Gupik pawie oczko

Poecilia reticulata (W. Peters, 1859)

Gupiki Pawie Oczko - ryby akwariowe

Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata) – jedna z najbardziej znanych i rozpowszechnionych ryba akwariowych na świecie. Znanych jest wiele form hodowlanych, większość ma wydłużone płetwy i jaskrawe ubarwienie. Dzika forma jest bardzo rzadko spotykana w sprzedaży. Większość dostępnych okazów pochodzi z hodowli komercyjnych. Niestety wiele gupików dostępnych w sklepach akwarystycznych nie jest już tak wytrzymała, a nawet jest wręcz podatna na choroby. Dlatego zakupy najlepiej robić u pasjonatów tego gatunku. W krajach trzeciego świata gupiki zostały wprowadzone sztucznie, aby zwalczyć plagę komarów, przenoszących malarię, dzięki temu zaaklimatyzowały się w wielu regionach strefy klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego.

Ryba akwariowa Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Środkowa. Pochodzi z północno-wschodniej Ameryki Południowej i południowych wybrzeży Karaibów. Pierwotny zasięg obejmuje Wenezuelę, Gujanę, Surinam, Gujankę Francuską oraz wyspy Trynidad i Tobago, Barbados, Antigua i Barbuda oraz Antyle Holenderskie. Wprowadzone sztucznie lub dzikie populacje występują także w ok. 50 innych krajach, w tym Wielkiej Brytanii.

Niesamowicie wytrzymały gatunek, który żyje w prawie każdym biotopie, od wysokogórskich strumieni po mętne bagna i rowy melioracyjne. Niektóre populację spotykane są również w wodach słonawych. Prawdopodobnie najlepiej się czuje i rozwija w siedliskach z bujnym wzrostem glonów i roślinności.

Ryba akwariowa Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa

Gupik – samiec, samica

Ryby charakteryzują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samica gupika osiąga długość 6 cm. Płetwa odbytowa u samicy jest zaokrąglona. Samiec jest smuklejszy i nieco mniejszy, rośnie do 3-4 cm. Na jego ciele widnieją różnokolorowe plamy, a płetwy grzbietowa i ogonowa są wydłużone. Gupiki występują w wielu formach hodowlanych, o różnych kształtach płetw i wielu barwach. W akwarystyce formy pierwotne „dzikie” są praktycznie niespotykane. Są to ryby o pokojowym usposobieniu.

Ryba akwariowa Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata Odżywianie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym odżywiają się przede wszystkim larwami owadów, w akwarium przyjmują każdy drobny pokarm suchy, mrożony lub żywy.

Ryba akwariowa Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata Akwarium ryb akwariowych

Dla kilku sztuk gupika zaleca się akwarium min. 40 l, miejscami gęsto obsadzone roślinami i z niezbyt silnym prądem wody. Wskazane są również rośliny pływające.

Gupiki preferują wodę twardą i zasadową, źle znoszą wodę miękką i kwaśną. Są gatunkiem euryhalicznym tzn. znoszą różny stopień zasolenia wody, mogą żyć w wodzie słodkiej, słonawej, a nawet w morskiej.

W akwarium towarzyskim można je trzymać z innymi łagodnymi, niewielkimi gatunkami. Odpowiednim towarzystwem będą np. razbory, kiryski czy inne z rodziny piękniczkowatych (platki, mieczyki, molinezje). Należy unikać połączenia z rybami, które mają skłonności do skubania płetw. Jeżeli nie chcemy ich rozmnażać to do akwarium wybieramy wyłącznie samice lub bardziej kolorowe samce.

Ryba akwariowa Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie gupików jak większości ryb żyworodnych jest bardzo łatwe. Ze względu na dużą żywiołowość samców, na każdego samca w akwarium powinno przypadać kilka samic. Do rozrodu nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana natomiast jest bujna roślinność oraz rośliny pływające, które zapewnią schronienie młodym. Brzemienną samicę rozpoznamy po ciemnej plamie za jej płetwą odbytową, tuż pod brzuchem. Ciąża trwa 4-6 tygodni, z której rodzi się od 5 do 100 małych rybek. Samica po zapłodnieniu przez samca jest zdolna do samodzielnego rozrodu przez kolejnych 6 miesięcy – jest w stanie magazynować mlecz. Jak tylko zauważymy narybek, dorosłe osobniki najlepiej odizolować.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Gupik pawie oczko

Galeria Ryba akwariowa - Gupik pawie oczko

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 40 l
  • min-długość: 45 cm
 • Cena: 3 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 647

 1. Igor

  ile ich dać do akwarium 40l?
  będzie w nim:
  10x Bystrzyk amandy
  5x kirysek karlowaty

  Odpowiedz
 2. Ania

  Witam,
  Mam akwarium 50l, obsada to 3 kiryski spiżowe, 2 piskorki, 1 cudaczek, 10 neonków innesa. Tyle ok. Czy mogę dorzucić coś jeszcze?Bryła akwarium to kostka..jest korzeń i roślinki na tyle gdzie rybki nogą się schować, ale jest też sporo miejsca, bo neonki ciągle w kupie.

