornika, poczytaj sobie o zakładaniu akwarium – dojrzewanie (cykl azotowy) – jest to bardzo istotny proces aby uzyskać odpowiednie warunki, sprzyjające prawidłowej hodowli.
      Nad grzałką zastanowisz się kiedy ustalisz sobie gatunki rybek, nad karmą również…
      Pozdrawiam.

  4. Malgorzata

    Witam, mam kilka pytań ponieważ stawiam pierwsze kroki jeśli chodzi o rybki, akwarium dostał synek po wujku 250litrow, a wiec chodzi mi o gatunki rybek jakie można łączyć…???bo wydaje mi się ze za dużo rożnych ma tj. Głupiki ok 6szt, neonki10sz, molinezja czarna 3 szt, kiryski 5 szt, guraminki 4szt, i 6szt. Innych ale nie znam gatunku rybek, no i bocja wspaniała (zakupiona do zlikwidowania ślimaków)jedna która wydaje mi się ze zjada małe rybki które się nam rozmnożyły tj głupiki czy to możliwe??i kolejne pyt czym karmić rybki jak narazie dajemy pokarm gotowy ze sklepu suchy…z góry dz za odp.;)

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Malgorzata

      Zapomniałam ze są jeszcze 4 danio, mieczyki było ich 6 zostały 2 i doczytałam iż te nieznane mi to brzanki ok 6 szt.

    2. Wlodi13

      Cześć.
      Przy planowaniu obsady musisz kierować się pewnymi uwarunkowaniami wody jakie trzeba spełnić aby hodowla rybek była prowadzona prawidłowo. Przede wszystkim pierwszym kryterium jest twardość ogólna wody określana parametrem GH oraz temperatura w jakiej rybki powinny przebywać.
      W zależności skąd pobierasz wodę (z kranu, ze studni…), w jakim rejonie mieszkasz (dostarczana woda przez wodociągi w zależności od miejsca zamieszkania jest odmienna) parametr GH może zdecydowanie się różnić. Dopiero kiedy będziesz znać twardość ogólną wody w swoim akwarium, możesz przystąpić do prawidłowego doboru rybek. Testy do sprawdzenia tego parametru dostaniesz w każdym sklepie akwarystycznym. Już na ten moment posiadasz gatunki które pod tym względem wykluczają się, np. Gupiki, Molinezje, Mieczyki wymagają wody twardej a Neonki czy Bocja żyją w wodach miękkich. Jest to na tyle ważne, ponieważ rybki pływające w odmiennych warunkach z czasem będą słabnąć, tracić odporność, chorować aż w końcu padną.
      250l akwarium daje ogromne możliwości do zaplanowania obsady, jednak zbyt duża różnorodność gatunków nie jest zalecana. Lepiej skoncentrować się na 5-6 rodzajach (w Twoim przypadku naliczyłem 9) a rybki będą o wiele szczęśliwsze przebywając w większych grupach swojego gatunku.
      Jeszcze kilka pytań odnośnie rybek:
      – jakie Neonki? Innesa, Zielone, Czerwone, Czarne…
      – jakie Kiryski? Spiżowe, Pstre, Lamparcie, Pandy…
      – jakie Gurami? Dwuplame, Mozaikowe, Czekoladowe…
      – jakie Danio? Pręgowane, Lamparcie, Malabarskie, Perłowe…
      – jakie Brzanki? Sumatrzańskie, Odeski, Różowe, Rekinie…

      Jeśli chodzi o narybek – jest smacznym przękąskiem nie tylko dla Bocji, przy tak dużej różnorodności gatunków żadna nowonarodzona rybka nie ma szans przetrwania.
      Jeśli chodzi o karmienie, dostępne są różne pokarmy – nie tylko płatki, ale granulki, tabletki… pokarm mrożony lub żywy, należy urozmaicić dietę. Na tym serwisie są dosyć dokładne opisy.
      Powodzenia.

    3. UlaUlaśka

      Co do obsady to nie możesz mieszać biotopów tzn. nie możesz mieszać gatunków ryb pochodzenia z kontynentów, mianowicie Gupiki – Ameryka Południowa, Neony – Ameryka Południowa, Molinezja Czarna – Ameryka P. ,kiryski też, ale gurami (jaka odmiana, dwuplame, mozaikowe?) już pochodzi z Azji :/ Bocja wspaniała również, danio jest z Azji, mieczyki z Ameryki Środkowej, brzanki z Azji, pytanie JAKIE brzanki? Jeśli pasiaste to sumatry, jeśli są długie, srebrzyste z czerwonym krótszym i czarnym pasem wzdłuż ciała i z żółtymi plamkami na ogonie to zdecydowanie Denisona, no tych odmian trochę jest 😉
      Biotopy opanowane, czas na parametry wody czyli chemia, chemia i jeszcze raz chemia 🙂
      Gupiki – pH : 7.0-8.5 woda lekko zasadowa – zasadowa, dGH – 10-30 twarda, średnio twarda, temp. od 20-27 stopni
      Neony – pH : 5.5 – 7.5 pH kwaśna, lekko kwaśna, dGH – 1-12 dGH miękka, temp. od 20-26 stopni
      Molinezja – pH : 7.0 – 8.0 pH lekko zasadowa, dGH – 15-30 dGH woda twarda, temp od 24-27 stopni
      Kiryski Pstre? Pewnie pstre – pH – 6.0 – 7.0 lekko kwaśna, dGH – 5 – 15 dGH woda średnio twarda, temp. 20-26 stopni
      Gurami, nie wiem jakie, ale mają podobne parametry wody 5.5 pH do 8.5 pH , dGH 3-35 woda bardzo twarda, temp. 24-30 stopni.
      Ogólnie to masz bradzo dużo odmian, rodzin i biotopów, parametrów, które się ze sobą nie zgadzają, rozmiar zbiornika jest odpowiedni, ale co z resztą? Musisz to wszystko to sobie poukładać jeśli chcesz mieć współpracujące ze sobą akwarium, co z resztą parametrów sobie przeczytasz bo nawet nie wiem jakie masz odmiany ryb, niewiadome gurami, niewiadome kiryski, niewiadome brzanki, niewiadome danio..Bocja wspaniała musi być w grupie, a nie jedna, sama nie będzie ci czyściła bo będzie czuła się nieswojo, zastanów się nad tym, proszę.

  5. wrrh

    Mam pewien problem co do samicy gupika. Jest to dziwna sprawa, ale wolę się spytać. Mianowicie, gupiczka z całej siły przygrzmociła ( bo inaczej nie da się tego nazwać) w szklaną pokrywę w akwarium. Słyszałam wcześnie rano takie ,,puk” o szybę.Sprawdziłam, co się dzieje a tam jak piorun po całym zbiorniku pędzi gupik, normalnie jak jakiś za przeproszeniem jebnięto-niepełnosprytny. I wreszcie gwóźdź programu – Co się z nią stanie? Czy przeżyje? Jeśli tak, to jak będzie się zachowywać i czy będę musiała ją oddzielać od akwarium ogólnego. Na te wszystkie pytania chciałabym znać odpowiedź

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Magda

      Pewnie ci skaczą tak jak moje juz dwa samce mi wyskoczyły z akwarium jak sa zestresowane to tak robia

    2. Wlodi13

      Wszelkie nienaturalne zachowania rybek mogą być spowodowane różnymi przyczynami:
      – złe warunki wody, począwszy od temperatury, parametrów wody (pH, GH, KH) lub nagłych ich zmian, skończywszy na tym czy woda jest dobrze przygotowana (odchlorowana, uzdatniona), dobrze natleniana i filtrowana oraz czy akwarium jest DOJRZAŁE aby przeciwdziałać wydzielaniu się szkodliwych dla rybek amoniaku i azotynów, lub (przy akwarium dojrzałym) nie dopuszczać do zbyt dużych stężeń azotanów oraz czy w wodzie nie brakuje niezbędnych dla rybek mikroelementów,
      – czy akwarium ma odpowiedni litraż i czy nie jest przerybione,
      – bardzo istotna jest odpowiednia obsada rybek, w Twoim przypadku jeśli samców jest więcej niż samiczek, mogła ona po prostu uciekać przed natarczywością partnerów, lub uciekać przed innym towarzystwem (innym gatunkiem).
      Nie napisałaś kompletnie nic o swoim akwarium, więc zbadanie przyczyny to jak wróżenie z kart. Żeby zapobiec skutkom trzeba znać najpierw przyczynę, więc trudno w ogóle rokować czy rybka przeźyje czy też nie, może jest już chora (czy są jakieś zmiany na ciele), czy ma apetyt…
      Nikt tutaj nie jest jasnowidzem aby sensownie doradzić.

    3. Wlodi13

      Też mogą wyskoczyć (jak Magda podpowiada) w wyniku stresu, nagły hałas, mocne uderzenie w podłogę, zapalenie światła w kompletnej ciemności, ale napisałaś że stało się to rano, więc nagłych efektów zew. raczej nie było…
      Tendencję do wyskakiwania mają raczej Gupiki Endlera (tak przynajmniej wyczytałem), dziwne… tyle lat hoduję Gupiki (Pawie Oczko oraz Endlerowskie) i nigdy nic takiego mi się nie przydażyło. Ale jak to w przyrodzie – wszystko jest możliwe 🙂
      Jeśli tak, nie powinnaś się przejmować, pływanie – pędzenie jak „piorun” 😉 było efektem szoku po uderzeniu, i jeśli krzywdy sobie nie zrobiła powinno być wszystko w porządku. Dobrze że była pokrywa.

    4. wrrh

      Już wszystko jest w porządku 🙂 Samica pływa spokojnie, a samców mam dwa, więc raczej nie było to spowodowane przez naterczywność. Ale kto wie, może ten spokój jest chwilowy i zaraz zobaczę rybkę pływającą do góry brzuchem.. Trzeba się przygotować na każdą ewentualność.
      Dziękuję za porady i pozdrawiam

  6. Akwarysta2016

    Dzięki za podpowiedź, spróbuję z tym no plantaria.

    Odpowiedz
  7. Akwarysta2016

    Proszę o pomoc.W moim akwarium od 2 tygodni mam plagę wypławków, boję się, że rybki zaczną chorować od jedzenia ich.W akwarium mam tylko 6 sztuk gupika.Ustawiłem grzałkę na 28’C, dałem 1/4 tabletki manganianu potasu, wyłączyłem światło i nic… to leczenie trwa 5 dni, niestety bez efektów.Są wszędzie na szybach, dekoracjach i sprzęcie.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Jeśli jest już plaga to same Gupiki nie będą w stanie ich pozjadać. Po pierwsze, przyczyną wystąpienia wypławków jest nadmierne karmienie płatkami, opadające resztki są dla nich niezłą wyżerką, musisz ograniczyć podawanie pokarmu, jak to się mówi: „co za dużo to nie zdrowo” 😉
      Też trzeba dbać o akwarium, robić częste podmiany (przynajmniej raz w tygodniu), zbierając przy tym wszystkie zanieczyszczenia z podłoża. Pomyśl o jakichś rybkach dennych – np. Kiryskach, pomogą w utrzymaniu czystości. Wypławki nie powinny zaszkodzić rybkom, są okropnymi szkodnikami podczas rozwoju ikry, po prostu żywią się nią.
      Jest kilka sposobów zwalczania wypławków, począwszy od metod z kawałkiem mięsa, wyciągi z kasztanów, czy ekstrakt cytrynowy… jednak pierwsza metoda nie daje 100% powodzenia i jest uciążliwa oraz czasochłonna (po każdej nocy czynność trzeba powtarzać a i tak efekty są mizerne), kolejne wiążą się z odłowieniem wszystkich rybek na czas kuracji… Moim zdaniem najlepiej i najprościej jest zaaplikowanie preparatu No-Planaria, jest chyba najwygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ nie szkodzi ani rybkom, ani roślinom, a wypławki pozabija. Dostępny w sklepach akwarystycznych lub na Allegro.