  Odpowiedz
 3. Nadia

  Witam, czy samica bojownika może być trzymana w akwarium z szóstką samców gupika i dwoma samicami gupika? Czy młode gupika i młode m mogą być przez jakiś czas z resztą ryb w tym samym akwarium, czy odizolować małe bojowniczki z matką? (samiec bojownika ma inne akwarium)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ola

   Tak dużo samców zamęczy samiczki. Najlepiej kup 4 samce i 4 samice. Dorosłe gupiki mogą pozjadać narybek

 4. Damian

  Witam. Czy w akwarium 30 x 30 x 35 mogę trzymać gupiki? Netto ok 25 litrów. jeżeli tak to ile z góry dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ola

   Możesz, trzymać niewielkie stadko tych rybek, na przykład tylko te kolorowe samce max 4 🙂 jak najbardziej możesz trzymać tylko max 4 samce gupika ja tak miała w większym akwa i było ok fajnie to akwarium było by zamienić na krewetkarium no ale może krewetki cię nie interesują:)

 5. Anna

  Witam!
  Mam akwarium 72l w nim
  5x kirysek pstry
  7x pawie oczko
  2x molinezja
  2xplatynki
  8x danio
  Co myślicie o takiej obsadzie?

  1
  1
  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Za dużo masz ryb, a dla molinezji za małe akwarium. Danio (zapewne pręgowany) w ogóle nie pasuje ze względu na inne wymagania co do temperatury i twardości, kirysek pstry raczej woda miękka-średnio twarda, molinezje gupiki i platynki woda twarda. Na pewno pozbyłbym się wszystkich danio, bo nie pasują i zmniejszy się znacząco tłok w akwarium. Dla dobra molinezji, znalazłbym im większe akwarium.

  2. Daria

   Obsada jest dobra ja też tak mialam

 6. Krystian

  Witam, Posiadam akwarium 350x70x70 (tworzone na zawówienie)
  Mogę w nim trzymać 10 gupików 2 samce 8 samic?
  Mam 12 kirysków malutkich.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. GPO

   Myślę, że tak i jak chcesz to samców może być trochę więcej np. 4, tylko trzeba pamiętać, że na 1 samca powinno przypadać 2-3 samice. Życzę powodzenia w hodowli ????

  2. Starfisz24

   W takim akawrium spokojnie mozesz sobie pozwolić nawet na dwa razy tyle gupików 🙂

 7. GPO

  Mam takie pytanie: czy można uzdatniać wodę akwariową solą akwarystyczną, mam na myśli sanital z Tropicala, w akwarium mam same gupiki i wiem, że im sól nie szkodzi, bardziej chodzi mi o to czy można solą zastąpić uzdatniacz.

  Odpowiedz
 8. Lena

  To zależy jakiego masz bojownika. Sama mam u siebie dwa przypadki. Jeden z nich bardzo ganiał gupiki więc przełożyłam do drugiego, który jest potulny jak baranek i świetnie dogaduje się z gupikami. Pamiętaj, że jeśli chcesz żeby to wypaliło wybierz bojownika z akwarium, a nie z kubeczka

  Odpowiedz
 9. monia

  tak, mogą zjeść młode

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Piko

   Szkoda by było by fajnie mieć małe gupiki. Może się uchowają

  2. RAMPER

   Jak masz sporo roślin wysokich pokrywających tafle zbiornika spokojnie coś przetrwa.Cytuje”Dwa dni temu założyłem awarium” i podałeś co masz 🙁 .Być może będę sie powtarzał ale po dwóch dniach nie wrzuca się rybek do akwa -akwarium nie dojrzało.Pospiech nie jest wskazany a wręcz zniechęca do trzymania rybek bo po prostu padają a chyba nie oto chodzi ?

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Jak chcesz, żeby uchowały się wszystkie, to kup kotnik, najlepiej jakiś większy. Jak nie chcesz kotnika, to możesz kupić jakieś gęste roślinki, to jakaś część młodych powinna przetrwać.