  8. Agnieszka

    Czy może być 9 Gupików i 5 Kirysków Panda w akwarium 50 l? I czy mogę dokupić do tego 2 Pielęgniczki Ramireza? Z góry dziękuje.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      9+5+2..
      Szesnaście ryb w pięćdziesięcio-litrowym akwarium..
      Możesz zostawić gupiki i kiryski i zrezygnować z ramirez lub zrezygnować z kirysków, wszystko zależy od ciebie.
      Pozdrawiam

    2. Wlodi13

      Kiryski Panda z Pielęgniczkami wykluczają się pod względem temp. w jakiej lubią przebywać. Pandzie najlepiej czują się gdy woda ma 23-24°C powyżej 25°C będą umierać, natomiast Ramirezki najlepiej tolerują wodę w granicach 26-28°C przy niższych często tracą odporność i chorują co w konsekwencji też kończy się śnięciem rybek.
      Natomiast Gupiki (żyją w wodzie twardej) z Kiryskami Panda lub Pielęgniczkami (żyją w wodzie miękkiej) teoretycznie tak, jeśli twardość ogólną wody (GH) rygorystycznie utrzymasz na poziomie 10-12°d, są to już naprawdę skrajne warunki, których musiałabyś pilnie przestrzegać, i przy jakichkolwiek odchyłkach dla rybek źle by się to skończyło. Ramirezki to bardzo wrażliwe i wymagające rybki, wiem że cieszą się dużym powodzeniem ze względu na swoją wyjątkową urodę, ale jeśli nie stworzysz im odpowiednich warunków (prawidłowe parametry pH, GH, KH) są często wynikiem dużych rozczarowań. Więc jeśli jesteś początkującą akwarystką, nie polecam takiego zestawienia. Przy doborze rybek zawsze kieruj się parametrami wody jakie są podane w powyższych tabelkach.

    3. Agnieszka

      Zrezygnowałam z ramirezek, dziękuje za podpowiedź.

  9. Spirulina

    Czy harem gupików z innymi rybami oczywiście może być w 30 l akwarium?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Może być, pod warunkiem że nie przerybisz akwarium (nie napisałeś/aś ile jest tych innych ryb).

  10. UlaUlaśka

    Mam obecnie 4 samice i 2 samce gupików, jak ja to nazywam, pawich. Trzymają się wspaniale, wszystko jest ok, ale mam pewien problem. Nie potrafię określić czasu, kiedy samica już jest chwilę przed porodem. Jedna samica w ciąży jest moją największą gupiczką w akwarium. Ma już czarną plamkę przy ,,wylocie” i jest gruba. Nie wiem kiedy mam ją odkładać do kotnika.
    Proszę o poradę i z góry dzięki

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wiktor

      Pamiętaj po prostu kiedy była za kocona i odłóż miesiąc bo ciąa przeważnie tyle trwa .

  11. Adrian

    Witam. Zaczynam przygodę z akwarystyką i mam kilka pytań.
    Posiadam akwarium 25l, + filtr z deszczownicą (200l/h) + grzałka (nie używam, ponieważ termometr wskazuje 26-27 stopni) + termometr. Po dłuższym zastanowieniu chcę wziąć się za hodowlę gupika PO, aktualnie w akwarium posiadam : Samca gupika PO, glonojad (samica), kirysek, molinezję (kolor czarny), w akwarium aktualnie jest sztuczna roślinka i zamek. Mam odnośnie kilka pytań :
    1) – jakie rybki mogę dorzucić do akwarium? Planuję dokupić teraz z 3 samiczki gupika PO. I mogę coś dodać jeszcze?
    2) – planuje kupić roślinki w związku z tym, że chce rozmnożyć Gupiki ale nie posiadam żadnej żywej roślinności – co polecacie?
    3) – Po zakupie i przetransportowaniu rybek do nowego domu, jedna rybka atakowała inne w tym jedną zabiła, a dokładnie w woreczku były : gupik PO, glonojad, kirysek,neonek, i dwa molinezja (czarna i żółta) w tym, że ta żółta molinezja zaczęła atakować gupika i neonka w tym, że neonek nie przetrwał transportu do domu po czym szybko rybę odseparowaliśmy do samotnego akwarium. Aczkolwiek dziwne, że ta czarna molinezja nie atakuje innych rybek, dlaczego tak się dzieje?
    4) – Do karmienia używam : tetra guppy colour nadaje się?
    Z góry dziękuje za pomoc 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć.
      Na samym wstępie, masz za małe akwarium na hodowlę Molinezji czy Zbrojników (Glonojadów), dopóki są małe – fajnie to wygląda, jednak po kilku m-cach sam się przekonasz że będzie im za ciasno. Takie minimum na te rybki to 70l, chociaż Molinezje zdecydowanie lepiej będą się czuły w akwarium >100l. Glonojady dorastają do wielkości nawet 15cm (prawie połowa dł. Twojego akwarium!!!), natomiast Molinezje 8-10cm i są to bardzo żywiołowe rybki które potrzebują przestrzeni do pływania. Ustalając obsadę jaką chcesz mieć, musisz zawsze uwzględniać parametry wody (pH – kwasowość / zasadowość, GH – twardość ogólną), Neonki to rybki żyjące w miękkich wodach, jeśli ten jeden nie przetrwał nie dokupuj ich więcej gdyż zapewne wodę w akwarium masz twardą (taka zazwyczaj jest kranówka). Molinezje nie ważne czy czarna, czy źółta, istotniejsza jest płeć, samce wykazują większą agresję i pewnie ON atakował Gupika i Neonka, dlatego przy planowaniu obsady trzeba stworzyć harem – na 1 samca muszą przypadać 2-3 samice aby rozładować jego pobudliwość, lub po prostu najzwyczajniej był głodny. W większych grupach raczej nie wykazują agresji wobec mniejszych rybek. Dziwne że facet ze sklepu akwarystycznego zapakował wszystko do jednego worka, w małym pojemniku są jeszcze bardziej bojowe.
      Gupiki jak najbardziej 1+3, 2+4 itp. chociaż samce są zdecydowanie ładniejsze ze wzgl. na swoje kolorowe ubarwienie, oraz musisz wziąć pod uwagę że rybki te bardzo łatwo (szybko) się rozmnażają, więc ze samicami lepiej nie przesadzać.
      Jeden Kirysek będzie czuł się samotny, to gatunek który lepiej czuje się w grupie, też trochę małe akwarium na te rybki, max 2-3szt.
      Z roślinek zawsze polecam Moczarki Argentyńskie, ładnie rosną i dobrze pochłaniają związki azotowe (wydzielane podczas rozkładu odchodów i po resztkach niezjedzonego pokarmu), małe akwarium, więc wybór też zawężony, musisz wybrać wedle własnego uznania jakąś mniejszą roślinkę…

  12. Mat

    Przy ciąży trzeba odizolowac samca? Bo moja gupikowa jest w ciazy i mam jeszcze neonki w obsadzie (dac sama samice do innego akwarium?)

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Mila

      nie nie trzeba ale możesz.

  13. Akwarysta2016

    Czy trzeba dawać sól do akwarium z gupikami i jeśli tak to ile na 54l ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. sketmen dżon

      jeżeli mówisz o soli akwarystycznej to oczywiście że możesz, zapobiega to chorobom a i wływa pozytywnie na przejrzystość wody

    2. Wlodi13

      Dodając sól w akwarium gdzie żyją rybki słodkowodne, utrudnisz im tylko PRZEMIANĘ MATERII…
      Gupiki będą tolerować małe stężenie soli (1 łyżeczka na 10/15 l) tylko po co? jeśli jej NIE WYMAGAJĄ, nie ma to najmniejszego sensu…
      Owszem, sól ma zastosowanie w pewnych przypadkach, można jej użyć (terminowo) podczas leczenia niektórych chorób jako łagodny środek dezynfekujący… jednak Gupiki słonej wody nie potrzebują.

  14. Akwarysta2016

    Ile gupików można trzymać w akwarium 54l i czy mogą być same samce?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. sketmen dżon

      co najmniej 10 szt, ale warto by było kupić jednak kilka samców, są ładniejsze (jak u ludzi 😉 ) a i małych sie dochowasz bez problemu i bedziesz mieć radość

    2. rrrrrrrw

      Na początku może radość będzie wielka ale jak zaczną się rozmnażać i rodzić po kilkadziesiąt sztuk to te 54 litry będą wyglądać jak puszka z sardynkami jak młode dorosną ;p

    3. sketmen dżon

      to prawda, ja mam molinezje które też sie rozmnażają jakby 500+ miały dostać, ale mam tez skalary które bardzo mi pomagają w zapobieganiu przerybienia

  15. Flip

    Mam pytanie. Czy można trzymać gupika i ile w akwarium 25l gdzie są 3 Welony 3 Danio i 1 glonojad?

    Odpowiedzi: 8
    Odpowiedz
    1. RJ

      Glonojad w 25 litrów to już za małe dla niego, a gdzie te 3 welony się jeszcze mieszczą … Niezła zupa rybna Tobie tam pływa. Poczytaj trochę o rybkach, które masz w akwarium.
      Dla dwóch (2!) welonów zbiornik powinien mieć minimum 80 litrów.

    2. Mira

      Męczysz ryby. Na glonojada min 150l…

    3. Agata

      Ja bym oddała glonojada i welonki komuś kto ma dostatecznie duże akwarium, a sobie zostawiła ewentualnie danio i do tego dokupiła kilka gupików, bo chyba tylko one zniosą tak małe akwarium. I następnym razem zanim kupi się jakąś rybkę, to lepiej wcześniej o niej poczytać, bo zdecydowana większość nie nadaje się do tak małego akwarium. Pozdrawiam 🙂

    4. Łukasz

      Szczerze to ja mam w akwarium 25l 5 neonków inessa oraz 2 gupiki i małego glonojada 🙂 faktycznie welony to troszkę duże rybki do takiego akwarium ale osobiście uważam że można trzymac glonojada w akwarium 25l .Bez przesady gdybyśmy chcieli mieć np 10 ramirezek i 2 glonojady to co mamy mieć akwarium na pół ściany ? 🙂

    5. rrrrrw

      Łukaszu, kiedyś kupowałem akwarium 112L wraz z zawartością. Były tam m.in. glonojady: 16cm, dwa po 20cm i jeden 22cm. Oddałem je od razu kumplowi, który ma 450L bo widziałem jak się męczą żeby się obrócić w tak małym akwarium (80x40x35), które jeszcze miało dekorację: wielki korzeń, 4 spore kamienie. Ty chcesz trzymać takie ryby w 25L… Jak cudem uda mu się dorosnąć do 20cm to jak on ma żyć w kwadratowej szklance o wymiarach 40x25x25?