  4. Piko

   RAMPER później nie mogłem. No i jest choroba. Dokładniej – ospa ryb. Jest od piątku a w niedzielę urodziły się młode. Chore są molinezje. Mam preparat i jest już lepiej. Samiczka cobra nadal w ciąży. Mam wyłączone światło l,a jutro podmieniał wodę. Boję się o młode przy podmienianiu wody. A i jeszcze jedno. W sobotę wieczorem widziałem jedną małą rybkę a samica dziwnie pływała. W niedzielę rano doszło do porodu. Czy ta rybka to mógł być przedwczesny poród?

 10. Piko

  Witam. Dwa dni temu założyłem akwarium. Mam małe doświadczenie,a z opisu wynika, że mam ciężarną samiczkę. Mam parkę gupików pawie oczko, parkę gupików cobra, parkę kirysków pandowatych(sorry jeśli coś przekręciłem) i dwie molinezje. Chcę uchować narybek. Czy molinezje ostroustne mogą zjeść narybek?

  Odpowiedz
 11. Pietrek

  Ale mogę trzymać je w twardej wodzie ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Co rozumiesz przez twardą? No i to zależy też od reszty czynników. Ogólnie rzecz biorąc, to samice mi zawsze starości dożywały w wodzie ph koło 8 i twardości powyżej 20. Z samcami różnie – od dwóch miesięcy do roku najdłużej. Jak przy takich parametrach dasz garbniki to sytuacja z jakiegoś powodu ma się lepiej. Ale jeśli akwarium nie jest duże to myślę, że najlepszym pomysłem byłoby kupowanie wody ro/demineralizowanej i dolewki trochę z niej. Na pewno nie zaszkodzi, o ile nie będzie jakiś wielkich skoków.

 12. Another...

  Mam dość nie mały problem, „bujna roślinność” w średnio/twardej wodzie – to fizycznie niemożliwe (?), wapień z twardej wody będzie się przecież osadzać na roślinach, a miękkiej wody gupik przecież nie będzie tolerować – czy może jednak? Jak to pogodzić żeby gupiki czuły się jak najlepiej w akwarium ((czekającym dalej na ryby) roślinnym aby zapewnić najwyższy stopień filtracji wraz ze sporą ale „powolną” kaskadą i dojrzewającym reaktorem NO3-), gupik jak to gupik a w szczególności w większej grupie potrafi mnóstwo zanieczyszczeń wprowadzić do systemu, za co „łyse” i (zasadowe, twarde) akwarium nie będzie miało jak się zabrać.

  Odpowiedz
 13. Pietrek

  Czy w 25l moge trzymać 5 samców gupika
  Wodę mam twardą więc nie powinno im chyba przeszkadzać

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dawid

   Same samce chyba tak

 14. Dawid

  Czy do 45l moge ich 10 i 2-4 kiryski pstre/spiżowe?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Dawid

   A i bym zapomnial nieduży zbrojnik lamparci

  2. Kamila

   Z 10 szybko zrobi ci się plaga i będzie ich za dużo, zbrojnik lamparci odpada, on potrzebuje przynajmniej 2x większe akwa, żeby prawidłowo się rozwijać. Ja bym dała max 4 gupole, sama mam niewiele mniejsze akwa i 2 mają trochę ciasno. Kiryski według mnie odpadają, są silnie stadne i potrzebują 5-6 koleżków minimum, by czuły się dobrze

  3. Dawid

   Aha dzięki za rade

 15. Matołek

  Nie chcę nigdy więcej gupików, z następujących powodów:
  1. Uważam te ryby za bardzo agresywne. Ich agresja uruchamia się po pewnym czasie od rozdzielenia samców od samic. Musiałem je rozdzielić, bo w dobrych warunkach w dużym akwarium rozmnażają się na potęgę i robi się plaga.
  Agresja u samców polega na gwałceniu ryb innych gatunków. W ten sposób doprowadziły u mnie do śmierci kilku Razbor Klinowych. Samice natomiast agresywnie gonią, skubią i szarpią ryby innych gatunków, powodując zastraszenie i stres.
  2. Bez wprowadzania nowych osobników, z każdym pokoleniem robią się coraz mniej atrakcyjne.
  3. Odgupiczanie trwało u mnie kilka lat, bo samice potrafią przechowywać nasienie i mieć kilka miotów bez obecności samców.

  Odpowiedz
 16. Maja

  Witam. Wczoraj kupiłam gupiki do mojego akwarium 54l. Kupiłam 6 samców. Pod wieczór pojawiły mi się na liściach i szybach białe kuleczki. Pomyślałam, że to ikra, ale przecież gupiki nie składają ikry i kupiłam tylko samce(4 młode i 2 starsze). Poza gupikami mam w akwarium kiryski czarne, ale mam je od roku i nic się nie działo. Nie mam pojęcia co to za białe kuleczki…

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Na 99% ikra kiryskow jak na lisciach i szybach (sory za brak pl ale jestem na maszynie ktora nie ma pl).