    6. Klaudix

      Łukasz a widziałeś Ty kiedyś dorosłego glonojada? Bo jeżeli mowa o zbrojniku to serdecznie mu współczuje. To tak jakbyś musiał całe życie spać w swoim łóżeczku dziecięcym. Mam nadzieje, że zdajesz sobie z tego sprawę, że będziesz go musiał oddać wcześniej czy później, więc po co sobie i rybą robić kłopot. Jest dużo innych glonożerców np. ślimaki helmety, które możesz w takiej szklance trzymać.

    7. rrrrrw

      Otoski też polecam, super rybki i nadają się do takich malutkich baniaczków

    8. sketmen dżon

      Gupik do tego akwarium sie nadaje, pozostałe oddaj bo będą się męczyły aż w końcu pozdychają

  16. Jacek

    Posiadam akwarium o pojemności 200l i trzymam w nim
    -5 razborek klinowych
    -pare molinezji żaglopłetwnej
    -10 neonek
    -pare barwniaka czewonobrzuchego
    -pare platynek
    -pare prętników
    – dwie brzanki sumatrzańskie
    – oraz 4 danie pręgowane
    Czy powinienem coś zmienić/ ew. dokupić?
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Dagger

      Pare molinezji – w sensie, że parę, czy kilka molinezji? Bo jeżeli parkę, to zrób z tego harem min. 1+2 dokupując co najmniej jedną samicę. To samo z platkami i prętnikami. Brzanki uno, że powinny być w większej grupie (min.4-6-8 osobników), to jeszcze nie nadają się za bardzo do takiego zestawienia. Danio też powinno mieć więcej, przynajmniej o jedną, dwie, bo gdybyś zrobił z nich duże stado miałbyś już zupę rybną. Najlepszym z rozwiązań byłoby w ogóle ograniczenie liczby gatunków, gdybyś usunął te brzanki, powiększył trochę ilość danio i porobił z tamtych co pisałam wcześniej rybek haremy, myślę, że wszystko byłoby ok.

  17. Robert

    Witam, czy mogę trzymać skalary z rybkami z rodziny piękniczkowatych? (mam na myśli molinezje, platynki oraz mieczyki). Posiadam akwarium o pojemności 200l, czy tyle wystarczy aby pomieścić 4 skalary? Pozdrawiam serdecznie oraz czekam na odpowiedź.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Dagger

      Skalary akwa 300-350l. ;d Podejrzewam że miłośnicy skalarów inaczej by Cię zjedli.

  18. Katarzyna

    Witam, miałam 9 malutkich gupikow i ostał mi się jeden, reszta padła.
    czy mogę bez obaw do niego dopuścić dorosłe osobniki?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Dagger

      Zależy, jakiej są wielkości. Jeżeli ma coś ponad 1 cm to bez obaw.

    2. Paweł

      jeżeli młode Ci się rodzą to ich nie odławiaj, z czasem dorosłe do nich przywykną i przestaną je zjadać

  19. Wlodi13

    Hej, masz 4 glonojady (zbrojniki pospolite) w 25l akwarium które ma dno 40x25cm, póki są małe to wygląda to fajnie, ale dorosłe osobniki mają średnio 12cm długości (osiągają nawet 15cm). Wyobraź sobie teraz 4 takie olbrzymy na takiej małej powierzchni, nie będą miały jak się poruszać. Dla parki wymagane jest min. 60x30cm, inaczej w przyszłości będą chorować i padną. Dla małych zbiorników są piękne odmiany kirysków, np. karłowate (sierpoplame) i śmiało ich możesz mieć 4 szt. Jeśli chodzi o ślimaki, uważaj bo rozmnażają się błyskawicznie i może być później problem, nie będziesz mogła ich się pozbyć.

    Odpowiedzi: 6
    Odpowiedz
    1. Weronika

      Hej Wlodi13 myślę że zaczym one urosna glonojady to kupię większe akwariu ślimaki są 8 szt dostałam za rybki a jakie byś mi doradzil akwarium myślałam o 40 l co sadzisz

    2. Weronika

      Mam światło energooszczędne żarówka jedna 11 w takie było w komplecie z akwarium filtrem grzałka 25 w i termometrem wladi13

    3. Wlodi13

      Jeśli wszystko było w komplecie to światło powinno być odpowiednie, fachowcy już tak dobrali aby było ok. Jednak w przyszłości jak żarówka się przepali pamiętaj że do roślinek jest potrzebna barwa zimna, 11W to jest moc żarówki czyli jak mocno ona świeci, ale za rodzaj światła decyduje jego barwa i gdybyś kiedyś kupowała nową musi być min. 6000K. Ja mam dwa akwaria, w jednym oświetlenie 6000K w drugim 8000K i roślinki pięknie rosną. Jeśli już chcesz się zdecydować na nowe akwarium zauważ że większość tych mniejszych rybek opisywanych na tej stronie wymogi ma 54l (60x30x30cm) to jest takie optymalne akwarium a możliwość wyboru kolejnych rybek bardzo duża. Wszystko zależy ile masz miejsca w domu, ile chciałabyś maksymalnie wydać pieniędzy no i jakie rybki w przyszłości, pomyśl i sama dokonaj wyboru, poczytaj opisy rybek jakie mają wymogi no i tyle. Rozumiem że z oddawaniem rybek pewnie miałaś trochę problemów, sklepy chcą zarabiać a nie przyjmować ryby z powrotem więc te zamiany, ale mimo wszystko nawet akwarium 54l to 2 glonojady wystarczą, a ślimaki sama zobaczysz i zdecydujesz. Im większe akwarium tym rybki lepiej i swobodniej się czują i łatwiej zachować parametry wody, przy mniejszych trzeba częściej podmieniać wodę. Ja osobiście wolę mniejsze akwaria, są bardziej kameralne i lubię przy nich robić, kiedyś miałem 112l ale się go pozbyłem – trochę za duże jak na moje możliwości mieszkaniowe, więc sama widzisz. Decyzja należy do Ciebie.

    4. rrrrrw

      54litry i 2 glonojady? Niezły z Ciebie doradca, nie ma co…

    5. Wlodi13

      Zbrojnik pospolity – glonojad
      link to rybyakwariowe.eu
      podtemat „Akwarium”: Dla pary zbrojników pospolitych odpowiednie będzie 60 cm długości akwarium.
      rrrrrw weź sobie na wstrzymanie, bo w tym momencie podważasz nie moje doradztwo ale opisy zawarte w rybyakwariowe.eu …nie kompromituj się

    6. Dagger

      A ja tak w ogóle z doświadczenia dodam, że nie ma sensu zakładać tak małych akwariów jak 45-54l, bo ile rozumie się 25l. jako małe akwa ozdobne, to 45l już nie prezentuje się tak dobrze i nie można zbyt wiele w nim trzymać. Od razu minimalnie 112l, a najlepiej większe powinno załatwić sprawę.

  20. Weronika

    W tej chwili mam 4 glonojady ale nie syjamskie 3 gupiki engler samice i dwa samce rośliny pływające i około osiem ślimaków żółtych

    Odpowiedz
  21. Weronika

    rrrrrrw pozjadales wszystkie rozumy swoje opinie zachowaj dla siebie globie jeden

    Odpowiedz
  22. Weronika

    Dziękuję za radę Wlodi13 mam pytanko do ciebie mam 3 gupiki engler samice i dwa samce jak długo światło powinno się palić w akwarium

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Światło w akwarium najważniejsze jest gdy posiadasz roślinki, wtedy żarówka powinna mieć barwę minimum 6000K (barwa zimna) i powinno świecić się przynajmniej 14 godz. Ja osobiście włączam o 6:00, 7:00 i wyłączam o 21:00, 22:00, rybki też muszą kiedyś spać. Gdy masz tylko rośliny sztuczne (chociaż nie jestem zwolennikiem) wystarczy światło o barwie ciepłej (3000K) – są to zwykłe żarówki jakich używa się w pokojach – i odpowiednio krótszy czas świecenia ~12 godz. Pamiętać też należy że przy barwie zimnej – jest to światło jasne, zbliżone do promieni słonecznych – trzeba rybkom zapewnić kryjówki: skałki, korzenie, rośliny z większymi liśćmi, nie wszystkie gatunki lubią gdy ciągle jest jasno. …gupiki bardzo sympatyczne rybki, też od nich zaczynałem 😉

  23. Weronika

    Dobra oddalam ryby i po co ta głupia dalej gadka

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Hej, wskazówka: przy doborze nowych rybek zwróć uwagę w jakiej wodzie one żyją, chodzi o twardość wody, muszą one mieć jednakowy zakres (informacje są podane przy każdym gatunku ryb), jest to bardzo istotne aby miały jednakowy biotop, inaczej będą padały. Wodę będziesz pobierać pewnie z kranu, więc sprawdź jaka jest twardość, są do tego odpowiednie testy dostępne w sklepach akwarystycznych. WAŻNE! Woda koniecznie odchlorowana, chlor zabija rybki.

  24. Weronika

    Witajcie bardzo nie ładnie się nie którzy zachowują obrażają mnie swoimi komentarzami

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Nie przejmuj się, na forach internetowych tak po prostu jest, nikt Tobie prawdy w oczy nie powie, ale pod osłonką anonimowości każdy jest odważny, z tym niestety trzeba się liczyć. Ci wszyscy co rozumy pojedli nie pamiętają już że z akwarystyką też kiedyś zaczynali i nie mieli bladego pojęcia o rybkach, jestem ciekawy ile tym rrrrwy, ssssry w swojej historii ryb pozdychało, ale do tego się nie przyznają. Dobrze że tutaj trafiłaś, jest to bardzo dobra strona, jest dużo opisów ryb, wystarczy trochę poczytać i zaznajomić się, a komentarze miej gdzieś i z upływem czasu akwarystyka będzie dla Ciebie co raz bardziej ciekawa.

    2. rrrrrrw

      Wlodi błądzić rzeczą ludzką ale jak ktoś pyta ileś tam razy, dostaje ileś odpowiedzi, że to co robi jest złe a ten ktoś uważa, że to obrażanie i robi dalej swoje to ręce opadają. Pomijam fakt, że podstawowe informacje sa podane na samym portalu, tam jak byk stoi jakie jest minimum dla glonków. A wielce obrażona Weronika zamiast zrobić tak, jak podpowiada strona i forumowicze, to chyba na złość babci chce odmrozić sobie uszy. Tylko ryb szkoda.

    3. Wlodi13

      Kwestia priorytetów, dla jednych ryby są najważniejsze, dla drugich człowiek… jeśli masz pojęcie o czym piszę. Szacunku nie idzie się nauczyć, wiedzy akwarystycznej tak…

    4. rrrrrrw

      Na szacunek trzeba sobie zasłużyć. Na pewno nie poprzez znęcanie się nad rybkami.