  2. Maja

   To się nawet cieszę, ale ja w ogóle nie załatwiałam im warunków do rozmnażania. Przeczytałam, że trzeba zrobić dużą podmianę wody, a tydzień temu robiłam tylko 20%… Dziwne, ale zostawię tę ikrę, może wykluje się narybek z nich 😉

  3. Aquabat

   Tylko żeby Ci gupiki nie podjadły tej ikry bo one takie są że wszystko sprawdza czy da się zjeść.

  4. Maja

   Nie zauważyłam, by były zainteresowane nią, ale dzisiaj wszystkie jajeczka zniknęły, a narybku nie mogę znaleźć. Sprawdziłam filtr, trochę potrząsałam liśćmi i kryjówkami, ale niczego nie zauważyłam. Może zjadły małe rybki?

  5. Aquabat

   Wyleg trwa 2-3dni wiec raczej zjady a szkoda bo mae kiryski bardzo fajne sa, znam twoj bul tez nie przypilnowalem ikry tydzien temu od pstrych.

  6. Maja

   Tak poza tym, czy możliwe, by samce z braku samic zalatywały do siebie? Zauważyłam, że czasami ganiają się po akwarium itd. :/

 17. Artur

  Mam samiczke gupika w ciazy, ale w akwarium ogolnym. Czy moge ja odlowic do wykotnika i czy ma byc sama czy razem z samcem? Dodam, ze to moja pierwsza proba rozkocenia rybek.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sara

   Możesz odłowić, tylko samą bez samca, jak się wykoci to wypuść do zbiornika z powrotem

  2. Mateusz

   Z doświadczenia wiem że trzymanie samicy gupika w wykotniku bardzo ją stresuje, lepiej obsadzić akwarium roślinami i stworzyć dużo kryjówek, a o zjedzenie małych nie ma co się martwić (rozmnażają się tak szybko że po pół roku miałem poważne przerybienie).Gupika już nigdy więcej 😉

  3. Gupiczek

   NIE ZOSTAWIAJ W AKWARIUM,zrub kotnik z butelki jak niemasz,
   POTRZEBNE,
   Igła
   Butelka 2l
   Roślina najlepiej rogatek
   Żwir
   Taśma
   Nozyczki
   :przecinasz butelke po wodzie na pół nie za durzu kawałek,po przecieńciu weź igłe i podziurkuj butelke,nasyp żwir najlepiej czarny bo wtedy widać rybki,wsadź tam rośliny tak by było wolne miejsce dla rybek,jak jusz to zrobisz weź taśme klejącom lub przysawki są dwie opcje,jak taśme to wytnij duże jawałki taśmy i przyklej niom butelke sposub:naklej kawałek taśmy na butelke a kawałek na akwa,przysawki:zrub duże dziury takie żeby były idealne i włóż tam przysawki,przyczep do akwa i wpuść rybki,u mnie się sprawdza przez dwa lata:)

 18. Alex

  Rozmnozyly mi się dzisiaj gupiki w akwarium ogólnym. Nie mam kotnika ani drugiego akwarium. Chciałbym się dowiedziec jako laik czy mogą tam przebywać czy mam coś z nimi zrobić żeby inne ryby ich nie zjadły.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   To czy przeżyją zależy od tego ile masz zarośli i innych kryjówek oraz od wielkości akwarium i ilości ryb w niem.

 19. Kuba

  Mam gupiki i powiem tyle to jest plaga ;p

  Odpowiedz
 20. Andrzej

  Witam! Jestem początkowym akwarystą nigdy nie miałem do czynienia z rybkami w związku z tym mam pytanie proszę mi powiedzieć czy w akwarium 72 l mogą być następujące rybki: 1 młoda molinezja biała, 1 glonojad mały, 4 kiryski, 3 gupiki, 6 rybek danio i 10 neonów innesa.

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Molinezja to niezbyt dobry pomysł, za małe akwarium, poza tym lepiej czują się w grupie. Neonki znowu wymagają innych parametrów wody (woda miękka, w kranie najczęsciej jest średnio twarda i twarda). Danio mogłyby być, ale musiałbyś mieć temperaturę ok 22-23st, max 24. W lecie podczas upałów najczęściej nie da rady zapewnić tak chłodnej wody. Co proponuje? Zbrojnik może być, jeden i koniecznie pospolity bo inne rosną czasem ogromne. Do tego kiryski 5-6szt. gupiki 5szt najlepiej same samce bo ładniejsze. Zamiast molinezji, neonków i danio proponuję platki (zmienniaki) albo 5 samców albo jak chcesz jakieś młode to 1-2 samce i 4 samiczki. Wiecej ryb bym nie wrzucał bo jednak 72L to dość mały zbiornik. No i jako początkujący, ZANIM kupisz ryby poczytaj o zakładaniu i DOJRZEWANIU akwarium. I ostatnia rada, nie słuchaj nigdy rad sprzedawców. Oni mają w głębokim poważaniu dobro ryb, żeby hajs się zgadzał, większośc jest gotowa sporzedać Ci rekina w kuli…

  2. Aquabat

   Molinezje 1 to za mało 3 chociaż (2 samice i 1 samiec).
   Co do glonojada zależy co nazywasz glonojadem, do tego litrażu tylko Zbrojnik pospolity i też nie jeden, 2-3 będą czuły się lepiej.
   Kiryski 4 już lepiej ale ich nigdy za wiele, po 5 dwóch różnych mniejszych gatunków albo 6-7 tego samego gatunku.
   Danio bym przemyślał na twoim miejscu, jakoś mi te ryby nie pasują do towarzyskich akwa.
   Neon innesa niezbyt dobrze się czuje gdy przebywa długo w ciepłej wodzie. Nie wiem jak inne neony np. czerwony czy zielony niech się wypowie ktoś bardziej obeznany.

  3. Natalia

   ja w akwarium 60 l mam 47 rybek w tym 4 molinezje i kazda rybka ma przestrzeń do pływania

  4. Aquabat

   Chcę zobaczyć tą przestrzeń do pływania dla 4x 8-10cm + 43 innych ryb w 60l. Jak twierdzisz z roślin masz trawę i co tylko trawę żadnej innej kryjówki?? Czyż by kolejny sadysta co nie potrafi czytać jakie warunki trzeba zapewnić podopiecznym i twierdzi żyją więc jest ok??

  5. Marta

   Tylko nie danio! Miałam epizod z nimi i oskubały prawie wszystkie ryby???? A tak wszystkie ryby są sobie obojętne albo przyjazne

 21. Ggdf

  Witam!Mam pytanie dotyczące rozmnażania krewetek.Czy mogę umieścić w kotniku na 7 dni 10 krewetek Blue Velvet by się rozmnożyły? Akwarium to 35 l 1 bojownik 3 babki złote i stadko krewetek

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Piko

   W akwarium mojego taty same się rozmnożyły więc nie wiem.

 22. bbbb

  Czy powie mi ktoś czy w akwarium 112 l może być stadko razem z krewetkami- AMANO,
  RED CRYSTAL,BLACK CRYSTAL i RED CHERRY?Czy wszyscy by przeżyli?Parametry to:
  pH-7 , temperatura-24 , twardość-7 do 8
  Nie chcę ich krzywdzić więc proszę odpowiedzcie.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Krzysztof

   Nie możesz

 23. Xhyouax

  Cześć ile rybek ok. 7 cm mogę chodować w akwarium 72L

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Jaromir

   Ok 7-8

  2. Ja

   Ja w 25 litrach mam 3, ale oprócz nich mam jeszcze 3 inne ryby. Żyją i nie widzę żadnych niepokojących zachowań, wyglądu.
   Też zależy to od tego jak to dla ciebie wygląda. Na pewno patrząc na akwarium sam poczujesz, czy jest ok czy za mało, czy za dużo.

 24. Joanna

  Czy mogą być razem z krewetkami red cherry?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Ja bym zaryzykował. Choć na potomstwo krewetek nie możesz liczyć, gupiki wyjedzą.

   Ale może być kompletnie odwrotnie! I krewetki namnożą się jak głupie 🙂

  2. benek

   Cześć Joanna!Po pierwsze zależy jakich rozmiarów jest akwarium i ile posiadasz ryb.Jeśli akwa jest wystarczająco duże i liczba ryb(oraz krewetek)jest zrównoważona to bez najmniejszego problemu możesz trzymać te dwa spokojne stworzenia razem.
   O potomstwo krewetek się nie martw.Jeśli posiadasz jakiekolwiek rośliny to nic mu się nie stanie.Krewetki będą się szybko rozmnażać.

   PS.(ryb nie powinno być więcej niż krewetek)

  3. Inez

   Hej 🙂 Moje gupiki nie interesują się kompletnie krewetkami red cherry (mam dwie młode) ani żadnymi innymi krewetkami. Gdy red cherry były malutkie to prędzej molinezja je zaczepiała. Teraz gdy podrosły krewetki, molinezje dały im spokój 😀