  25. Weronika

    Hej doradzcie mi jakie mogę rybki mieć w takim akwarium 25l myślałam o gupiku engler

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. rrrrrrw

      Do takiego akwarium i z taką wiedzą jak Twoja to polecam rybki…sztuczne. Są takie dla dzieci, plastikowe z magnesami na pyskach i można je nawet łowić specjalną wędką z drugim magnesem 🙂

    2. Wlodi13

      Hej, rozumiem że neonków i bystrzyków już nie masz, a co z glonojadami, oddałaś 2 więc 4 zostały, zauważ że glonojady syjamskie osiągają rozmiary 20-25cm, na Twoje akwarium zdecydowanie za duże – też oddaj wszystkie. Zamiast nich możesz wziąć kiryski (polecam pstre) 2, nie więcej ze względu na wielkość akwarium, choć też lubią żyć w gromadkach. Są doskonałymi czyścicielami resztek pokarmu opadającego na dno, dosłownie pożerają wszystko. Jeśli chodzi o gupiki, tak jak zasugerowała Laridea – 4 ale same samce (wg mnie nawet 6), ale pawie oczko zamiast endlera, są bardziej kolorowe. Jest taka niepisana definicja jeśli chodzi o obsadę, że na każdy centymetr długości rybki potrzebny jest litr wody w akwarium, warto czasami się tym zasugerować. Jeśli chodzi o roślinki, polecam

    3. Wlodi13

      Jeśli chodzi o roślinki, polecam moczarkę argentyńską, łatwa w utrzymaniu (sam posiadam 3 wiązki), same z niej korzyści – pochłaniają wiele szkodliwych związków azotowych, oraz dają dużo tlenu, osobiście w swoim M30 mam też żabienicę która doskonale się rozrasta – wypuszcza listek za listkiem, i często ją podcinam. Pamiętaj że małe akwaria wymagają większej pielęgnacji, odchody rybek, resztki niezjedzonego pokarmu, w mniejszej ilości wody szybciej się brudzą – przynajmniej raz w tygodniu podmiana wody, akwarystyka jest pięknym hobby (ja na swoje rybki mogę patrzyć godzinami), ale wymaga poświęcenia trochę czasu. Powodzenia.

  26. Weronika

    Mam w tej chwili akwarium 25 l ile mogę chodowac rybek gupikuw

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. malawista

      Witam. Widze ,że jesteś początkująca w temacie akwarystyki. Gupiki to przepiękne ryby. W 25l polecam hodować ci 3 rybki ( samiec + 2 samice). Może będzie wyglądać na mało , lecz gupiki bardzo szybko się rozmnażają i zaraz będziesz miała dosyć duże stadko tych rybek. Jeżeli szukasz innych rybek z gupikami polecam ci otoski które dodatkowo będą czyściły twoje akwarium od glonów.

    2. Laridea

      Ja z kolei poleciłabym Ci 4 gupiki ale samce. Po pierwsze ładniej wybarwione, a po drugie gupiki mnożą się jak głupie. Z samca i 2 sami będziesz miał od 6 do 30 lub więcej młodych ( w zależności od wieku samicy). Młode dorosną w bardzo szybkim czasie i po 2miesiacach masz ogromne przerybienie i kłopot gdzie oddać rybki.
      Z samcami nie będziesz miał tego problemu.

  27. Artur

    Mam problem. Może ktoś pomoże. Kilka dni temu moje gupiki zaczęły się dziwnie zachowywać. Przy tafli mam ustawiony średnio silny prąd wody, żeby poruszać powierzchnią. One zaczęły po ten prąd płynąć, oczywiście w miejscu. Jakby odnalazły w sobie duszę łosisia. Potem dodały do tego ocieranie się o rośliny, piasek, filtr i wszystko, o co mogły się ocierać. Jeden samiec nawet godzinami pływał w kółko. Kolejnego dnia ten samiec leżał martwy na dnie. Na ciele nie było widać żadnych zmian. Wtedy się już zaniepokoiłem i uważnie przeglądnąłem wszystkie rybki. Jedna samica miała białawy nalot na tułowiu, dwie inne białą obwódkę wokół płetwy ogonowej, jeden samiec biały nalot przy płetwie grzbietowej, a innemy wyblakł ogon. Wtedy zaniosłem kilka rybek do sklepu zoologicznego, bo na ich stronie pisali, że pomagają w diagnozie i leczeniu. Powiedziano mi tam, że to nic złego, że to tylko choroba skóry. I że mam kupić sól akwarystyczną i dodać ją do głównego zbiornika. A rybki wykąpać w roztworze nadmanganianu potasu. I tak zrobiłem. Zabiegu nie przetrwały dwa samce i jedna samica. Po kąpieli wpuściłem je do akwarium. Część z nich pokryły pęcherzyki powietrza, które znikły po około dwóch godzinach. Teraz wszystkie pływają pod taflą wody (ale nie dziubkują) i są zbite w prawie nieruchomą ławicę. Białawy nalot ustąpił, jednak są bardzo apatyczne, nie chcą się ruszać.
    Filtrację i napowietrzanie mam bardzo dobre. Temperatura cały czas 26-28 stopni. Woda twarda. Oświetlenie git.
    Co robić? Niby wygląd się poprawił, ale to zachowanie jest dziwne. Czy potrzeba kolejnych kąpieli?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Marc

      Co to znaczy że filtracja bardzo dobra? Jaki dokładnie filtr i jakie akwarium? Czy filtr działa 24 h ns dobę? Czy akwarium bylo dojrzałe biologicznie przed wpuszczeniem ryb ? Czyli odstało min 3-4 tyg i czy jakaś pozywka lub biostarter byly podane po zalaniu wody? Jakie masz NO2 i NO3 w akwarium bo wyglada typowo na zatrucie zw. azotowymi.

    2. Artur

      Akwarium 40l, filtr luval u1 plus jakiś jeszcze chiński z deszczownicą. Obydwa z gąbkami. Razem 600l/h, działają 24h na dobę. Zbiornik był dojrzały. Nie sądzę żeby to było zatrucie, bo wodę podnieniam co tydzień, jednak pewien być nie mogę, bo nie mam testerów. Poza tym mam tam dwie małe molinezje w tym samym akwa, które są zdrowe i ruchliwe.

    3. Marc

      Jezeli ten drugi filtr tez mały wewnętrzny to filtracja biologiczna słaba. One za filtracje mechaniczna robią a biologia kiepsciutka wiec tu bym pewnosci nie miał. Bez sprawdzenia czy nie masz mierzalnych bo to już trujace NO2 I NH3/4 nie bedzie pewności czy filtracja biologicznie wyrabia i cykl azotowy jest prawidłowy – a to podstawa zdrowia ryb. Dodatkowo gipiki czy molinezje bardzo brudzą wiec przy nich filtracja musi byc wydajna. Sam przeplyw 600l/h nic nie da jak nie ma odpowiednio obszernych złóż biologicznych. Molinezje to zakladam ze jakieś prosto po okoceniu bo to ryba do szkła min 140 l. W 40 to można takie do 2 max 3 cm trzymac inaczej im zaszkodzisz. Oczywiscie może byc i tak że przyniosłes jakąś chorobe ale poki nie wykluczysz na 120% trucia azotem to nic się nie zrobi.
      Kolejna kwestia ile wszystkich ryb jest w tym akwarium bo byc może za male podmiany vrobisz i kumuluje się NO3 które w małym stężeniu jest nie groźne ale w wiekszym truje tak samo.
      Pamiętaj też ze tak małe akwarium jest bardzo trudne do utrzymania bo jest bardzo mało stabilne biplogicznie. Trzeba mieć już trochę doświadczenia przy takim. Poczatkujacym poleca sie co najmniej 100 litrów najlepiej 112 – 120 nie za duże ale już w miarę stabilne przy odpowiedniej filtracji – minimum dobra kaskada lyb kubel zewnetrzny. Filtry wewnętrzne tylko jako mechaniki nawet przy dużej przepustowosci.

  28. Pati

    Hej! Jakie inne rybki mogę dokupić do gupików, tak by żyły w zgodzie? (akwarium 55l, 60 cm dlugości)

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Marc

      To wszystko zależy od parametrów wody. Jeśli masz wode pod gupiki czyli twarda i zassdowa bo takiej potrzebuja to przy tym akwarium zostalbym tylko przy gupikach. Jest wiele małych ryb nadajacych się do takiego akwarium jak neony Innesa czy Simulans, razbory espei itd itp… ale one wymagają wody miekkiej i kwasnej. Ponieważ gupiki szybko się mnożą i brudzą w akwarium to juz innych ryb bym nie dodawał choć coś tam by się do tego szkła jeszcze znalazlo. Kwestia jeszcze dobrej filtracji przy gupikach bo na jakimś małym wewnetrznym filterku na dłuższą metę nie pójdzie. Kaskada albo kubelek wskazany aby była dobra filtracja biologiczna.

    2. GPR

      Do Gupików danio perłowe lub drobniczka jednodniówka 5-10szt 22-24stopnie 7ph, śr twarda. Filtr musi co godzina przepłukać akwarium 3 razy. Nie przejmuj się tym co piszą. Spokojnie 10 małych rybek zmieścisz o ile masz max 8 głupików., ps fachowcem nie jestem ale wiele osób ma wiecej rybek i żyją.

  29. Jakub

    A czy mogę liście drzewa wymoczone w gorącej wodzie włożyć do akwarium z gupikami. ??
    I jeszcze 1 pytanie mam 5 samców i 2 samiczki ile jeszcze potrzebuje samiczek do akwarium.?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Nadia

      Powinieneś dokupić jeszcze 13 samiczek.

    2. Marc

      Należało by wiedziec jakie to akwarium a nie pisac w ciemno zeby dokupić 13 samic 🙂 Może to szkiełko 40-50l to jak tam razem tyle ryb i to zyworodnych ? Dodatkowo gupiki mocno brudza przy swojej przemianie materii wiec tez odpowiednia filtracja jest potrzebna. Z pewnością mały wewnętrzny filtr nie da rady potrzeba minimum sensownej kaskady lub kubelka. No i sensowne podmiany wody.

  30. Jakub

    Witam wszystkich. mam pytanie czy kotnik jest potrzebny kiedy mam akwarium z gupikami 2 samice i 5 samców, bez roślin. czy to potrzebne rzeczy ? jeśli tak proszę o szybką odpowiedź na ten temat co jest potrzebne do ich rozmnażania sie

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Artur

      Skoro nie ma roślin to młode nie będą się miały gdzie skryć przed zjedzeniem przez dorosłe ryby. Jeśli nie dasz kotnika, może nic z nich nie zostać.

    2. rrrrrw

      Ja jeszcze dodam, że nie tylko nic nie zostanie z młodych ale i z samiczek. 5 samców zamęczy te biedne samiczki prędzej czy później. Na jednego samca powinieneś mieć minimum 2-3 samiczki.

    3. jakub

      dziękuje za odpowiedź dzisiaj kupie te samiczki i roślinki.

    4. Jakub

      a jeśli do kupie neonki będzie ok.?

    5. Marc

      Nie nie będzie dobrze bo neony i gupiki mają dokładnie odmienne wymagania co do ph i twardości wody a wiec to tak jakbyś w jednym akwarium chciał trzymac ryby żyjace w temp 22C i 28C. Wiec skoro masz gupiki i masz wodę pod nie czyli twardą i zasadowa to nie mozesz miec neonów bo dla nich miękka i kwasna – to ryby z BW black water – czarne wody, wygoogluj sobie.